היי, הגעת לארכיון פורום למטייל. ניתן לצפות בפוסטים אך לא ניתן להגיב.
יש לך שאלה? אנחנו מחכים לךבפורומים החדשים!

פורום אסיה-המזרח הרחוק

המלצה על ספר קריאה

רוצה להמליץ לכם על ספר קריאה מרתק - "אוורסט  1953" שנכתב ע"י מיק קונפרי. ספר חדש שיצא לאור לפני מספר חודשים.

"ב- 29 במאי 1953,  אחרי עשרות שנים של ניסיונות כושלים, האוורסט נכבש סופסוף – ברגליהם של מטפסים בריטים!

בסיפור הרפתקאות מסעיר על אומץ, על יצרים וחברוּת, מיק קונְפְרי מראה לנו שמה שנצרב בהיסטוריה כמסע מתוכנן כהלכה להעפלה אל פסגת ההר הגבוה בעולם, היה למעשה דרמה גדושת משברים ומחלוקות, על ההר ומחוצה לו. החל בגיבוש הצוות ובחירת המנהיג, המשך בקשיי מימון המסע וכלה בהתמרדות של הסבלים המקומיים, על רקע העיתונות העוינת ולנוכח מזג האוויר המבשר רעות, ג´ון האנט והצוות שלו הזדקקו למיומנות ולנחישות כמעט בלתי נתפסות, להקרבה עצמית ולגבורה, כדי להשלים את המשימה הכבירה שקיבלו עליהם.

קונפרי בוחן מחלוקות ארוכות שנים – מי הגיע ראשון לפסגה, טֶנְזינְג נורגאי או אדמונד הילארי? – ומספק לקוראים מבט אינטימי על הדמויות הטרגיות, הנשכחות, של ההעפלה ההיסטורית: אריק שיפּטון, "מר אוורסט" החידתי, טום בּוּרדילון וצ´רלס אֶוונס, שחסרו להם רק מאה מטרים (!) כדי להיחרת כגיבורים בסיפור דברי הימים של ההר. קונפרי פותח צוהר מרתק גם אל הכיסוי התקשורתי של המסע. לטיימס הלונדוני היו זכויות בלעדיות, אבל העיתונים האחרים השתמשו בכל תכסיס אפשרי כדי להקדים אותו בסיקור (כתב הדיילי מייל אפילו צעד לבדו עד מחנה הבסיס, ושם התכבד
בשתיקה רועמת... ובכוס תה).

אוורסט 1953 מבוסס על ראיונות ממקור ראשון ועל מקורות ארכיוניים שלא היו זמינים עד כה, כולל מכתבים ויומנים אישיים החושפים את המתח הפנימי העצום שהמטפסים הסתירו זה מזה. אוורסט 1953 מתחקה גם אחר השלכות ההעפלה על חברי הצוות בשנים הבאות, ומתאר בפירוט את השפעתה התרבותית העצומה. למהדורה העברית נוספה אחרית דבר מאת דורון אראל, מטפס ההרים הישראלי הראשון שהעפיל אל פיסגת האוורסט".

בעבר המלצתי כאן על ספר נוסף בנושא הטיפוסים לאוורסט - "אוורסט 2006" - http://matarbooks.co.il/index.php?book=1586&incat=0201&a mp;step=1

ההמלצה בעינה...
קריאה מהנה,
אוורסט 1953
הודעה סגורה תודה 0 שלח
2.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 1

סתם מתוך סקרנות - הבריטים היו מלווים בפורטרים/מדריכים נפאלים?

הודעה סגורה תודה 0
3.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 2

כן, כן.

אדמונד הילארי היה מלווה בטנזינג נורגאי שהיה אחראי (סירדר) על עשרות השרפות שעזרו למשלחת הבריטית.

הודעה סגורה תודה 0
4.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 3
הודעה סגורה תודה 0
5.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 3

נכון, אני רואה שכתבת. התפספסה לי בדיוק הפיסקה הרלוונטית...

הודעה סגורה תודה 0
6.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 5

תודה על ההמלצה, הולך לקנות את שניהם Smile

משום מה זכור לי שראיתי סרט דוקומנטרי על המטפס הנפאלי הראשון (בנשיונל ג'יאוגרפיק או ערוץ הטיולים) ובו מראים שהוא עבר לתקופה מסויימת לעבוד בארה"ב בתור שליח או משהו כזה.

אולי זה נשמע הזוי ואולי הזיכרון שלי מטעה אותי. 

לכן שואל אותך, יש אמת בדבר? האם מדובר בטנזינג?

הודעה סגורה תודה 0
7.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 6

היי גילי,

הזיכרון בוגד בך...

(שתיים מהדמויות הנערצות עלי).

אדמונד הילרי - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A0% D7%93_%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%A8%D7%

99

ד"א - לאחר שהילרי פרש לפנסיה, הוא "אימץ" את תושבי נאמצ'ה באזר והסביבה, דאג להקמת בתי ספר והקים את שדה התעופה בלוקלה.

טנזינג נורגיי - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%A0%D7%96%D7%99%D7%A0% D7%92_%D7%A0%D7%95%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%99

הודעה סגורה תודה 0
8.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 7

כן.. היתה לי הרגשה שזה מוזר מדי. לא יודע למה זה זכור לי כך.

זה כנראה מישהו אחר.

תודה על התיקון והמידע. 

Smile

הודעה סגורה תודה 0
9.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 8

ואגב, אם במקרה אתה מעביר הרצאה בנושא נפאל-טיבט ומה שביניהם, אשמח לבוא לשמוע.

Smile

הודעה סגורה תודה 0
10.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 6

גילי, אולי אתה מתבלבל עם Apa Sherpa שמחזיק בשיא של מס' הפעמים שאדם הגיע לפסגת אברסט ומתגורר היום בארה"ב?

Apa Sherpa

Village of Thame (near Naamche) where Apa Sherpa was born
הודעה סגורה תודה 0
11.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 9

שיהיה לי משהו באזור ירושלים, אודיע לך.

להת'

הודעה סגורה תודה 0
12.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 1

תודה על ההמלצות.

יש הטוענים כי מלורי ביקר בפיסגה כמה עשרות שנים לפני הילרי וטנזינג... (מאוד מעניין לראות את הסרט the wildest dream שעוסק בסברה הזו, אישית נהנתי ממנו מאוד).

הודעה סגורה תודה 0
13.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 12

תודה תאי

הסרט נראה מעניין, תודה גם לך Shahar

יש חלקים ממנו ביו טיוב, מקווה שאמצא את כולם.

הודעה סגורה תודה 0
14.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 12

אתה צודק!

התעלומה סביב  ג'ורג' מלרוי ואנדרו ארווין מרתקת מאוד, כאשר הגרופיס שלהם טוענים שהם אלו שהעפילו לראשונה על האוורסט, אך צריך לזכור שהעפלה מוצלחת לפסגה גבוהה, כוללת גם ירידה מוצלחת, שלא היתה...

לפני מספר שנים יצאה משלחת מיוחדת לחפש את  גופותיהם של השניים, בכדי לפתור את התעלומה אחת ולתמיד (אם הם היו הראשונים שכבשו את האוורסט). הם מצאו את הגופות ואת הציוד האישי שלהם, ובין היתר גם את המצלמה של מלרוי. במעבדות מיוחדות ניסו לפתח את סרטי הצילום, אך לצערנו, זה לא צלח, לא הצליחו לפתח את הסרטים (צריך לזכור - זה היה ב- 1924...)

נכתב ב-11/11/2013 22:36[עודכן ב-:11/11/2013 23:00]
הודעה סגורה תודה 0
15.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 1

כל האנשים האלה שעשו דברים בפעם הראשונה... כל כך אמיצים וכל כך משוגעים..

אמנם פחות קשור לפורום הזה אבל אני זוכרת מהטיול בנ"ז ואוסטרליה את הסיפורים על המשלחות לקוטב הדרומי - גם שם יש כמה מפורסמים שלא חזרו חיים, ולהבדיל (מבחינת סוג הקשיים) את הסיפורים על אלה שחצו לראשונה את יבשת אוסטרליה.

צריך להיות מרתק בהחלט לקרוא את הספרים האלה.

הודעה סגורה תודה 0
16.המלצה על ספר קריאה תגובה ל - 14

מה שמוסיף לדרמה היו היחסים המורכבים של מלורי עם אשתו לאחר שזה ביטל כל נסיון שלה למנוע ממנו לנסות לטפס שוב ושוב ואף הכריז כי יניח את תמונתה על הפסגה.

כשנמצאה גופתו ב1999 לאחר אותו טיפוס ב1924... נמצאו גם חלק מאביזריו ואילו תמונתה הייתה חסרה (מה שמחזק את הסברה כי ייתכן והגיע לפסגה)

הודעה סגורה תודה 0