בחזרה לפורוםלתצוגה מדורגת

פורום טיולי משפחות

בילינו את פסח בכריתים

41.ליאור ושירלי תגובה ל - 40
הי ענת ,

לשימושך מפה של כרתים (כאשר לוחצים היא נפתחת בקנה מידה מפורט) שעזרה לי מאוד בתכנון.
הודעה סגורה תודה 0
42.ג'ני תגובה ל - 41
איזו מפה!!

כזו לא מצאתי לבד באינטרנט.

קניתי היום מפה בריקושט בקנה מידה מעולה, ממש גדולה.
בצד אחד יש החלק המזרחי של האי ובצד השני את החלק המערבי.

עכשיו אני מסודרת.
במפה של המחשב אעזר בזמן שאני גולשת, ואחר כך אסמן במפה שקניתי.

(אני קצת מיושנת. לא מוותרת על מפה מנייר. חוץ מזה שזה טוב לצאת לטיולים עם מפה כזו).

תודה

ענת
הודעה סגורה תודה 0
43.icon3.gifהשרשור הזה עשה לי ממש חשק לנסוע לכרתים תגובה ל - 1
כבר בשנה שעברה פינטזתי על זה בקיץ אבל בסוף החלפנו את זה בחו"ל מסוג אחר: חופשה בירושלים..
הפנטזיה היא לעשות שבוע עם הרבה בטלה. טיילתי פעמיים בכרתים וזו לא המטרה. כמה שיותר ים ורצוי במקום נידח כמו מטלה (שיתרונה בקרבתה היחסית להרקליון כי היא במרכז הדרום), או אולי באחד המקומות בקצה הדרום מערבי שהוזכרו בשרשור (את פלאוחורה אני זוכרת היטב, השמדתי שם מצלמה שנפלה לי לים...).
שאלה למומחי האי - האם בסוף ספטמבר, נגיד אחרי 20.9 (קרי סוכות) עדיין יש שם מזג אויר טוב ללכת לים בד"כ? הבחירה היא בין סוכות לסוף אוגוסט, ומבחינת עומס תיירים אוגוסט זה פחות מוצלח..
דבר שני, המחירים של טיסות צ'רטר ממש גבוהים כרגע, סביב 450-500$. זה מחיר סביר לשם? נראה לי המון בשביל צ'רטר לכרתים, אני חיה באשליות?
בסוף אני אטוס ליער השחור רק כי כל כך הרבה יותר זול לטוס עם אייר ברלין?
הודעה סגורה תודה 0
44.השרשור הזה עשה לי ממש חשק לנסוע לכרתים תגובה ל - 43
הי נתנת
לא מומחה אבל אחרי מסע הקסם המסתורי לדורדון אשמח לנסות לעזור.
מזג האוויר-גם לפי המידע שזכרתי וגם לפי האתר שאני מצרף זוהי תקופה מצויינת לטיול (כמו בארץ).
לגבי המחיר-זהו בדרך כלל בעיה עם איי יוון-הטיסות יקרות כרגע בסימולטור ששלחתי לענת הכי זול זה 439 דולר.

מה שכן יתכן וחבילה תוזיל את המחיר ,במרכז לתיירות בינ"ל יש גם חבילות לאזורים יותר שקטים,אנחנו בזמנו לקחנו מלון באיזור של חאניה והיה יחסית שקט.מה שכן לפי מה שתיארת המלונות שהופיעו בכתבה של נירה רוסו במערב כריתיים נשמעים מתאימים לך אולי תנסי שיהיה לנו המלצה נוספת ?

עוד רעיון זה לחפש אי אחר אנחנו בזמנו במשך שנתיים טסנו כל פעם לאי שארקיע גילו באותה שנה פעם זקינטוס ופעם לסבוס והיה פשוט חגיגה

ליאור
הודעה סגורה תודה 0
45.תודה! בינתיים חשבתי גם על קפריסין תגובה ל - 44
הטיסות לשם הרבה יותר זולות (אייר קפריסין, בדקתי לאוגוסט ויוצא 400 אירו כלומר כ-550$ לשני כרטיסים (מבוגר וילד).
הבעיה שקפריסין סובלת למיטב זכרוני (גם שם הייתי פעמיים) מהבעיה הישראלית, בעיה של מדינה קטנה - אין ממש חופים שקטים ופשוטים כאלה כמו בדרום כרתים. כרתים היא בגודל של ישראל אבל היא חלק ממדינה גדולה עם המון המון חוף ואין להם סיבה להרוס את כל החוף..

אני באמת אבדוק את האופציה של איים אחרים, למרות שנעים לי בכרתים ובקפריסין שישנה בכל זאת האופציה לטייל קצת אם נמאס ללכת מהחדר לחוף למסעדה וחזרה כל יום. שאר האיים המוצעים הם בד"כ קטנים וממצים את אפשרויות הטיול בהם ביום אחד בקושי Razz .
הודעה סגורה תודה 0
46.תודה! בינתיים חשבתי גם על קפריסין תגובה ל - 45
נתנת בסוף יחשבו שיש לי אחוזים על טיסות ליוון Laughing Laughing

אבל אלה לא איים קטנים בכלל,לסבוס הוא השלישי בגודלו ובזקינטוס חיים כמה עשרות אלפי אנשים.

אנחנו היינו עם ילדים קטנים ומאוד נהננו בכל אי בערך יומיים נשארנו בחוף או בבריכה ושאר הזמן (5 ימים טיילנו) בחופים אחרים,טברנות,כפרים קטנים,עיר הבירה הצבעונית,יערות וטירות (לסבוס),המערה הכחולה (זקינטוס) ועוד...

מה שכיף שם זה השקט (גם הישראלים שבאים לשם הם קצת שונים מאלה של תורכיה),האוכל,הנופים,החופים הפראיים

פשוט כיף

רק תבדקי שארקיע עדיין טסים לשם...

ליאור

הודעה סגורה תודה 0
47.בילינו את פסח בכריתים תגובה ל - 1
יש בהחלט בכרתים אופניים להשכרה וכבר ראיתי ישראלים רבים רוכבים ברחבי האי, אבל מחוץ לעונה נושאי התיירות בהחלט סגורים ברובם המוחלט.

לא מומלץ לצאת לאי המצורעים מאיוס-ניקולאוס, כיוון שהשייט הוא בים שברוב השנה הוא גלי ולא נעים למי שלא מורגל בשייט עם ספינה קלה מאוד בים. לכן מומלץ או מאלונדה שיש שייט מסודר או מהכפר פלאקה שנייהם השייט בתוך לאגונה. בימים אלו מצולמת באי סידרת טלויזיה בשם "האי" (השם המקורי של הספר שאצלנו נקרא "האי של סופיה").

היתרון בכרתים שאפשר בנסיעה נינוחה ליהנות מנופים ואתרים כמעט אין סופיים (בספר שלי מנויים 1072 אתרים בכרתים, כך שאפשר לתכנן לבקר באי פעמים רבות מאוד).
הודעה סגורה תודה 0
48.הטיפים שלך פורסמו תגובה ל - 4
גם בשיא העונה אין סביב המלון משהו מיוחד, הוא פשוט יושב על רצועת מלונות ומעט חנויות לתיירים ומסעדות.

שם עיירת התיירות הוא לימאני-חרסוניסוס.

לגבי השכרת רכב מומלץ להזמין מראש מסוכנות מקומית, זו הדרך הטובה והזולה ביותר. (פרטי הסוכנות בפורום כרתים, מי שרוצה שישלח לי דוא"ל ויקבל את הכתובת, פה מוחקים).

לגבי השימוש בהעברות.
מי שמגיע מוקדם לכרתים לא מרוויח דבר ולא חוסך דבר אלא מבזבז את היום הראשון שלו בחינם.
אם טסתם בטיסה של 0500, הרי בשעה 0630 בערך אתם בכרתים ואם הזמנתם את הרכב לשדה התעופה, מכסימום אתם בשעה 0730 בדרך. לפני היציאה לדווח לנציג הישראלי שהגעתם ויודיע למלון שתגיעו אליו אחר הצהרים.

וכך כשכל האחרים נדחסים לאוטובוס מטילטלים ממלון למלון (במקרה שמדובר המלון הזה הוא מהראשונים) אני לא יודע מתי מקבלים את המפתחות כי המקובל הוא בשעה 1300 אבל יש כאלו שנותנים מוקדם יותר אם הם מוכנים. כולם נדחקים לדלפק הקבלה רעש ומהומה ואחר כך הולכים לחדר.....

בעוד אתם כבר מטיילים וסופגים את האוירה של כרתים בוחרים למשל את המסלול למטלה שהיתה אחד ממעוזי ההיפים והביטניקים בכרתים בשנות השישים והשבעים, בדרך מבקרים באתרים מעניינים שונים. אחרי ארוחת צהרים ורחצה במפרץ היפה (או מי שמעדיף, הולך לחוף האדום שם לא צריך בגד ים...)נוסעים צפונה ומסיירים בכפרים ההרריים בדרך צפונה ואחר כך למלון. ואתם מגיעים נינוחים ומלאי חוויות בעוד כל אלו שניצלו את ההעברה, החמיצו את היום הראשון.

לא לשכוח שמנוחה היא גם מנוחה לנפש, ואין מנוחה לנפש כמו טיול במקום אחר, צבירת חוויות ומפגש עם אנשי האי טובי הלב, ולא פלא, כי האי הוא אי של שקט ושלוה ובטחון אישי מוחלט.
הודעה סגורה תודה 0
49.סויה ופליאוחורה תגובה ל - 32
ככלל ביוונית ברבים משמות המקומות האות ג איננה מבוטאת כי למשל קדוש הוא איו ולכן העיר היא איוס ניקולאוס לדוגמא.

מי שמטייל בסגנון מחנה נודד, יכול בהחלט ליהנות העיירה פליאוחורה ומהכפר סויה. בין שני הישובים אין חיבור ישיר, אבל החיבור העקיף דרך הכפר ההררי אזוגירס הוא בנסיעה בדרך נופית בהחלט יפה מאוד.

אם באים מחאניה, הדרך לכפר סויה עוברת באיה איריני שבאפריל הערוץ פורח כולו ואפשר לבצע מסלול של 8 ק"מ אם יש מי שיקפיץ את הרכב, יש אפשרות לבקר באתרי גבורה גבוה בהרים, וכמובן בסויה עצמה נמצאת הכנסיה היחידה המרוצפת בציורים באמצעות מוזאיקה/פסיפסים.

בדרך אפשר לעצור באזוגירס ולבקר באתרים השונים הכוללים עתיקות ומים מערות ומנזר נטוש (סגור לרוב) ולרדת לפליאוחורה שיש בה מספר אתרים מעניינים כמו בית הממשל הונציאני הכנסיה המיוחדת המצודה הונציאנית.

אפשר ללון בפליאוחורה שלה חופי חול רחבים משני הצדדים ובתי המלון עד רמת 4*, ואפשר לטייל בכפרים שמצפון בתת נפת סקאלאבוקאמבוס (הכפרים הסלאביים) שבהם צפיפות של כנסיות מתומשחות (פרסקות) כולל תיאור הגיהנום, ויש גם אפשרות לנסוע בדרך העפר לאלאפוניסי שם החוף כמו בטנטורה, ולעלות למנזר הלבן המיוחד קריסוסקאליטיססאס, ויש עוד המון מה לראות בדרך.
או לצאת מהעיירה לצפון מערב דרך מערות קונדרה ולאורך הנהר.

ממש לפני זמן מה כתבתי מסלול "מחנה נודד" שהוא המסלול ה-212 בספר, אליו גם מצורפת מפה 1:100.000 על דפי אי-4 ויש גם פורום כרתים עם המון מידע. פנו אלי בדואל.
הודעה סגורה תודה 0
50.למאיר שפירא תגובה ל - 47
תודה לך על כל התוספות המעניינות והתובנות.

ענת


הודעה סגורה תודה 0
51.לענת תגובה ל - 16
אמנם נכון, הספר השני שלי על כרתים הוא "שפירא מטייל בכרתים" הספר מתעדכן כל העת (הוא על תקליטור כתוב ב-PDF) ומצורפת אליו מפה מעודכנת, אני גם מנהל פורום כרתים רק שאני לא יכול לכתוב את מיקומו כי מיד מוחקים מה שאני כותב, אפשר לשלוח לי מסר ואפנה את השואל כיוון שיש שם המון חומר לטובת המטיילים.

לגבי הדרך למצות את הטיול לכרתים, יש עוד דרך.
למי שבא בפעם הראשונה מוטב לקחת דיל של טיסה ומלון במרכז לשש לילות, ובאחד הימים לנסוע מערבה, לטייל עד חאניה, שם לקחת שני לילות אקסטרא במלון קטן (30-40 יורו ללילה לחדר זוגי).

למחרת לנסוע דרומה לתצפית הסמאריה, ביקור באתרי גבורה וכפרים עתיקים בדרך לסויה ובכפר הכנסיה היחידה שיש בה רצפת פסיפסים, לנסוע דרך אזוגירס לפליאוחורה וביקור באתריה, נסיעה מערבה לאלאפוניסי (כמו טנטורה)דרך כפרי הסלאבוקאמבוס עם הכנסיות המעוטרות תמשיחים (פרסקות) מעניינים, צפונה לאורך החוף, ביקור בחוף היפה ביותר באירופה "באלוס לאגון".
צהריים מאוחרת אצל פאפאדאקיס בחוף קסטלי-קיסמו וחזרה לחאניה (יום עמוס).

למחרת לנסוע לחצי האי אקרוטירי לראות את המנזר העשיר איה טריאדה, הכפר סטאברוס בו צולם הסרט "זורבה היווני" (הבית מהסרט הוא היחידי שנשאר מאז) ואחר כך לטייל גם בחצי האי אפוקורונה ולבקר אצל נופחי הזכוכית ומנהרות המסתור הגרמניות בקוקיני חוריו, כפר האבן ליד קאליבס, לעלות לתצפית ממצודת אפטרה על מפרץ סודה והאי סודה שצולם בסרט הראשון של ג'ימס בונד בזכות הנמל הת ימי של הצוללות הגרמניות, ולבקר במנהרות התותחים הגרמניות (השראה לסרט תותחי נברון שצולם ברודוס), לבקר אצל טוות המשי בכפר קלמיטסי אמיגדלי, לרדת לג'ורג'ופולי ולרוץ משם על הכביש המהיר למלון המקורי במרכז.

בכביש המהיר הארצי לא לעבור את ה-80 קמ"ש ורק בקטעים שמותר 90 לנסוע כך, (מיד אחרי תמרור סוף הדרך ל-90 קמ"ש יש צפי לניידת תנועה עם ממא"ל) כי יש מלכודות מהירות. הרי אין פשע בכרתים ויש זמן לעברייני תנועה.
הקנסות 300-800 יורו על מהירות, ונסיעה בלי חגורה לכל נוסע הקנס 195 יורו והנהג מקבל דוח עבור כולם.
הודעה סגורה תודה 0
52.לגבי אופניים לילדים אני לא יודע תגובה ל - 11
לגבי אופניים יש לכל הגילאים, והכל יהיה פתוח החל מפתיחת העונה ב-15.5 ומשפחות שלמות רוכבות על אופניים גם במסלולים הרריים. אין שבילי אופניים מיוחדים.
המקום האחד הוא בחצי האי אפוקורונה (צפונית לג'ורג'ופולי) יש מספר כבישים שחצי מטר בצד ימין מסומן כדרך לאופניים בלבד. וכן מקום שני בעמק לסיטי יש מסלולי אופניים לרוב בדרכי עפר, כך שמגיעים לשם עם הרכב עד לחברה המשכירה אופניים, ומטיילים.

לגבי "רכבות הכביש", הן נעשו נפוצות בכל הערים והעיירות בכרתים עד כדי כך שיש אפילו "תחנות מרכזיות" לרכבות למשל בסטלידה ובמאלמה.
התחנה בחאניה היא מעבר למוזיאון הימי, בהרקליון בנמל, ברתימנו, ברחוב וניזלו על החוף, באיזור איוס ניקולאוס התחנה בצפון נמל אלונדה, ויש בעוד מקומות לא מעטים. חלק מרכבות הכביש עושות סיור עירוני וחלק גם יוצאות מחוץ לעיר.
בנמל חאניה יש גם אפשרות לנסיעה בכרכרות לאורך הנמל.

לגבי השכרת בתים/וילות/צימרים, מומלץ רק דרך סוכן מקומי אמין, כיוון שאם שכרתם ישירות מול הבעלים, אם יצא טוב זה נהדר, ואם יש בעיה אז אתם בבעיה, כשדרך סוכן, תמיד יש עם מי לדבר.

אגב, ברוב המקרים המחיר זהה (מה שאני בדקתי משך השנים) כי אם זה דרך סוכן, הוא מקבל את הבית במחיר סוכן שזה מוזל וההפרש הוא הרווח שלו.
הודעה סגורה תודה 0
53.למאיר תגובה ל - 51
בשבוע האחרון אני מוצאת את עצמי קוראת על כרתים כמו שלא קראתי בכל החיים שלי.
אני מתרשמת שיש המוןןןןןןןן מה לראות באי.

מראש נקודת ההנחה שלנו היא שלא נוכל וזה בלתי אפשרי לבקר בהרבה מקומות בשבוע אחד.

אין לנו כוונה למצות את האי בשבוע (תמיד אפשר לחזור...)

אנחנו כן רוצים לטייל בחלק של האי שבו נלון (אולי המזרחי).
וכן פעם אחת לנסוע לחאניה.

קראנו את הסיפורים של עודד מפורום אירופה שחזר לא מזמן, ראינו בתמונות את הכבישים המפותלים האלה. נראה מדהים.
עדיין לא בדקנו לעומק מול המפה, לא יודעים היכן הכבישים הללו.
אולי הם בכלל חלק מהמסלול שהצעת כאן?

המסלול שאתה מציע נראה לי מרתק מאד, ואם משולבים בו אתרים שבו צולמו סרטים, אז בכלל... (זה בשביל הבעל שלי).

אבל אולי לא כדאי בפעם הראשונה שמגיעים לכרתים להתפרס על פני שטח גדול כל כך?

לגבי ספינלונגה. קראתי את הספר "האי של סופיה" לפני כמה חודשים בהמלצתה של שירלי, ויש לי חשק עז לבקר בספינלונגה.
האם המקום פתוח למבקרים בזמן שמצלמים שם סרט? (אם לא, מעניין אם עד אוגוסט יסיימו)

יש לי מלא שאלות, אבל אני בטוחה שעל חלקן אקבל תשובות בחומרים שהתאספו אצלי במהלך השבוע האחרון.

אנחנו קונים את הרעיון של שכירת רכב מהחברה המקומית, וקבלת הרכב בשדה התעופה.
גם תמיר הציע כך.
כשנגיע לשלב הזה אשאל איך בדיוק לעשות את זה.

בינתיים תודה על כל ההערות, התובנות, התוספות וכו'.

ענתהודעה סגורה תודה 0
54.חופים בכרתים תגובה ל - 46
לכרתים 1050 ק"מ חוף (בישראל חוף הים התיכון כ-210 ק"מ) ולכן כיוון שרק מיעוטו תפוס על ידי ישובים ואתרים, הרי רוב החוף פנוי. חלק מהחוף חולי, חלק סלעי עוקצני מה שהיה פעם אבקת לבה שהגיעה מסנטוריני ב-1450 לפנה"ס, וחלק חלוקי נחל זעכירים בגודל 2-5 מ"מ, מאוד נעים למדרך.

ישנם לכן חופים רבים בהם ניתן להתבודד, למצוא חוף פרטי משלך, והרחק מההמון הסוער.
הודעה סגורה תודה 0
55.למאיר תגובה ל - 53
מאיר קטונטתי אבל שתי שאלות עלו לאחר קריאת מה שכתבת

א- אני זוכר שהיינו בחאניה בנמל סיפרו לנו שהסרט צולם שם,וגם בכתבה של גילי חסקין שאני מצרף (ענת תקראי אותה יש שם הרבה מידע) כתוב כך.תוכל להבהיר ?? אולי הסרט צולם בשני מקומות ??

ב- כולם ממליצים על אלפוניסי וגם אני זוכר אותה לטובה אבל זכור לי שהיינו גם בפלאסארנה שגם הוא היה שהיינו חוף פרא מאוד יפה,מה דעתך עליו ??

ליאור

נ.ב אני גם מתכנן לשוב לשם השאלה רק מתי ?
הודעה סגורה תודה 0
56.ובכן תגובה ל - 53
תאספי את התגובות שלי פה בשירשור שיש בהן הרבה חומר.
המסלול של עודד הוא מסלול עמוס ולא מתאים למי שרוצה איזי איזי. ואם הוא מספר שהספיק רק 70% אז זה יופי, כי הוא נשאר עם טעם של "עוד".
מזכיר לי את התיירים בארץ שמשרד התיירות תומך במסלולים שלהם= מהאוניה בנמל חיפה, לנצרת וחנויות, טבריה וחנויות, ירושלים וחנויות, בית לחם וחנויות, חזרה לספינה בנמל אשדוד. מה אומר התייר בחזרו לארצו? "ישראל קטנה מאוד, עובדה שעברנו את כולה ביום אחד".....

מה שהצעתי לקחת דיל של שבוע וממנו שתי לילות אקסטרא בחאניה אידאלי למי שרוצה לראות ולטעום מכל האי, כמו שאומרים שעם האוכל יבוא התיאבון לעוד נסיעות, ואמנם יש משפחות שאחרי פעמיים-שלוש החליטו על כרתים כמקום הנופש שלהם הקבוע (וזה מקובל גם באירופה למצוא מקום שמתאים למשפחה, לנופש קבוע).

כמות האתרים האדירה בספר שלי (1072) היא פרי מחקר של 21 שנים, וטרם סיימתי.
המוטו שלי הוא שככל שתרבה הכמות, כך יהיה לאנשים ממה לבחור, וכל אחד וטעמו עימו מה ימצא חן בעיניו ומה לא, ועם הכוונה מסויימת, הבחירה פשוטה.

יש אמנם כאלו שכרתים לא לטעמם, זה יכול להיגרם מאו שהם מעדיפים נופים ואתרים אחרים, או שאין להם המידע המספיק כדי לדעת מה יש לראות והיכן.
כי אם מישהו סיפר לי שהיה בקנוסוס מקום בו היה הלבירינט, הרי ברור שהמידע שלו חסר ממש, גם מכיוון שקנוסוס היא כרתה בלוף וחוץ מהאבנים והכדים, הכל שם בנוי ומצוייר על ידי ארתור אוואנס ויש לי כמובן הוכחות לכך, אבל מי שבאמת רצה להגיע ללבירינט של כרתים (בוודאי שהוא קיים) יכול היה להגיע אליו צפון-מערבית מגורטינה, ולהיכנס לאולם הגדול שב-"ברך" המינהרות שנחשף לפני כמה שנים.

את מזרח האי תשאירי למקרה אחר, תרכזו במרכז עם גיחה בת יום או יומיים למערב.
הודעה סגורה תודה 0
57.תשובות תגובה ל - 55
ובכן הסרט רובו ככולו צולם בכפר סטאברוס, ולפני 21 שנה הוא היה באמת כמו בסרט, היום הכל כבישי אספלט וכל הבתים העתיקים נעלמו למעט הבית בו צולם הסרט וגם עליו ראיתי כבר שלט של חברת נדל"ן (אם היה לי כסף...)
למעט.
שלוש סצנות קצרות צולמו בנמל חאניה.
הסצנה הראשונה הפותחת את הסרט כביכול בנמל אתונה ובבית קפה בנמל, צולם בנמל חאניה. כשמגיעים לנמל פונים שמאלה ואחרי הגלידריה מסעדה שהקיר שלה לא מטוייח,שם.
סצנה שניה- זורבה מצולם מציץ מהחלון לנמל, זה היה באותו מקום קומה שניה.
וסצינה שלישית- כשהוא הולך עם הזונה, הם עולים במעלה רחוב קנאוארו (כשמגיעים לנמל לא שמאלה אלא ימינה).

עד לאירוע ידידי טנאסי קומאדוראקיס מהכפר סקינס שהיה ניצב בסרט בהיותו סטודנט וקיבל שכר יומי 1000 דרכמות שלמות (פחות משלושה יורו).

לגבי האמירות של גילי חסקין, לצערי כבר נתקלתי באתר בו כתב שבית הכנסת עץ חיים נמצא ברתימנו (בחאניה ברחוב פאר קונדילאקי ברובע היהודי-ונציאני לשעבר, קיים עד היום) או שהוא מדבר על הכפר יאוריואופוליס ומדובר בכפר ג'ורג'ופולי.
קראתי את המאמר:
מקור הדמות של זורבה הוא פועל יווני של קזנצקיס במכרה ביוון.
(אגב אנטוני קווין יליד הכפר צ'יוואווה במקסיקו בן למשפחת מהגרים מאיטליה).
אירופה לא נולדה בכרתים אלא נחטפה אליה
מינוס לא שלט על יוון אלא על כרתים בלבד והסתייע בשני אחיו זקרוס ורדמנטיס.
על יוון שלט המלך אגיאוס.
שם הכפר קולימבארי, שם האי גראמבוסה.
החניון מעל באלוס לגון לא מאולתר אלא בנוי על ידי המשרד לשימור נופים (קק"ל של כרתים).
שם המנזר הוא קריסוסקאליטיססאס והוא יפה מאוד ובוהק למרחקים והכנסיה שלו מעניינת (היום הכניסה בתשלום)
הכפר אנדופוליס? אין דבר כזה , השם אנופולי.
קניון "הגיה איריני"? אין מילה כזו ביוונית. קדושה היא איה, "הקדושה איריני" היא "איה-איריני".
הבעיה שאם אתה אומר לכפרי כרתי שם משובש, הוא יענה שאינו מכיר מקום כזה, אפילו מקומות שבמקום במלרע תאמר את השם במלעיל, אתה להיתקל באי זיהוי.

חוף פאלאסארנה הוא חוף בהחלט יפה, אבל חוף אלאפוניסי נראה אחרת לגמרי, כמו חוף טנטורה בארץ.

על באלוס לאגון אל תוותר, אפילו רק לתצפית מלמעלה (לרדת לחוף רק עם שני בקבוקי מים לאיש ושימשיה. מים ניתן לקנות גם בקנטינה "או באביס" במגרש החניה).
הים כחול כהה מאוד מאוד כמו כחול כביסה, אבל מול החוף ישנו אי קטן שיש חיבור אליו וכך יש שני מפרצים קטנים, לאגונות, עם מים בצבע ירקרק שקוף עד כדי כך שאם עוגנת שם ספינה, היא נראית כאילו היא צפה באויר.....
P6192947_resize.JPGP6192952_resize.JPG
הודעה סגורה תודה 0
58.השרשור הזה עשה לי ממש חשק לנסוע לכרתים תגובה ל - 43
הי ענת(נת Razz ),

לשאלתך על מזג האוויר- אנחנו היינו בשנה שעברה מ15-20 בספטמבר.

לי- בתור אחת רזה שרגישה לקור- המים, הן באגם קורנוס, הן בים והן בבריכה של הוילה היו קרים מדי בכדי לאפשר לי שלחות בנחת, ויצאתי מהר. גם לשאר בני המשפחה, שיותר עמידים ממני בענין הזה, הטמפרטורה של המים כבר היתה די גבולית, כך שאני לא יודעת עד כמה אפשר לבנות על חופשה שכוללת הרבה בטן גב בסוף ספטמבר.

כרטיסי הטיסה נקנו לספטמבר בסוף יולי, ב400 $ לכרטיס (צ'ארטר) לאחר שראיתי שהמחירים לא ממש יורדים ונלחצתי כי רציתי כבר לסגור את הלינה.

כמובן שכשבועים לפני הנסיעה המחירים לאותן טיסות ירדו פלאים, מה שאומר שאם יש לך עצבי ברזל (שאלה רטורית אחרי דיווח הטיול לצרפת- בטח שיש!) ומוכנה להמתין לתחילת ספטמבר, אחרי שכולם כבר חזרו מהחופש הגדול, יש סיכוי למחירים יותר טובים. זה אומר שצריך להתארגן ברגע האחרון עם הלינה, אבל נדמה לי שחדר לשניים (אני מניחה שמדובר בנסיעה עוד פעם עם החמוד), באזורים מחוץ למסלול ומחוץ לשיא העונה ניתן למצוא.

בהצלחה.
הודעה סגורה תודה 0
59.אני לא מחפשת ממש להתבודד תגובה ל - 54
מה שאני ממש לא רוצה זה את המקומות הרועשים הם הרבה בתי מלון מפוארים. לא עיר גדולה ולא מקום כמו חרסוניסוס (שם ישנתי בטיול השני שלי בכרתים שהיה דיל. בראשון היינו ילדים בני 20, שכרנו סוזוקי אלטו והסתובבנו באי כ-10 ימים והיה נהדר).
אני זוכרת מאד לטובה משני הטיולים שלי את ה"חור" שנקרא מטלה, ומהצצה באינטרנט זה עדיין נראה כמו שאני זוכרת - מלונות פשוטים/פנסיונים וכו', חוף מקסים. בטח יש עוד מקומות כאלה.

לג'ני: בעניין הזה באמת שלא מדובר בעצבי ברזל אלא שאני לא ממש "חייבת" לנסוע לחו"ל בקיץ או בחגים. זה לא כמו עם ילדים גדולים שאחרי שהבטחת להם נסיעה זו בעיה לבטל. גם דרישות הלינה שלי באמת פשוטות יחסית, חדר זוגי בסה"כ. זה נחמד אם יש אפשרות בישול אבל זה לא MUST. נסתדר איכשהו גם בלי. אז כנראה שכדאי לי לחכות לקיץ ולהחליט מה בא לי לעשות.
בעניין מזג האויר אני חושבת שאת צודקת, כנראה עדיף בכל זאת לנסוע באוגוסט. נדמה לי שבשבוע האחרון של אוגוסט יש כבר קצת פחות ביקוש ועומס, לא? (מעניין למה, האם צריך להיערך לשנת הלימודים? לגן אין צורך Smile).
הודעה סגורה תודה 0
60.מאיר תגובה ל - 57
רוצה להגיד לך המון תודה על המידע העשיר שאתה משתף אותנו.

התמונות שצירפת מהממות ומושלמות.

ענת, זה יהיה טיול מושלם-אני אחריך.
הודעה סגורה תודה 0
61.לענת תגובה ל - 60
ענת(י)
אם אני לא טועה, אז לצורך מאיר נמצא ממש קל"ב-בחולון
הודעה סגורה תודה 0
62.מאיר תגובה ל - 60
מאיר תודה על השיעור המאלף
וסתם שאלת תם
מדוע בחרת דווקא בכריתיים כאי שבו אתה מתמקד ??
הודעה סגורה תודה 0
63.ליאור תגובה ל - 62
כך כל צודק,זהו חיפשתי את המילה הזאת , מאלף, באמת מאלף.
כל פעם שקראתי משהו של מאיר, ככה הרגשתי - הידע שלו סוחף אותך להתאהב בכרתים.
הודעה סגורה תודה 0
64.ובכן תגובה ל - 56
מאיר,

איזה ידע !!!

תודה שאתה משתף אותנו, אני נהנית לקרוא, ולומדת המון.
יופי שהגעת לשרשור הזה.

בטח יהיו לי המון שאלות לגבי מסלולי טיולים באי, ואני אנסה "לנצל" את הידע שלך הרב שלך.

חשבתי לי שזה בטח נורא כייף גם "ללכת לאיבוד", אנחנו די אוהבים לעשות את זה לעיתים.

שוב תודה Smile

ג'ן,

אני משוכנעת שיהיה טיול מהנה.
כמה למדתי השבוע, איזה כייף זה.

ענתנכתב ב-15/04/2010 21:59[עודכן ב-:15/04/2010 22:03]
הודעה סגורה תודה 0
65.אני לא מחפשת ממש להתבודד תגובה ל - 59
הנה מקום שלעניות דעתי עונה לדרישויך
http://www.perla-apartments.com/
הודעה סגורה תודה 0
66."כשאני נוחת בכרתים, נוחת עלי השלוה". תגובה ל - 63
זו הסיסמא שלי.

הגעתי לכרתים בעיקבות אחת התכונות שלי: לא סובל עוולות.
אהובה הכירה את טנאסי והחליטו להתחתן. כל הורה רוצה שיהיה לילד שלו את הכי טוב כפי שהוא רואה, אבל כאשר הילד מחליט, ההורה צריך להיות איתו בכל מאת האחוזים. ההורים שלה החרימו את החתונה. אני החלטתי לנסוע, ובימים ההם זו היתה בעיה כי לקנות כרטיס טיסה היה צריך לקחת הלוואה, ויכולת לקנות רק עד 300 דולר ולא יותר ורק אם הצגת בבנק את כרטיס הטיסה.
(מצחיק, ב-2002 הבן שלי התחתן עם....סינית)

כמובן שלא היו טיסות ישירות לכרתים כי התיירות הישראלית לכרתים התחילה רק כעשר שנים מאוחר יותר, בקיצור, האי הזה הנחמד בפשטותו, עטור היסטוריה וארכיאולוגיה, שהיה נתון דורות רבים תחת מדרסי קלגסים אלו או אחרים, שבה את ליבי.
אני יכול לשבת באיזה קפניו של כפר זעיר בן חמישה-שישה בתים, לדבר עם האנשים ופשוט לא לרצות לעזוב.
או לשבת עם איכר בכנסיה עתיקה מהמאה השמינית שהדלת לא נעולה רק סגורה בחוט ברזל שלא ייכנס אבק, ויש בה תמשיחים מדהימים והאיש מספר לי שספסל האבן שאנחנו יושבים עליו נחצב כבר במאה הרביעית, לידנו עומד החמור שלו מנער מעצמו את הזבובים, או להיכנס לכפר שרובו נטוש, תייר מעולם לא היה כאן, ובכפר שלוש זקנות ושני זקנים, אחד מהם שראה אותי מגיע, רץ אלי וצעק "גרמאן גוט, גרמאן גוט". ואחר כך אחיו סיפר לי שהאיש היה פרטיזן והנאצים תפסו אותו והתעללו בו משך שבועיים, ולא אספר כאן מה עשו לו זה מזעזע, ומאז הוא השתגע,
והוא חשב שהגרמנים חזרו, וכבר לרגע הצטערתי שנכנסתי, אבל אחיו הסביר לי איך לדבר איתו לשכנעו שאני חבר ולא אויב, והוא נרגע וחייך....

היום יש לי מאות חברים בכרתים, ואני תמיד זוכר לקחת איתי נרות מדיר-חג'לה (מר גראסימוס) שמייצרים נרות מדונג ודבש דבורים לכבוד יום ההתגלות של ישו, ואני אורז אותם ארבע ארבע בצלופן, ולתת לכרתי אורתודוקסי נרות מיריחו, זו פיסגת האושר.
הגעתי פעם עם אהובה וטנאסי לבית הספר של הבנות לראות איך נראה שם יום הורים, וכשהנשים ראו את הנרות ושמעו מהיכן הן, התחננו לקבל, ממש כמעט דמעו. וישבתי ופרקתי חבילות ונתתי לכל אחת נר, והן החזיקו בו כאילו היה אוצר.....

כרתים זהו אי שתהילתו על הגיבורים שנלחמו נגד צורריהם בגבורה וללא חת בקרבות שנקראו "קלשון נגד מכונת יריה", ויחד עם זאת נשארו אנשים טובים.

אז איך לא להתאהב באי כזה?
ההיכרות שלי את האי היא כזו שלפעמים קורה שסוכני תיירות מקומיים מבקשים להתייעץ איתי, אני שמח להראות להם דברים שאולי הם מכירים אבל לא הבינו מה זה.
בכלל לעזור זה כיף בשבילי, ואשתי אומרת שאני דומה לסבא שלי שביום ההולדת שלו היה מחלק מתנות.....
הודעה סגורה תודה 0
67.ובכן תגובה ל - 64
כנסי ל-"פורום כרתים" ותמצאי שם חומר רב. אני לא יכול לכתוב באיזה אתר כי מיד מוחקים לי את ההודעה, לא מבין למה, הרי יש שם חומר שעוזר למטיילים.
הודעה סגורה תודה 0
68.גם אני הגעתי לשם בהמלצת וולהלה תגובה ל - 65
וגם אהיה שם בחודש מאי בחלק מהזמן.

הבעלים אפוסטולוס איש נחמד, מדובר בדירות חדר או שניים עם מיזוג טוב, בנוי בסגנון כפרי, מטופח, יש מטבח מאובזר היטב, מקלחת, שירותים, המיקום עצמו שקט ונחמד למרות היותו באיה-פלאגיה שהיא ריכוז בתי מלון גדול. לא רחוק משפת הים ומהטברנות, יש ממול מיני מרקט, שכר הדירה זול מאוד.

המקום לי מתאים מאוד בגלל השקט כי כשאני חוזר מיום סיור (אני כל העת ממשיך במחקר של כרתים כשבין נסיעה לנסיעה אני רושם משימות לנסיעה הבאה)אני יושב לגלוש באינטרנט במחשב שלי (יש לי מודם סלולארי כרתי שעולה ממש גרושים), לארגן את התמונות שצילמתי כל היום ולהוסיף חומר לספר.

בערב אפשר לרדת לחוף לשבת בטברנה או סתם בחדר לראות סרט......

המחירים הזולים בטיסות מהארץ אבל גם בעונה, הן באמת בסוף אוגוסט כשאנשים מתארגנים לשנת הלימודים ואז אני מצליח לתפוס דיל זול, באמבוש יום יומי.
הודעה סגורה תודה 0
69."כשאני נוחת בכרתים, נוחת עלי השלוה". תגובה ל - 66
מאיר בלי צחוק
זה חתיכת סיפור (לא הבנתי מי זו אהובה)
חבל שלא ידעתי עליך שנסעתי לכריתיים
אבל בפעם הבאה (אינשאלה במהרה בימינו)
אני מתייצב לשיעור

ליאור
הודעה סגורה תודה 0
70.ובכן תגובה ל - 67
תודה מאיר.

הסיפורים שלך מעלפים וכבר עושים לנו חשק להיות שם.

הידע שלך בלתי נדלה, תודה שאתה משתף.

ענת
הודעה סגורה תודה 0
71.מאיר שוב המון תודה. תגובה ל - 70
הודעה ללא תוכן
הודעה סגורה תודה 0
72.אני לא מחפשת ממש להתבודד תגובה ל - 65
הודעה סגורה תודה 0
73.זה לא אני על המרפסת..... תגובה ל - 72
הצילום הוא מ-2008 שאז אפוסטולו צבע את המבנים בירוק שוקו
הודעה סגורה תודה 0
74.לענת תגובה ל - 73
לענת-שמח בשבילכם על הבחירה לנסוע ולהנות מנופש וטיול בכרתים.

רוצה להוסיף למרות שמניח שמורנו ורבנו מאיר ואולי גם יוסי פחות "יאהבו" המלצה זו -שווה להקדיש חצי יממה\8 שעות להפלגה ושהייה באי המקסים והמרגש-סנטוריני.זו הזדמנות במיוחד אם לא נראה באופק נופש דוקא לסנטוריני.

לגבי כרתים שאני הכרתי-אולי לא הייתי בראש המתאים,או נסענו יותר מידי או לא הכרנו את שפירא בזמנו אני לא יצאתי מגדרי.
יחד עם זאת אני שומע אנשים שמאד נהנו ואחרים ש"היה נחמד".
איתכם משוכנע זה יהיה סיפור אחר כי אתם יודעים כבר היכן להשקיע את תשומת הלב וכן טיפים נוספים-אוכל,רכב,לינה וכו.

רק רוצה לציין לסיום שאני ממש לא אהבתי את אגם קורנס וכן מתחבר לידידי אורי שיש איים שברמת הנופש מרתקים יותר.
ברמה של עלות מול תועלת כרתים שווה מאד!

רונן
הודעה סגורה תודה 0
75.רונן, אגלה לך סוד, ואל תספר לאף אחד.... תגובה ל - 74
ראשית, חד משמעית:"על טעם ועל ריח אין להתווכח".

זכור לי שבאחת הפעמים שטסתי עם קבוצה,המטוס טס לאורך החוף הדרומי של האי ואחר כך חוצה את האי לנחיתה בהרקליון.
האנשים היו המומים, הם מביטים למטה ורואים את כרתים: אי ארוך מלא הרים בצבע חום ומסביב ים, וזהו אין שום דבר חוץ מזה...

"בואנה, לאן אתה מביא אותנו? אין פה שום דבר, זה מקום שומם, אפילו בית אחד אין בו...." וכו וכו
אני לא עונה רק מסמן "סבלנות", ומחייך.

ורק לאט לאט מסתבר לאנשים כאשר המטוס מתחיל להנמיך שמה שראו זה כמו בגוגל ארץ, וכן יש בתים וערים וכפרים ויערות ואגמים, וכשעמדנו בפקק תנועה בהרקליון, הפטיר מישהו:"ואנחנו ראינו רק שממה....".

הבעיה הבסיסית היא כמה ידע יש לך כדי לדעת לאן ומה לעשות, ומשך השנים אני רואה באופן ברור את אלו שאספו מידע ממקור נכון והכינו שיעורי בית, ואחר כך כותבים שהיו ממש מאושרים בחופשה ומיצו אותה ונשארו עם טעם של עוד ועוד, יש כאלו שלא יכולים להתאפק ומתקשרים אלי מכרתים לספר לי כמה נהדר להם, ושהם יחזרו שוב ושוב לכרתים.
ואמנם יש משפחות הולכות ורבות שכרתים הפכה ליעד חופשות קבוע.

לגבי רמת נופש, שוב תלוי מהיכן אתה מביט בה. רוב הדילים הישראלים הם לבתי מלון שגם אם הם 5* הרי הם המוניים וסתם יצאת מהארץ כי כל הארץ איתך במלון.
אין שום דיל למלונות יוקרתיים, אלא אם מלון נפתח חדש, הוא מוריד מחירים לשנתיים כדי להריץ את המלון וכן יש לישראלים הזדמנות להציץ למלונות יוקרה באמת כמו למשל מלון מאר בלו צפונית לאלונדה.
מי שתפס שם דיל חזר וסיפר שזה חלום של מלון. אגב, באלונדה ריכוז גדול מאוד של מלונות יוקרה, כולל המלון היחידי באירופה 6****** שהסוויטה הנשיאותית עולה ללילה 8400 יורו (כמדומני שהמחיר עלה בינתים) במחיר הזה אני מבלה בכרתים 3 חדשים.....

וכך אני יכול להעריך שמתוך מעל 10.000 בתי מלון בכרתים, לפחות 20% הם מלונות יוקרתיים ורק ישראלים מעטים שהו בהם.

אז כך זה בנושא הלינה והבילוי וכך בענין הטיולים. צריך לדעת מה יש והיכן וככל שיש לך יותר מידע נכון , יש לך ממה לבחור. פעמים רבות בעודי עומד ובודק אתר מענין כל שהוא, אני רואה את התיירים מכל העמים עוברים ביעף, מביטים ישר אל הדרך ולא רואים מימינם ומשמאלם, ואני שומע אותם מדווחים:"סתם דרך משעממת , חבל על הדלק". וזאת כאשר אני ביליתי חצי יום על הכביש הזה עם אתרים מעניינים בטווחים של עד 500 מטר מהכביש, ופה ושם המון דברים מאוד מיוחדים, סתם למשל- אני עם כמה חברה צעירים מרתימנו שראיתי אותם משפצים כנסיה מהמאה ה-8-9 ואז התברר לי שזו הכנסיה היחידה בכרתים וביוון שבה מופיעה מריה בציורים שונים שמה שמשותף להם שבהם היא נראית כמו נשים רגילות ולא בציור המסורתי שלה. משך חצי יום שהיתי באיזור, לא עצר שם אף תייר אחד מהמאות שעברו ביעף על הכביש.

יש לי המון סיפורים, אבל אספר פה עוד אחד.
ישנו אתר בכרתים שאולי תיירים בודדים היו שם וישראלים גם לא, כשהוא ייחודי בעולם כולו.
מדובר בעולם העתיק כאשר ידוע שבדייג מסחרי המצרים הם הדייגים הראשונים. בכפר פראמה (וולהלה מכיר את הכפר) ישנו מלון "קיקוס בי". באחד הימים הגעתי לשם כדי לצלם את האתר כיוון שקניתי מצלמה טובה ממה שהיתה לי קודם.
בחזרה נכנסתי למלון לצורך שירותים, ובמקרה שמעתי שיחה בין שלוש זוגות, על עד כמה האיזור הזה של דרום מזרח כרתים ריק ממצאים עתיקים.
נשארתי להאזין, ואז התברר לי שמדובר בשלושה ארכיאולוגים אמריקאים שהתגוררו במלון כיוון שמטרתם היתה לבקר באתר רוסולאקוס ובאתר העיר המינואית וורונדה שאנשים לא מכירים.
התערבתי בשיחה, הצגתי את עצמי כמי שחוקר את כרתים 19 שנה (זה היה לפני שנתים)ואמרתי להם שהבעיה שלהם היא בחוסר מידע כי ארכיאולוגים שמבקרים בכרתים ניגשים ישר לאתרים מוכרים ותו לא.
הסברתי להם שממש כאן מאחורי המלון על המצוק הנופל לים (300 מטר מאחורי המלון) ישנו אתר ייחודי ויחידי בעולם.
לקחתי אותם אל המצוק ושם הראיתי להם בור רבוע שגודלו בערך 10 מטר אורך 10 מטר רוחב וחמישה עשר מטר עומק, בתחתיתו חלון חצוב פתוח אל הים. (תארו לכם כמה זמן ומאמץ לקח לחצוב בסלע הקשוח כפלדה, בור כזה)

הסברתי להם כי המינואים היו דייגים כבר אלף שנה לפני המצרים, וזהו מיתקן המשלב מלכודת דגים ומיתקן אחסנה. הסברתי להם איך זה פועל, וזה פשוט: על החלון מבפנים תלויה מחצלת. כל גל מביא עימו דגים לתוך הקוביה הזו, אבל הדגים לא יכולים לצאת כי כאשר הגל נסוג, הוא סוגר את המחצלת וכך הדגים לכודים בתוך המיתקן, והם ממשיכים לשחות במים עד שמישהו צריך דגים לארוחה, ואין אלא להעלותם בסלים למעלה, שם יש אמבטיות-המלחה לצורך שינועם לתוך הארץ.
יותר מזה, ברמת מיראבללו ישנו כפר נטוש שנקרא "כפר האגם/ים" (חירו חיליה) כאשר מעל הצלב בכניסה יש משהו כמו רשת, אבל זהו סל דגים הפוך שמשמש כמלכודת ועוד שיטת דייג, ומכיוון שאין ברמה שום ים, חקרתי ומצאתי שאלו אנשים מהכפר ליד הבור המינואי שהכפר גדל מאוד ולא הספיקה הפרנסה לכולם, אז חלק מהם נדדו עד הרמה ושם הפכו לרועים.

זו היתה דוגמא זעירה להמוני סיפורים ואתרים שיש בהם ענין לרוב האנשים.

לגבי סנטוריני.
כמובן שפיזית אפשר לצאת בשעה 0945 עם הרחפת "הדולפין המעופף" ותוך שעתיים פחות רבע אתם בסנטוריני, לשוטט בכפר-הבירה פירה ואולי בשני האתרים הארכיאולוגים את מי שזה מענין ואולי לקפוץ לקאמני, האיונים הבזלתיים שממול, ולחזור עם הרחפת בערב.

אם מישהו נוסע לכרתים לעשרה ימים ויותר, והוא "חייב" לגוון בעוד משהו, שייסע. למרות שבכרתים יש לו מה לראות ולחוות עוד חופשות רבות. אני לא רואה בזה פסול, רק שבעיני זה ביזבוז של יום .
הודעה סגורה תודה 0
76.למאיר תגובה ל - 75
אני מאוד מתחברת לגישה שלך ורוצה להוסיף.
יש אנשים שבוחרים בכרתים כיעד לחופשה משפחתית - סטייל אילת-כי משיקולים כלכליים זה משתלם יותר-ומה עוד זה בכל זאת חו"ל.

מנגד יש אנשים שאוספים מידע היסטורי לפני הטיול - ואגב זה נכון לכל מקום ויעד בעולם - ידע מוסיף המון להתרשמות מהיעד עצמו-ולמעשה תורם המון


יש לנו מכרים ומשפחה שהיו שם לא פעם ולא פעמים, ועוד יחזרו לשם בטוחה בכל אפשרות שתהיה להם.
הודעה סגורה תודה 0
77.בילינו את פסח בכריתים תגובה ל - 1
בשנה הבאה לכו על מלטה, בילינו בה חופשה נהדרת בפסח האחרון.
הרבה יותר קטנה מכרתים ורק כשצלינים באים לארץ יש טיסה ישירה...
הודעה סגורה תודה 0
78.בילינו את פסח בכריתים תגובה ל - 77
הודעה סגורה תודה 0
79.בילינו את פסח בכריתים תגובה ל - 77
מסכימה
גם מלטה יעד מהמם
מגירת החלומות לא נסגרת מרוב התכוניות... Smile Smile Smile
הודעה סגורה תודה 0
80.בילינו את פסח בכריתים תגובה ל - 79
מאיר-הכל נכון למעט העובדה שאני אישית מסתייג מהאגו טריפ שלך(שנראה לי תמיד יותר מהרמה הרצויה )-כך למשל תשמיע פעם אחר פעם ש21 שנה אתה חוקר את כרתים,10000 מלונות,1200 ומשהוא אתרים.אתה גם מתחסד ואומר שפה ימחקו לך את ההודעות.
לא חולק על הידע שלך ועל העזרה לאנשים למרות שפורום זה עוזר לך בעקיפין גם כלכלית אבל הסגנון הזה על נמאס.אבל זה שלך וזה בסדר.
רונן
הודעה סגורה תודה 0
×
';