פורום טיולי משפחות

נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום

בגלל קרציה: בת 25 במצב קשה

חדשות מאקו, 22.6.14

בבית החולים איכילוב בתל אביב מאושפזת במצב קשה בת 25 שנדבקה בנגיף ה-TBE, לאחר שנעקצה על ידי קרציה בטיול באוסטריה. "החלו לה כאבי ראש וכאבים ואז היא אושפזה שבועיים מהטיול"

בת 25 מאושפזת במצב קשה במרכז הרפואי תל-אביב משבוע שעבר, לאחר שנדבקה בנגיף ה-TBE Tick-borne encephalitis) TBE) שהועבר אליה דרך עקיצה של קרציה בזמן שהותה בטיול שטח קצר באוסטריה לפני כשבועיים.

לאחר טיול שטח בן מספר שעות באוסטריה, היא חשה עקצוץ ברגל ונמצאו לה שתי קרציות שהוצאו לה שם. היא חזרה לישראל וכעבור שבועיים החלו לה כאבי ראש וסימנים נוירולוגיים והיא אושפזה.

המחלה גורמת לפגיעה במערכת העצבים, ויכולה להשאיר נזקים נוירולוגים משמעותיים ובמקרים מסוימים אפילו לתמותה.

הנגיף קיים בעיקר באזורים מיוערים במערב אירופה וכן ברוסיה ובסיביר.

באוסטריה למשל, כולם מקבלים חיסון למחלה וגם בארץ ישנו חיסון שניתן במידת הצורך למטיילים.

"קרציה מסוימת עוקצת אותך ומחדירה את זה לדם שלך, ובאופן נדיר יותר זה יכול לעבור בשתייה של חלב לא מפוסטר", הסבירה ד״ר יעל פארן, מנהלת מרפאת מטיילים. "ישראלים רבים לא מודעים למחלה - ועל כן חשוב לקבל ייעוץ לפני טיול באזורים מיוערים באירופה".

איך אפשר להימנע מזה?

"אפשר למנוע הידבקות בנגיף על ידי לבוש של בגדים ארוכים, נעילת נעליים סגורות והכנסת החולצה למכנסיים, ויש גם תכשירים שונים עם ריכוזים גבוהים",

זה לא קורה בערים גדולות אלא רק באזורי יערות, שהפכו להיות פופולאריים בקרב הקהל הישראלי בשנים האחרונות, מסלולי רגליים יחפות...

מטיילים הנוסעים למדינות אירופה אינם מודעים לסיכון זה, או לאמצעים הקיימים למניעת המחלה ועל אפשרויות החיסון למחלה.

לקראת עונת הקיץ חשוב לברר אלו חיסונים יש לבצע גם לנסיעה למדינות מערביות.

אשכול 1 מהפורום - מקרה של עקיצה ביער השחור

אשכול 2

אשכול 3

מאת: ד"ר דני אלון,  (אתר הכללית):

מה מרגישים?
דלקת מוח מקרציות שמקורה במרכז אירופה ומזרחה מתאפיינת בשני גלים. הגל הראשון מופיע לאחר תקופת דגירה הנמשכת, בממוצע, שבוע-שבועיים (אם כי תקופת הדגירה יכולה להגיע עד לחודש). התסמינים דומים לשפעת: חום גבוה, כאבי ראש, הרגשה כללית רעה בחילות והקאות.

אחרי הגל הראשון מופיעה תקופה קצרה, הנמשכת כשבוע, שבה מרגישים טוב. לאחר שבוע זה מופיע בכשליש מהחולים הגל השני המאופיין בפגיעה עצבית: סימנים של דלקת קרום המוח או דלקת המוח (כאבי ראש קשים, הקאות, בלבול, שינויים במצב ההכרה) ואף סימנים של פגיעה בעצבי חוט השדרה (שיתוקים, שינויים בתחושה) - או שילוב של כל אלה.

התמותה מהמחלה יכולה להגיע לכדי שני אחוזים מהחולים, והמוות מגיע כשבעה ימים לאחר הופעת התסמינים העצביים הקשים.

דלקת מוח מקרציות שמקורה ברוסיה ובמזרח הרחוק מתאפיינת בגל אחד בלבד, חמור יותר, הכולל בנוסף לחום גבוה, לכאבי ראש, לתחושה הכללית הרעה ולהקאות גם פגיעה עצבית קשה מהסוג שתואר למעלה. התמותה מסוג זה של דלקת המוח גבוהה בהרבה (כ-20% מהחולים). 

זה מסוכן? 
בהחלט.

איך נמנעים?

מי שמתכננים פעילות שטח בעונות האביב והקיץ צריכים להתמגן היטב ולעשות הכל כדי להימנע מעקיצת הקרציות. כדאי להקפיד על לבוש ארוך (חולצות ארוכות, מכנסיים ארוכים, נעליים גבוהות), על מריחה יסודית של אזורים חשופים בחומרים דוחי יתושים (DEET או Picaridin, על פי ההוראות), על שינה בכילה ללא חורים ועל הקפדה לסגור את הכילה "הרמטית".

בנוסף לכך, מומלץ לרסס את הבגדים בחומרים דוחי חרקים המכילים Permethrin. ניתן לשים בחדר טבליות או מיכלים המפיצים חומר דוחה חרקים.

שילוב של שני סוגי התכשירים (DEET או Picaridin) ודוחי חרקים המכילים Permethrin מקנה הגנה גבוהה מאוד.

יש חיסון?
החיסון ששמו Encepur ("Novartis") ניתן בארץ בלשכות הבריאות המחוזיות של משרד הבריאות. בניגוד לחיסון האוכלוסיה המקומית באירופה, המתפרש על פני שנה שלמה, החיסון למטיילים ניתן במשטר מואץ: שלוש זריקות, הניתנות בימים 0, 7 ו-21 (כלומר: הזריקה השנייה שבעה ימים לאחר הראשונה, והזריקה השלישית 21 ימים לאחר השנייה).

אם חוסנתי, עוד אפשר לחטוף דלקת מוח מקרציות?
שיעור ההתחסנות לאחר קבלת שלוש הזריקות הראשונות מגיע ל-100% במבוגרים בריאים ותוקפו עד כשנה מיום החיסון. קיים גם חיסון לילדים, הניתן מגיל שנה ומעלה. החיסון נחשב בטוח ותופעות הלוואי שדווחו בעקבותיו הן ברובן קלות מאד (אודם ונפיחות באיזור ההזרקה).

מה לגבי נשים בהריון ונשים מניקות?
אין עדיין מידע לגבי בטיחות החיסון בהריון ובהנקה.

החיסון הוא לכל החיים?
מי שמעוניינים בחיסון לכל החיים צריכים להשלים זריקת דחף נוספת, כעבור שנה.

מה זה?
דלקת מוח מקרציות (Tick-Borne Encephalitis) היא מחלה נגיפית הנגרמת על ידי נגיףהקרוי TBEV (Tick-Borne Encephalitis Virus). המחלה תוקפת את מערכת העצבים המרכזית ומועברת בעקיצת קרציות במרכז אירופה ובמזרחה.

המחלה נפוצה במיוחד באזורים מיוערים וכפריים הנמצאים בדרום גרמניה ומערבה (באיזור "היער השחור") - ומזרחה משם במרבית ארצות מרכז אירופה, במדינות הבלטיות, ברוסיה ואף בצפון יפן.

לעתים נדירות עוברת המחלה גם באמצעות צריכת מוצרים מחלב לא מפוסטר (בעיקר חלב עיזים).

איך נדבקים?
בעקיצה של קרציה ומספיקה עקיצה אחת. ההדבקה מתרחשת בעיקר בעונה שבה הקרציות פעילות, 
מאפריל עד אוקטובר בכל שנה.

מי נמצא בסיכון?
כל מטיילים המתכננים שהות אינטנסיבית בעונת ההדבקה באזורים מיוערים וכפריים באירופה, למשל: טרקיסטים, נופשי קמפינג, רוכבי אופניים וכל מי שמתכננים פעילות כלשהי אחרת הכוללת לינה בשטח – גם אם היא קצרה. 

אם לא חוסנתי, אני בחו"ל ואני מזהה אצלי תסמינים הדומים למה שתואר כאן, מתי לפנות לרופא?
מיד. הן כדי לאבחן אם מדובר בדלקת מוח מקרציות, או במחלה אחרת והן כדי להעריך את הצורך בהשגחה רפואית ובטיפול תומך.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?
הטיפול בדלקת המוח מקרציות הוא טיפול תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה). במקרים קשים, החולים יזדקקו לאשפוז. בהתאם לחומרת התסמינים, ייתכן שימוש בתרופות נוגדות דלקת ממשפחת הסטרואידים ובסיוע נשימתי. בקיצור: לא מומלץ!

חולים המחלימים מהמחלה נזקקים לתקופת החלמה ממושכת בת מספר חודשים. בקרב 30 עד 60 אחוזים מהמחלימים ייתכנו הפרעות נוירולוגיות (עצביות) ובקרב 10 עד 20 אחוזים מהמחלימים ייתכנו פגיעות פסיכיאטריות שמקורן עצבי (הפרעות נוירופסיכאטריות). חלק מתופעות לוואי אלה עלול להישאר לתמיד.

נכתב ב-22/06/2014 18:53[עודכן ב-:22/06/2014 19:03]
הודעה סגורה תודה 0 שלח
2.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 1

זה נשמע ממש מפחיד!

תודה על המידע הרב, לי.

אני מקווה שבמרפאות מטיילים מייעצים להתחסן, הבעיה היא שרוב האנשים שנוסעים לאירופה כלל לא חושבים על חיסונים, אלה קשורים בעינינו יותר לאזורים נידחים/לא מפותחים/טרופיים וכדומה.

להנהלה: רצוי לשים הודעה בולטת בפורומים כדי לעורר מודעות!

מירה

הודעה סגורה תודה 0
3.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 2

לי, המון תודה למרות שנלחצתי לאללה. הבן שלי אמור בעוד חודש לנסוע לשבועיים למחנה ביער 30 דקות מרחק נסיעה מפאריז…אומנם בכתבה דובר על היער השחור וכנראה מזרחה ממנו, אבל גם דובר על יערות באופן כללי…הצילו!!!  למזלי, הם לא ישנו בתנאי קמפינג אלא בחדר במעין טירה (להבדיל) אבל בטח יצאו לטיולים ביער…רק חסר לי שתידבק עליו קרציה תוך כדי טיול ביער, הרי הקרציה לא יודעת אם האדם שאליו היא תדבק לן בתנאי קמפינג או לא...

מחר אצלצל ללשכת הבריאות.

הודעה סגורה תודה 0
4.קיפודה- צפירת הרגעה תגובה ל - 3

לא הייתי חוששת לטייל ביערות סביב פריז ובכלל בצרפת יש מעט אתרים עם סיכון כלשהו (אלזס וקצת סביב גרנובל).

לדעתי כדאי להציץ במפות המעודכנות מדי פעם ומציגות את אזורי הסיכון במדינות אירופה השונות.

כאן ניתן לראות איפה כדאי להיות ערניים בשוויץ.

ובכלל לא צריך להילחץ יותר מדי-בסך הכל מתוך מאות ואלפי המטיילים רק בודדים נדבקים וחולים. אבל לדעתי-למי שמבלה המון בשטח (גם בלי שינה בשק"ש ) כדאי להתחסן.

ותודה ללי על השיתוף במידע.

נכתב ב-22/06/2014 19:51[עודכן ב-:22/06/2014 19:53]
הודעה סגורה תודה 0
5.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 1

תודה על המידע החשוב,

הלוואי והבחורה הזו תצא מזה!

דווקא בניתי על מסלולי טיול שונים ביער השחור, אני חושבת על לוותר עליהם עכשיו,

אלא אם הכן החבריה יסכימו ללבוש בגדים ארוכים.

הודעה סגורה תודה 0
6.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 5

באמת תהיתי איך זה שהקיץ כבר כאן ואף אחד לא הזכיר עדיין את הקרצייה "שלנו". אז הנה באה לי ותיקנה את המצב. blush 

ועכשיו ברצינות - לי, תודה!!

הודעה סגורה תודה 0
7.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 5

אשמח לדעת מה שלום האחיין של kerenshem מהאשכול ב2012

הודעה סגורה תודה 0
8.נירית- צפירת הרגעה הרגיעה מאד, תודה רבה על המפה תגובה ל - 4

בעיקר וכמובן גם על התגובה

עכשיו קראתי את התגובה של אלונה ואני מבינה שהקרצייה היא אורחת קבועה כאן.

ואפילו היא מתקבלת באהבה..

נכתב ב-22/06/2014 20:23[עודכן ב-:22/06/2014 20:26]
הודעה סגורה תודה 0
9.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 1

לי תודה רבה על העדכון!!

נלחצתי קצת sad

לדעתכם יש סיבה לדאגה? כדאי לעשות משהו? (חיסון או לקנות תכשירים)

עדן

הודעה סגורה תודה 0
10.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 9

עדן,

טיילנו בקיץ 2013 ביער השחור

שהינו בצימר בקומת קרקע.. שהיה ממש חלק מהטבע צמוד ליער

הילדים השתוללו המון בדשא

בכלל שכחתי מהקרצייה שמוזכרת כאן מידי קיץ..

מראש תכננו לוותר על מסלולי רגליים יחפות.

מלא משפחות חזרו בשלום, מדובר במקרים בודדים ונדירים

כדאי רק להיות במודעות

ולהשתדל לשמור על כללי זהירות

תיהנו!

כתבה kerenshem  בקיץ 2012:

"אחי ומשפחתו חזרו לפני כשבועיים (יולי 2012) מהיער השחור לאחר שקרציה עקצה את האם וילד בן 6.

הילד נדבק במחלת ליים (חיידק אלים וקשה במיוחד). 

הם לנו בצימר רגיל ונקי 
הם טיולו מעט מאד ורק במקומות הרגילים שכולם הולכים
הקרציות כנראה היו בצימר היות והם מצאו אותן על הגוף בבוקר

(וזאת למרות שזה צימר מצויין שהרבה ישראלים היו בו)
המצב הבריאותי של הילד לא לגמרי ידוע - הוא מטופל בצורה אינטנסיבית באנטיביוטיקה שאמורה להרוג את החיידק ובודקים כל הזמן מה הנזקים שנגרמו כבר לגוף

יש הבדל משמעותי בעצם היכולת לטפל בשתי המחלות (ליים וTBE)
כמובן שהיות וליים הינו חיידק ולא וירוס ניתן לתת אנטיביוטיקה.
הסיכוי להעקץ על ידי קרציה נגועה הנו נמוך וגם לאחר עקיצה על ידי קרציה נגועה הסיכוי לחלות המחלה נמוך מאד. אך למי שנדבק וחולה הסטטיסטיקה לא כל כך משמעותית או מנחמת...
אני אבקש מגיסתי את השם של הצימר (אך אדגיש כי גיסתי ציינה שהבעלים היו מאד נחמדים ועזרו להם לקבל טיפול רפואי וכאמור הצימר היה נקי ונחמד מאד).

הדבר המשמעותי שיש לשים לב לאחר שחלילה נעקצים על ידי קרציה

זה חום ופצע העקיצה מתנפח ומאדים.."

נכתב ב-22/06/2014 21:03[עודכן ב-:22/06/2014 21:13]
הודעה סגורה תודה 0
11.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 7

כאמור גם האחיין וגם האמא שלו נעקצו

"למזלם" הקרציה היתה נגועה במחלת ליים ןלא TB כלומר חיידק ולא וירוס.

הם קיבלו אנטיביוטיקה חזקה (עם תופעת לוואי) זה נחקק בהחלט כטראומה.

הודעה סגורה תודה 0
12.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 11

אני רואה שבפוסט לא עידכנתי כי לאחר שובם ארצה גילו שגם האם נעקצה ופיתחה את סימני  המחלה.

אבל כאמור שלומם מצויין כיום! חרף הטראומה והטיפול הלא פשוט. המרפאה באיכלוב טיפלה גם בהם. 

הודעה סגורה תודה 0
13.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 1

אאוץ.... שמתי לי תזכורת להתקשר מחר למזכירה של ד"ר אלון....אם אין לחיסון תופעות לוואי משמעותיות אני בפנים. תודה לי Smile

הודעה סגורה תודה 0
14.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 13

הי,

באשכול אחר כתבת  היום שאתם טסים בעוד שבועיים בדיוק אז איך תספיקו להתחסן? 

האם מספיק לקבל רק שתיי מנות?

הודעה סגורה תודה 0
15.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 14

השאלה  שלי מופנית ל - lady double d

הודעה סגורה תודה 0
16.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 10

לי תודה רבה על תשובתך, הרגעת אותי קצת.

גם אנחנו לא מתכוונים לעשות מסלולי רגליים יחפות, וגם כנראה שנהיה עם בגדים ארוכים כי הטיול בסוף ספטמבר.

Kerenshem - שמחתי לשמוע שהכל בסדר!!

עדן

הודעה סגורה תודה 0
17.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור וגם ברומניה תגובה ל - 1

שלום ותודה לי !

בגלל חשיבות הנושא הוספתי היום הודעה בנושא הקרציות ברומניה בפורום אירופה כאן.

קרן !

רק בריאות לנעקצים !

נכתב ב-27/06/2014 14:14[עודכן ב-:27/06/2014 14:16]
הודעה סגורה תודה 0
18.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור וגם ברומניה תגובה ל - 17

לי, תודה רבה על המידע המפורט.

גם אני קצת נלחצתי... אנחנו די גבוליים מבחינת החיסון (במובן של הזמן שנותר לנו עד לנסיעה). ייתכן שנסתפק בטבליות ורול-און דוחה יתושים לגוף לבגדים ולצימר. מסלול רגליים יחפות לא מתוכנן, ובטח שלא לינת שטח. נקווה לטוב.

הודעה סגורה תודה 0
19.לא רק באוסטריה ורומניה אלא בעוד מדינות באירופה תגובה ל - 17

ראו מפה שצירפה נירית בפוסט 4 בשירשורcrying

הודעה סגורה תודה 0
20.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור וגם ברומניה תגובה ל - 18

על איזה טבליות מדובר?

האם יש בארץ תכשיר יעיל?

הודעה סגורה תודה 0
21.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור וגם ברומניה תגובה ל - 20

התכוונתי לטבליות נגד חרקים מעופפים ששמים בתוך מכשיר פלסטיק שנכנס לשקע החשמלי בלילה (או כשנמצאים בחדר).

אבל האמת - אחרי שראיתי את המפה שנירית פרסמה, קצת נרגעתי - נראה שהאיזורים הנגועים באוסטריה בעיקרם אינם כוללים את איזורי הטיול שלנו (בזלצבורגלנד) וגם לא את טירול. 

הודעה סגורה תודה 0
22.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור וגם ברומניה תגובה ל - 21

יש מדבקות נגד יתושים שמדביקים על הבגדים תמיד ייכול להוות הגנה נוספת

הודעה סגורה תודה 0
23.נגיף TBE קרצייה באוסטריה /ביער השחור --כתבה מהיום תגובה ל - 1
הודעה סגורה תודה 0
24.הימים חולפים שנהעוברת,אבל הקרציה לעולם נשארת. תגובה ל - 23

בדקתי עם בעל הצימר,

בעיקרון הוא אמר שזה מאד נדיר ולא זכור לא על מיקרה שכזה.

יחד עם זאת אני אומר שלא להתעלם מזה ולהיות מודעים

הודעה סגורה תודה 0
25.הימים חולפים שנהעוברת,אבל הקרציה לעולם נשארת. תגובה ל - 24

מקודם נפלטו לי יריות מקלדת.

אבל אם אני כבר כאן אז קבלו את חצי הכפית שלי.

מה שלא מספרים לכם במרפאות המטיילים-(כי הן מתפרנסות מכם)זה את סיכוני החיסונים שעשויים לקרות בהסתברות גבוהה יותר מהידבקות.

כמי שטייל בהרבה מקומות נגועים וחוסן כמה פעמים, אני סוחב כבר כמה שנים נזקים בלתי הפיכים מהחיסונים האלו שפסקתי לקחת.-אז כדאי לא להתחסן ולהתמגן עם תרסיסי סנו שכבר דובר בהם.

חצי הכפית שלי היא "תרופת סבתא" שנמצאה יעילה מדעית בהדברה ודחיה ביולוגית של מעופפים ושל קרציות בכלבים.-שום!!!

שום טרי בסלט הבוקר.חצי שן שום לבליעה פעמיים ביום ואתם דוחי חרקים ניידים.העור שלכם משגר את הרייח  הנכון.

הודעה סגורה תודה 0
26.הימים חולפים שנהעוברת,אבל הקרציה לעולם נשארת. תגובה ל - 25

בבקשה ממשתתפי הדיון הזה: לא לעשות פרופגנדות, לא בעד החיסון ולא כנגד. לא כותבים כאן אנשי מקצוע הדיון הוא מסוג "השכנה אמרה לי....קראתי באתר........." 

לכל חיסון יש תופעות לוואי שרשומות בגלוי ואנשי מקצוע מיידעים את המתחסנים בנושא. כל אחד צריך לעשות חושבים: מה הסיכוי להידבק מול התועלת מחיסון מול עלות החיסון (שבמקרה של TBE לא קטנה בכלל).

נ.ב. דרך אגב, אין שום הגיון להתחיל להתחסן בסמוך לנסיעה, כי לגוף נדרש זמן לייצר נוגדנים.

נכתב ב-03/07/2014 10:31 [עודכן ב-04/07/2014 07:35 על ידי מנהל]
הודעה סגורה תודה 0
27.emoji-E337.pngכאן נמחקו מספר הודעות שאינן לגופה של קרציה תגובה ל - 26

כל נוסע וגולש יעשה כמיטב שיקול דעתו תוך התייעצות עם גורמי רפואה /או שלא.

הודעה סגורה תודה 0