בחזרה לפורוםלתצוגה מדורגת

פורום טיולי משפחות

מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

כל מי שמפרסם מפה/תמונה/תיאור מסלול בפורומים/בלוגים/1001 טיפים מפרסם אותו ברשות הרבים ולכן כל אחד יכול לעשות בו שימוש.

אין זכויות יוצרים על עצם המידע.

אבל חובה לשים לב לתקנון האתר החל מסעיף 1-

" תכנים באתר נועדו לשימושו האישי של המשתמש בלבד, ואין לעשות בהם שימוש אחר כלשהו, לרבות שימוש מסחרי. אין להעתיק, לשכפל, להעתיק ו/או להדפיס תכנים כלשהם מהאתר לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, בלא קבלת הסכמתה של החברה, בכתב ומראש "

או סעיף 3

"אין לפרסם באתר תכנים כלשהם לרבות טקסטים, הודעות, תמונות או קישורים שהינם אחד מאלה-

תכנים אשר הזכויות בהם אינן שייכות למעביר התוכן או שיש בהם כדי לפגוע בזכויות קנייניות של אחרים"

לצערנו

מסתובבות בין גולשי האתר הרבה חוברות- ברור שכולם חלק מתכנון הטיול האישי של אותו מטייל, חלקן מאד מקיפות ויסודיות ברור גם כי הן מועברות  לאחרים שלא למטרות רווח אלא מטוב ליבם של המטיילים המחברים.

בקשה לכל כותבי הבלוגים והחוברות השונות- לציין את מקורות המידע הכתובים, על אחת כמה וכמה כשלא מדובר בהמלצה נקודתית אלא מקבץ תיאורי, מלל, הסברים .

כתיבה בפתיח של חוברות "המידע נאסף מגולשי פורום למטייל" כוללנית מדי, אינה מכבדת את מקורות המידע ולא עומדת בהוראות התקנון עליו כולנו חתומים.

מכאן עומדות בפני מפיצי החוברות, הסיכומים, הבלוגים שתי אפשרויות:

או שכותב החוברת יציין " נופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים, פרות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עברלכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים וכל האגמים מקבלים צבע טורקיז ירוק."
(מתוך סיכום הטיול של א. וקישור לסיכום המקורי)

או שלא יפיץ חוברת שהיא לקט של סיכומים ,עבודה, כתיבה, השקעה, תמונות ,מפות, הסברים –של אחרים.

אין  ספק כי המשפט המופיע בחלק מהחוברות "כל הזכויות שמורות" בטל ומבוטל ואין לו כל משמעות מבחינה משפטית או אחרת.

כל מי שמכין חוברת(או בלוג או סיכום טיול ) ומפרסם /מפיץ  אותה צריך להיות מוכן למחוק מהחוברת את הטקסט אם "בעלי הטקסט המקורי" ידרוש זאת.

הבהרה ובקשה --- אני מבקשת שלא  לנהל דיון אאוטינג וביוש (shaming). כל הודעה אישית הפוגעת במי מהגולשים, תימחק לאלתר.

נכתב ב-06/09/2016 13:56[עודכן ב-:07/09/2016 08:10]
הודעה סגורה תודה 5 שלח
2.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 1

יונית באם הבנתי אותך כהלכה,אזי מדובר בהנחיה די קטנונית שלא ניתן לאכוף בכלל.ואני אסביר: נניח שהייתי באלפים צרפתים והסברתי איך הולכים מברוונט לפלאג'ר או לאגם הירוק.עכשיו מטייל שמתכונן לשנה הבאה מכין לו אקסל ובו ההמלצה שלי.האם שירצה להעביר זאת לחבר יהיה מחוייב לצרך לזה קישור עם קרדיט לליאור ? למה ? מה זה מענין אותי שמנדהוא נהנה מהמלצה שלי ? למה סתם להקשות ? ואיך בדיוק יאכפו את זה ?. באם זאת הכוונה אזי זה נראה מיותר. ואם לא הבנתי אותך אזי אשמח להסבר.

הודעה סגורה תודה 0
3.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 2

אני מצטרפת לליאור

למרות שאני בדכ מקפידה כן לציין שם המקור גם בדפים לשמושי האישי... לא תמיד מוסיפה לינק מקורי. 

הנחיה כזו תגרום לכך שאני למשל ( ומניחה שעוד רבים) לא אוכל להעביר יותר שום חומר כתוב שלי.

הרי לא אחזור אחורה ואשכתב כל הקבצים שהכנתי בעבר. 

לא חבל ??

איריס

הודעה סגורה תודה 0
4.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 3

איריס וליאור. נניח אתם מקבלים לידיכם חוברת אחת מיני רבות המסתובבות בפורום. ומגלים שם את שתי הפסקות הבאות:

חונים ליד המלון ההיסטורי במני גליישר. המלון הזה נמצא ליד האגם הציורי  Swiftcurrent והוא פתוח רק 3 חודשים בשנה מיוני עד ספטמבר. הוא בהחלט מיוחד . הכל ספון עץ ובסגנון של תחילת המאה הקודמת. למרות שהסביבה החיצונית עכשיו בשיפוצים ,  הנוף מהמרפסת של הלובי פשוט נהדר.

עד האגם הראשון הדרך סבירה בהחלט,אמנם הנהגים שם נוהגים מהר יחסית לדרך הצרה אבל לא הורגש טלטול מיוחד.  מהתחתון עד האגם השני הדרך הופכת לקופצנית יותר אבל לנו בג'יפ השש שלנו גם היא סבירה בהחלט. העליה לאגם העליון היא באמת בדרך משובשת אבל הנהג עשה זאת לאט אמנם עם קפיצות אבל סביר ביותר. האגמים העליונים פראיים יחסית ויפים בצורה שהנשימה נעתקת

ומתחת לכל פסקה כתוב "כל הזכויות שמורות לזורבבלה". לא תתפוצצו? אני לא חושבת שיונית התכוונה למצב שבו רושמים בחוברות "פרטית שלנו" אגם X שמגיעים אליו דרך כביש Y וחונים בחניון הימני או כפר Z שהכניסה אליו רק ברגל - שנתחיל לסמן בתוך התוכנית שלנו ממי לקחנו את הרעיון. אני חושבת שהכוונה היא להעתקה של המילים שלנו, שהשקענו זמן ונשמה להמציא אותן ביחס לאטרקציה מסוימת, ואחר כך מועתקות ללא רשות ללא שום שמירה על כללי האתיקה ומופצות ברבים. 

נכתב ב-06/09/2016 15:26[עודכן ב-:06/09/2016 15:26]
הודעה סגורה תודה 0
5.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 4

אלונה מבינה מה שאת אומרת אבל עדיין חושבת שכולנו כאן נהיה בבעיה בעיקר לגבי חומרי עבר.

ואגב - מעולם לא רשמתי כל הזכויות שמורות על קובץ שהכנתי.... הרי לא המצאתי שום גלגל בעצמי. 

להעתיק מהרשת ולרשום כל הזכויות, זו נראית לי הגזמה פראית. 

נכתב ב-06/09/2016 15:32[עודכן ב-:06/09/2016 15:37]
הודעה סגורה תודה 0
6.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 2

ליאור ואיריס 

לא על זה מדובר-

דוגמה מדגמית-

באחת החוברות:

"ככל שעולים למעלה מד הטמפרטורה צונח וכשמגעים לקצה

הקרחון מד הטמפרטורה מראה על אפס מעלות.

הנופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים,

פרות כחושות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עבר.

לכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים אלפיניות וכל האגמים..."

מקור:

"ככל שעולים למעלה מד הטמפרטורה צונח וכשמגעים לקצה

הקרחון מד הטמפרטורה מראה על אפס מעלות.

הנופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים,

פרות כחושות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עבר.

לכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים אלפיניות וכל האגמים...."

לכולם היו פרות כחושות בדרך?

כשאדם טורח ומכין סיכום טיול/בלוג/תאור- אינו מצפה כי אחר יעתיק את המקור כלשונו-ויפיץ זאת ברבים כאילו זה חומר מקורי שלו (עם הזכויות שמורות לזרובבלה של אלונה).

דוגמה אחרת תיאורטית- הבלוג המקיף של לי- היער השחור בכפית-המכיל הרבה מאד אינפורמציה שלוקטה כולל מקורות המידע.

למצוא את הבלוג אבל בגרסה של חוברת ותחת כינוי אחר נניח היער השחור בטעימה- ללא הגדרת מקורות המידע.

האם לי לא "זכאית" לזכויות יוצר שלה על הלקט, על ההשקעה, על העבודה,על המידע.

איך יכולה זרובבלה להעתיק  AS IS את כל הבלוג (התיאורטי!) ולהעביר זאת לחזקתה?

הודעה סגורה תודה 0
7.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 4

גם אני תוהה...
אני מכינה חוברות לכל טיול
ובהחלט מעתיקה טקסטים שלמים מסיפורי טיולים בפורום ( כי אין לי כוח לתמצת ולסכם אז עושה העתקה כמו שהיא ).
לפעמים אני כותבת של מי הטקסט ולפעמים לא, אני לא באמת מקפידה על זה
אין פה שום מטרה לקבל קרדיט או יותר מזה ( רווחים ).

את החוברות שלי אני כבר שנים רבות מפיצה לכל מי שרק מבקש. ( והרבה מבקשים) . לא מעונינת להפסיק כמו שלא הייתי רוצה שלא ישלחו לי.
כל מי שמשתמש בסיפורי טיולים שלי למטרות דומות - בעניי יבורך.
אותי רק ירגיז אם יום אחד יצא ספר שיקח טקסטים שלי כמו שהם...אבל זה לא יקרה.

מעבר לזה הכנת החוברות והפצתן נעשית בצורה פרטית שלא דרך אתר למטייל....אז אני לא רואה איך אפשר להכתיב איזשהו כלל

הודעה סגורה תודה 0
8.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 7

יונית מסכים עם איילת לדעתי נכנסתם כאן לפינה שהיא תאורטית בלי שום אפשרות לאכוף את זה .אני מניח שרובנו כותבים כאן כהובי ורובנו גם נמצאים כאן בשמות משתמש שונים מהשם האמיתי.כל נושא הקרדיט הוא מיותר במקרה כזה ואני לדוגמא אפילו מעדיף שיעתיקו מה שאני כותב בלי שום הפניה.למה זה טוב ומה זה יועיל לי ? מי שרוצה להעתיק המלצה שלי שיעתיק ובאם עוד מישהוא בעתיד יהנה אזי הרווחתי. נראה לי מיותר מסורבל וגזרה שלא ניתן בכלל לאכוף.

הודעה סגורה תודה 0
9.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 8

איילת, ברור שאף אחד לא מדבר על הפקת רווחים כלשהם מהחוברות. ואני לא רואה שום בעיה אם מכינים חוברת לשימוש עצמי ומעתיקים קטעים שלמים כולל הוראות הגעה + תיאור פיוטי של X. אבל אני גם לא רואה שום בעיה ברגע שהחוברת מתחילה להיות מופצת, לציין בה מי היה מחבר התיאור הפיוטי. בתור מי שמתחזקת בלוג אני מאוד זהירה עם מילים של אחרים ובאותה המידה שומרת על המילים הפרטיות שלי. 

ליאור יקירי, נכון שבעידן האינטרנט ושיתוף מידע אינסופי קשה לשמור על קניין רוחני כלשהו ועם זאת קיים חוק וקיימת גם פסיקה. אתה צודק שהאכיפה היא החלק הבעייתי. אבל פניה לאתיקה פנימית של כל אחד ואחד - גם זאת שיטה של אכיפה ואני מקווה שהיא תשיג את מטרתה. 

ובכלל קיימים איזה שהם כללי נימוס בסיסיים. הכנת חוברת? טרחת להעתיק לתוכה תמונות, מפות, מסלולים ומילים של אנשים שעשו את זה לפניך? תטרח להוסיף 10 שורות עם קרדיט. מדוע דני ק' יכול לציין ליד כל אטרקציה שהוא ביקר בה בפיטר "ותודה לג'ני" ומדוע זורבבלה שהעתיקה את התיאורים של ג'ני לחוברת שהיא מפיצה לא יכולה לעשות כנ"ל? (הדוגמה על זורבבלה וג'ני תיאורטית לחלוטין). 

ועוד משהו. כשאני מקבלת לידיי חוברת שבנויה על המלצות של אחרים אני רוצה לדעת מי הם האחרים האלה שהמליצו. זה מאוד משנה לי כשאני מתכננת את הטיול אם ההמלצה היא של איריס או של זורבבלה. 

הודעה סגורה תודה 0
10.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 9

מחזקת את מה שיונית ואלונה אומרות.

צירוף המילים "כל הזכויות שמורות" מהוות אזהרה: דעו לכם שהזכויות על החומר שתקראו עכשיו הן שלי! (ולפיכך, אסור לכם לפרסם ולהפיץ ללא רשותי ו/או תחת שמכם). אז אם מישהו מעתיק ומפיץ חומר מהבלוג של איריס, למשל, בחוברת כלשהי, ורושם עליה את שמו ואת צירוף המילים הנ"ל - זה לא חוקי ובעיקר לא מוסרי ולא הגון. ואיריס (או ליאור, או אני....) - לא תחשבי שזה לא בסדר? לא תתפוצצי? לא תבקשי לנסות ולעצור את סה או לפחות למזער את זה? לא ברורה לי ההתקוממות הזאת נגד מה שיונית כתבה.

כשאני רואה טיפים שלי מועברים על ידי אחרים והופכים להיות "ההמלצה הטובה שקיבלנו מ-x" - אין לי מה לעשות עם זה. רק להבין שככה חומר מסתובב ברשת ומועבר בין גולשים, ולשמוח שעזרתי למרות שהקרדיט ניתן לאחר. אבל טיפים או כתיבה שמועתקים מילה במילה ומופצים ללא קאדיט, כאשר המפיץ לוקח לעצמו לא רק את הקרדיט אלא גם מתיימר להיות בעל הזכויות על הניסוחים שלי - לא. מצטערת. עד כאן.

נעה

נכתב ב-06/09/2016 16:39 [עודכן ב-06/09/2016 16:47 על ידי מנהל]
הודעה סגורה תודה 0
11.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 10

נעה

אותי לא צריך לשכנע, אני מאלה שכותבים . ודאי שלא ארצה לראות חומרים שלי מופצים והקרדיט ניתן לאחר.

אני גם בכלל לא מתקוממת , רק רוצה להבין את ההנחיה ומעט תוהה על אפשרויות היישום שלה ומה זה אומר על כל החומרים שנכתבו בעבר.

הודעה סגורה תודה 0
12.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 11

פעם אחת קיבלתי חוברת כזו לפני טיול - היא הכילה לינקים ואני נכסנתי אליהם קראתי ולקחתי מה שרציתי.

לו היתה החוברת מכילה רק העתקות כאלה כמו שיונית הדגימה - לא היתה לה כל תועלת עבורי, כי גם לי כמו לאלונה חשוב לדעת מי בעל/ת הטיפ ולפי זה אני מחליטה אם מתאים לי או לא  מהסיבה הפשוטה שיש כאלה שמטיילים כמוני ואז הטיפ שלהם טוב בעיניי ויש כאלה שסגנון הטיול שלהם שונה משלי ואז לא.

זה באשר לפרקטיקה.

באשר לזכויות יוצרים - כל מי שמנהל/ת בלוג צריכים לדעת שכשם שלא מצרפים תמונה מאתר כלשהו כי לנו אין תמונה שצילמנו (אלא אם כן האתר מתיר ואז צריך לתת קרדיט גם לצלם וגם לאתר) כך לא מעתיקים מילים ומשפטים של אחרים. אני בטוחה איריס שהבלוגים שלך כתובים במילים שלך. לגבי חוברות - אמרתי למעלה את דעתי.

רבקה

הודעה סגורה תודה 0
13.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 11

הנחיה מיותרת, מסרבלת ומעמיסה. כשמגינים חוברת לקראת נסיעה, לא חושבים על הפצתה בעתיד. האיסוף ממידע ממקורות שונים ומגוונים, וכולו כמעט תמיד פאבליק דומיין. אף אחדלא ממציא את הגלגל. הבעיה אינה בפירוט טכני של המסלול אלא התיאור הסטבייקטיבי של החוויה האישית שמועתקת. כשאני מכין חוברת, תמיד אשריר רק את המידע הטכני. החוויה הסובייקטיבית היתה רלוונטית כשנחשפתי למידע מתוך טיפ, בלוג או שרשור, אבל בטיול שלי אחווה זאת אחרת. לא רואה כיצד ומדוע, אתחיל לסמן לי הערות צד ומראי מקום, על טיפ מיוחד על מסעדה זרובבלית בפיזדילוך כי זרובבלה המליצה עליה.

ומכאן קושייה: נניח שזרובבלה המליצה על דירה נהדרת שהיא היתה בה בקצה ההר. לאחר שגם אני אהיה בדירה, יהיה לי מותר גם כתוב טיפ על הדירה ולחזק את הטיפ הקודם של זרובבלה, או שגם זה אסור לפי סעיף 2.6.8 או אחר של התקנון או מפאת אתיקה כזאת אי אחרת??

הודעה סגורה תודה 0
14.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 13

סנצ'ו, אתה מכין חוברת לפני הטיול שלך. ברור לחלוטין שבחוברת לשימוש עצמי לא תוסיף את מה ש-X כתב על המפל "מהמם ביופיו, עוצר את הלב, מזכיר את הסרט בלה-בלה-בלה". הכנת חוברת, נסעת, חזרת, נהנית. אני פונה אליך בבקשה להעביר לי את החוברת שלך כי גם אני נוסעת עוד חודש. אתה לוקח את החוברת "הטכנית" שלך, עובר עליה, אולי רואה שהדירה שחשבת שהיא טובה, לא טובה ומתקן ושולח לי. עד כאן אחלה. אבל אם אתה לוקח את החוברת הטכנית שלך, מקשט אותה בתמונות לא שלך, במפות לא שלך, במלל פיוטי לא שלך ושולח לי בתור "החוברת של סנצ'ו לדרום הודו" ומוסיף "כל הזכויות שמורות", זה נראה לך בסדר? 

הודעה סגורה תודה 0
15.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 6

לפני חודש בערך

סייעתי לגולש חדש, אורח פורח באחד הפורומים

בתשובות לשאלותיו בכמה אשכולות

וצירפתי קישור לבלוג.... שיחפור וימצא עוד אפשרויות.

הבחור חזר מהטיול שמח ומאושר

וצירף בפורום קישור לחוברת משלו "לאות תודה לפורום"

עם חלקים שלמים מועתקים מילה במילה מהבלוג... בלי לתת קרדיט 

התלבטתי אם לכתוב לו משהו, בפרטי או באשכול...

לבסוף לא התייחסתי.. ובחרתי לשכוח מזה 

לפחות יועיל למטיילים עתידיים...

וזה לא המקרה היחידי.

כמו שנכתב כאן, לא פשוט לאכוף..

צריך לקחת לתשומת לבנו, כשחומר מתגלגל הלאה.. 

להוסיף קרדיט לחברים - שטרחו התאמצו ליקטו תרגמו כתבו ושיתפו...

ותודה לכל המשקיענים שמשתפים לתועלת כולם 

נכתב ב-06/09/2016 20:03[עודכן ב-:06/09/2016 20:13]
הודעה סגורה תודה 0
16.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 14

אלונה,

כפי שאת מתארת, מסכים אתך לחלוטין, אבל חוץ מאשר האשכול הזה, שתיכף ישקע במעמקי אוקיינוס הודעות הפורום, כל שיישאר זה מצפונו של המפרסם כיצד להתייחס לחוברת שקיבל מטוב ליבו של הכותב המקורי.

הודעה סגורה תודה 0
17.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 16

סנצ'ו, רבקה וכולם -

אני בטוחה שזה ברור שיש, קיימות, ומופצות בשטח חוברות כאלה שמישהו העתיק ומפיץ תחת האזהרה של כל הזכויות שמורות ומבלי לתת קרדיט.

נעה

נכתב ב-06/09/2016 20:15 [עודכן ב-06/09/2016 20:43 על ידי מנהל]
הודעה סגורה תודה 0
18.לי, דווקא במקרה שלך הייתי מעירה לגולש הזה... תגובה ל - 15

שהפך את החוברת שלך לחוברת שלו. וכן הייתי מעירה לו באשכול שלו. אבל תכל"ס, אין כל כך איך לאכוף את ההנחיה. הרי לא תתבעו על גניבת חומרים.....

הודעה סגורה תודה 0
19.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 17

ליאור, איריס, איילת, יורם, ואם היה כאן עוד מישהו שהשתתף והביע תמיהות על הבקשה של יונית, אתו הסליחה -

יש כאן סוויץ' בראש שצריך להתחיל לעשות. יש תרבות עתיקת יומין של חוברות, וכעת, כשאנחנו מודעים למשמעות, צריך לעשות את השינויים המתבקשים, לציין של מי הטיפ ולהוסיף קישור. זה קל. זה לא קשה.

ולגבי חומר מהעבר תבדקו ואם יש משהו בעייתי צריך לתקן ולהימנע מהפצה עד לתיקון. לא יקרה שום אסון. 

ברור שרבים שהם אורחים פורחים ממשיכים להפיץ חומרים. זה לא אומר שצריך להמשיך לעשות את מה שעשינו עד כה. הקושי באכיפה אינו מתיר לנו להמשיך להעתיק חופשי קטעים שלמים ולהעביר הלאה. זה כל כך ברור.

ועוד כמה מילים:

יש תרבות פורומית ויש תרבות בלוגית. בתרבות של עולם הבלוגים זה לגמרי לא מקובל. פעם הכרנו רק את עולם הפורומים. אחר כך נכנסו הבלוגים אבל הם היו תחילה מעין טיפים משודרגים. בלוגים נכתבים לא רק כדי לעשות מעשי צדקה למען הזולת אלא גם כביטוי אישי ואפילו כאן באתר למטייל. אני בטוחה שכל מי שמשקיע רבות עושה זאת לא רק מטעמי צדיקות אלא כי זה משמש לו מזכרת, זה גורם לו להתחבר שוב לטיול, כי הוא אוהב מחיאות כפיים, כי הוא אוהב לכתוב הגיגים ולא חשוב מה. אני בכלל לא מאמינה בקטע של צדקה במה שנוגע לקטע של החיים הקשור בשמנת. אני מאמינה באהבה לדבר. אבל זה לא רלוונטי. רק כתבתי למחשבה. לכל כותב הסגנון שלו, ואין סיבה שמישהו יגע לו בחומר שכתב מהלב. 

נכתב ב-06/09/2016 22:10[עודכן ב-:06/09/2016 22:12]
הודעה סגורה תודה 0
20.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 19

התלבטתי מאד האם להגיב ואני מגיב מאד בזהירות - 

מתחיל בסוף - 

אני חושב שהשאלה 'איך אוכפים' היא פחות רלבנטית - מהסיבה הפשוטה שברור לכולם וגם ליונית שכנראה שאין דרך לאכוף את זה באופן מוחלט

מה כן אפשר? לבקש מאנשים שיכבדו קניין רוחני של גולשים אחרים.

עכשיו חוזר להתחלה - 

לפני כחודש התגלגלה לידי חוברת שמסתובבת פה בפורום. היא הגיע אלי במקרה מלקוחה שלי - היא לא מסתובבת פה בפורום ולא מכירה את בעל החוברת.

היא קיבלה אותה מקולגה בעבודה שקיבל ממכר של מכר של מכר...

התחלתי לעיין בחוברת וגיליתי טקסט שמוקדש למקום מסויים - מצוטט מילה במילה מבלוג עתיק שכתבתי.

בלי קרדיט, בלי הערת אגב שמדובר בציטוט, בלי כלום.

חשוב לי לציין כמה דברים

א. אני באופן אישי (כמו כל מי שכותב פה אני מניח) כותב בכיף, בשימחה, גם כדי להעשיר את חווית הטיול שלי וגם כדי לסייע לדורות הבאים - אין דבר שיותר כיף לי שמישהי משתמש באיזשהו מקום ש-'גיליתי' או טיפ שנתתי.

ב. ברגע שפרסמתי משהו ברשת - כולנו יודעים - הוא כבר לא בשליטתי, כל אחד יכול להשתמש בו כאוות נשפו

ג. גם אני, כמו כולם פה, כשאני מתכנן טיול ונתקל במידע רלבנטי אני עושה 'קופי-פייסט' ומעתיק מילה במילה לסיכומי הטיולים שלי. אני לא טורח 'בכוח' לשנות ניסוח, ולא תמיד אני זוכר לחזור ולהגיד תודה לפלוני ואלמוני על כל טיפ זה או אחר שהשתמשתי בו

אבל מפה ועד לבנות חוברת שרובה ככולה בנוייה על ציטטות של גולשים אחרים שכתבו בלוגים וסיפורי טיול - ועוד לשים, בהומור די מושחז אני חייב לציין - סימון של כל הזכויות שמורות - ולהפיץ אותה בככל הנראה אלפי עותקים (גם עם בחינם ומתוך רצון טוב) - המרחק רב

חוזר לעניין האכיפה - 

אף אחד לא ילך לצוד חוברות ולאתר פסקאות גנובות ולפנות עם זה לבית משפט... הכל טוב, ויש דברים אקוטיים יותר במדינה בכלל ובחיינו הפרטיים בפרט - 

קצת הגינות בסיסית - שמי שמצטט טקסטים של מישהו אחר - מילה במילה - פסקה אחרי פסקה - יתן על זה קרדיט...

נכתב ב-06/09/2016 22:31[עודכן ב-:06/09/2016 22:32]
הודעה סגורה תודה 0
21.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 20

גיל, מי שמוסיף את הסימון של "כל הזכויות שמורות" אולי מתכווןן ל"כל הזכויות שמורות למי שהעתקתי ממנו"? blush

וברצינות אני מצליח לדמיין מישהו המעתיק קטע אינפורמטיבי ולנכס לעצמו אבל לא מצליח לדמיין מישהו המעתיק קטעים סובייקטיבים. למה זה טוב?

טיפ שקראתי, יישמתי ואני מסכים איתו ראוי בעיניי לשימוש גם ללא ציון המקור ומלבד שניסוח הטיפ לא יועתק אלא יימסר בדרכי שלי.

סה"כ אני ממליץ על מרק עוף שחולים גם מבלי לציין שהטיפ לקוח מסבתא רבא...

הודעה סגורה תודה 0
22.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 21

יש להבדיל בין כתיבה בבלוג המתפרסם באופן ציבורי כאן, לכלל הקוראים הגלויים והסמויים, לבין כתיבה לצרכים אישיים בכתיבת חוברת לטיולים הפרטיים שלנו. גם אני בהכנת החוברת הפרטית מעתיקה חלק מדברים שהתפרסמו כאן, או מהדברים ששלחו לי חבריי. מעתיקה דברים שנראו לי מראש. אם משהו פחות נראה לי כמתאים עבורי- אני מסייגת זאת וכותבת את שם הממליץ או שלא מעתיקה כלל...

כך, אם אקרא על מסלול טיולים מדבריים של ליאור, כיוון שלא יתאים לי, לא אכתוב זאת, או שאעתיק זאת עם שם הכותב כדי שאדע למי מבני המשפחה המסלול יתאים....laughlaughblushblush

את החוברות שכתבתי ושליקטתי העברתי בכיף גדול לחבריי. אין בכך כוונה מסחרית. 

לא כך המקרה שתיארה לי. אם מישהו משתמש בחומרים של אחרים קבל עם ועדה ומנכס אותם לעצמו על דפי הבלוגים או כאן מעל דפי הפורום- זה כבר סיפור אחר, שתלוי גם במצפונו של כל אחד ואחד.

אני רק יכולה לקוות, שחבריי ושחברותיי ימשיכו לרפד אותי בחוברות שהכינו, כפי שגם אני אשלח להם את החומרים שהכנתי ושליקטתי. 

אורנה

הודעה סגורה תודה 0
23.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 22

אורנה יקרה - כשאת מכינה חוברת לעצמך, את כותבת אותה כפי שמתאים לך והכל בסדר, כולל להעתיק ככתבו וכלשונו. ברגע שלחצת SEND את לא אחראית למה שיקרה לכל מה שהעתקת.

וכמו שכתבתי קודם - איזו תועלת את מפיקה מחוברת שאינך יודעת מה מקורה, ומי כתב "נהניתי מאוד" או "לא שווה להגיע לכאן"?

רבקה

הודעה סגורה תודה 0
24.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 23

רבקה - המלצות מסוג נהניתי מאוד או לא כדאי לא מעניינות אותי אלא אם אני יודעת בדיוק מי כותב.
ואם הן מדיעות בחוברת אז אני מתעלמת.
אבל אם מגיע תאור מפורט בתוספת ההמלצה אני בהחלט יכולה לקחת לתשומת ליבי , את התיאור ולהחליט אם לקחת בחשבון או לא את ההמלצה.
אני לא חושבת שמישהו יעתיק לחוברת המלצה אנונימית של "נהניתי מאוד או להניפך, אלא אם היא באה בשילוב מידע.
אני מעתיקה מידע לא חוויות אבל לעיתים הוא משולב ואיו לי אנרגיות וכוונה להפריד אז אני מעתיקה הכל.

ולא אין לי בעיה שיעתיקו שום דבר שכתבתי ויעבירו הלאה מבלי לכתוב שזו אני כתבתי. יש פה סה"כ העברת מידע בין גולשים, שכולם עושים בה שימוש וכולם נהנים בה ולי זה בסדר גמור

הודעה סגורה תודה 0
25.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 23

מאתמול אני קוראת את השרשור הזה בעניין רב ומנסה להבין מה מפריע לי.

אני חושבת שהצלחתי.

נוצרה כאן תופעה שהיא מקסימה בעיני, למרות שבהודעתה של יונית נכנסה, מסיבה שבכנות אינה מובנת לי, תחת הכותרת "לצערנו":

אנשים עוזרים זה לזה, בחפץ-לב, ללא תמורה, ובהנאה רבה. אגב כך הם מעבירים ביניהם חוברות שהכינו, ומשדרגים זה לזה את טיוליהם בעזרת שפע של מידע מועיל.

החוברות הללו כוללות בעיקר מידע טכני בנוגע למיקום האתרים, דרכי הגעה, עלויות וכיו"ב. מכיוון שחלק מהמידע לקוח מסיפורי טיול, ייתכן שהשתרבבו בו גם ביטויים אישיים ססגוניים פה ושם, ובאמת כשעובדים על טיול אין זמן מיותר לנסח מחדש פיסקאות, ולכן כולנו מעתיקים-מדביקים. כי בואו, אם מישהו מתאר את דרכי ההגעה למקום שהג'יפיאס מתקשה לאתרו, ובמקרה התפלקה לו לשם גם איזו פרה כחושה - הרי שלא לשמה התכנסנו, היא בכלל לא הוזמנה לרעות להנאתה בחוברת הטיול שלנו, פשוט זמננו יקר מכדי לקפד אותה (ואולי חלקנו בכלל טבעונים).  

עכשיו בואו נעצור רגע ונשאל ממה נפשך.

הסיפור של לי מקומם. את כולנו. כמו הדוגמאות של אלונה. אף אחד לא רוצה שיגנבו לו מילים, בעיקר אלו מאיתנו שמשקיעים בהן את זמנם, כשרונם ונשמתם. ה"זרובבל" של לי שקיבל ממנה חומר להנאתו ולקח עליו קרדיט הוא טיפוס בזוי, ואם יש מקרה (מבין הבודדים) שמצדיק שיימינג - הרי שזה הוא.

נשאלת השאלה, מהי הדרך הנכונה לטפל באותם זרובבלים וזרובבלות, כי הרי כל השאר (שזה רובנו) לא חוטאים ולא מזיקים לא כי "יש כללים" (עם כל הכבוד, כן?) - אלא כי אנחנו אנשים ישרים ולא נמצאים כאן כדי לגנוב משהו ממישהו.

ולתפיסתי ענישה קולקטיבית אינה הדרך היעילה או הנכונה לעשות זאת.

אני מכבדת לחלוטין את בחירתה של לי להחריש על מעשיו של הזרובבל שלה, זו בחירה שעולה בקנה אחד עם אישיותה הנעימה והמפרגנת. אבל האמת שאני קצת מצטערת עליה.

תראו מה קרה לנו מרוב פוליטיקלי קורקט:

אנחנו מוכנים להשית על עצמנו כל מיני כללים וחוקים שמכבידים על כתיבה והפצה של חומר שנוצר על ידנו ומועיל מאוד לכולנו, אנשים שרק רוצים לעזור ולהעזר, וזאת על מנת לנסות לחסום כמה זרובבלים מזדמנים בלי שהם חלילה ייעלבו מאיתנו אם חס וחלילה!!! נצביע עליהם ישירות ונכוון זרקור על מעשיהם המכוערים.

ומה יקרה?

א. ההכבדה תפגע ביכולת שיתוף החומרים המבורכת בינינו ותקטין את היקפה.

ב. עצם "חידוד הכללים" לכל משתתפי הפורום כאן שיצרו רשת מקסימה של שיתופי מידע מעכירה את האוירה, ולטעמי אפילו קצת מעליבה.

ג. ו...הדובדבן שבקצפת: נחשו מה?? הזרובבלים ימשיכו להיות זרובבלים!!! כי זרובבלים לא נוטים להשתנות, ובדיוק כפי שהם שמים פס על כללי הנימוס, האתיקה והמוסר כעת, הם ימשיכו לשים פס גם על כללי הפורום בעתיד.

שורה תחתונה: בעיני החמרת הכללים האלה לא תפתור את הבעיה, רק תוריד את החשק לעזור ולהעזר, וחבל. מוטב בעיני לטפל נקודתית בזרובבלה, על ידי חשיפת התנהלותה. פעם אחת יראו מה עשתה ללי, ובהצלחה לה עם קבלת חוברת לטיול הבא שלה בפורטוגל.

הודעה סגורה תודה 0
26.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 25

מקוה שזה לא נחשב העתקה - אבל אני מסכים כמעט עם כל מילה של יונה וקשת...

הודעה סגורה תודה 0
27.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 26

יונתי קשתתי 

ההודעה לא כוונה לאותם אלה שאת מכנה "מזדמנים". מהסיבה הפשוטה שלא מדובר בחד פעמי מקרי שהעתיק את החומר והלך לדרכו. ראי את התגובה של גיל. 

ברור שבחוברות הפרטיות שלנו גם אם נסמן מהיכן לקוח הטקסט הרי שנעשה את זה רק כדי שנזכור מי בדיוק המליץ. אישית, בכל חוברת שאני מכינה אחרי קישור או קטע מועתק אני רושמת לי "המלצה של גלוש. לשים לב". או "המלצה של אלכסנדרוביץ. לא בטוחה". וגם אם אוסיף בחוברת הפרטית האישית שלי תמונה מהאשכול של גלוש של שלט המכוון אותי לאגם המוזהב, וגם אם אעתיק מפה של אלסנדרוביץ - זה בקובץ שאצלי במחשב. נקודה סוף. לא מעבירה את חוברות העבודה שלי לאף אחד. אבל, אבל, אבל, אם במקרה את תבקשי ממני (ואת יודעת שאתן לך הכול כולל את הכליה הימנית) - הרי שאני אקח את הקובץ הפרטי שלי, אעבור עליו שוב ושוב, אציין של מי הטקסט וכך א) את תדעי שזה לא מקורי שלי ב) תחליטי בעצמך אם את יכולה לסמוך על ההמלצה או לא ג) לא אפגע בשום קניין רוחני של אף אחד. 

לא הייתה כוונה שבכל פוסט יהיה רשום "הגענו בהמלצת ג'ני" (למרות שזה נורא נחמד לקרוא). הכוונה היא אחרת - למנוע מאלה ש"נגנבו" עגמת נפש. כי על כל אחד כזה, שהוא לא מקרי ולא זמני ולא עובר אורח בפורום, אלא מפיץ את החוברות בתפוצת נאט"ו, יש כמה שהקניין הרוחני שלהם נפגע והם מרגישים לא נעים לעשות שיימינג אז הם מגלים אצילות נפש ורוחב לב כמו לי (הנפלאה שלנו) ועוברים על זה הלאה. כאשר כמות הנפגעים הגיעה למאסה קריטית הגיעה גם ההודעה של יונית. וכן גם בעיניי מדובר לחלוטין ב-"לצערי". 

הודעה סגורה תודה 0
28.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 25

צר לי לבאס, אבל אם את חושבת שמדובר בעניין נקודתי את טועה. עבדתי בעבר בכתיבה, ועד היום, לפעמים עשור אחרי שכתבתי משהו אני רואה שהוא מצוטט לפעמים בשלמותו תחת קרדיט של מישהו אחר. למעשה, היום זה סיוט לעבוד בכתיבה מקצועית, כי משלמים כלום כי כל כך הרבה מוכנים לעבוד בחינם או "להשאיל" מילים מאחר.

בלי להתייחס לכללים בהודעת הפתיחה - מודה שלא התעמקתי - אני מאלו שהפסיקו לכתוב בחינם מסלולים והמלצות שאינם עצות מתומצתות בפורום כי נמאס לי שכל העולם ואשתו מנצלים את מילותיי, ובעיקר גונבים תמונות, והבעיה העיקרית היא לא רק חוברות של מטיילים (שפחות מעניינות אותי) אלא גניבה לאתרים מסחריים/הפצות מסחריות. אעזור בשמחה למטיילים, חלקם מתייעצים איתי במייל, אבל הקלות של גניבת חומרים מרגיזה.

רשימת קרדיט לוקחת חצי שנייה. גם הגיוני לשים קרדיט כדי לדעת מי הבעלים של הטיפ. הלא יכול להיות שאחרי שבחנת את ההמלצה הראשונה שלו על מסעדה X הבנת שמבחינתך אין לו מושג מהחיים, או שהבנת שאתם כמו שתי טיפות מים, וכך תוכלי לדעת אם להתייחס יותר או פחות לטיפים הבאים של אותו אדם.

אז מה הסיפור לכתוב קרדיט?

ואם זו רשימת טיפים שהכנתם לצורך המסע שלכם, למה לשים גם תמונות של אחרים כאילו זהו ספר עיון? למה לא פשוט לסכם בנקודות מה שחשוב במקום 1000 מילה של תיאורים ציוריים של מישהו אחר?

זה לא כזה סיפור לשמור על קרדיט מינימלי.

הודעה סגורה תודה 0
29.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 27

אלונה, אהבתי, ההודעה שלך רק מחזקת את הרגשתי שיש כאן איזה "סיפור" מאחורי הסיפור, כנראה שיש כאלה שיודעים על מה מדובר ואני נמנית על אלו שלא.

אבל זה רק מחדד אצלי את השאלה: אם לא מדובר בזרובבלים מזדמנים אלא במקרה מסויים, מקל וחומר - מדוע לא לטפל במקרה הזה?

אם ניתן את הדוגמא של הכליה (פשוט כי נורא ריגשת אותי) - אם למישהו נדרשת כליה האם נחליף לו גם שסתום ורשתיות בעיניים ונוציא את האפנדיציט ונזריק בוטוקס לקינוח? למה לא לתקן רק את מה שמקולקל? בעיקר שמבין השורות עולה שיודעי דבר מבינים מה בדיוק מקולקל ואיפה.

ואני חוזרת שוב לשאלה - מי שחצוף מספיק כדי להעתיק קטעים שלמים של גיל, או לי, או שלך או שלי ולשים ליד זה (C) עם השם שלו, האם יחזור למוטב רק בעקבות ההודעה של יונית? 

מה שכתבת לגמרי מקובל עלי, אבל גם לגמרי ברור לי שאני ואת נעשה אותו, וזרובבלה לא.

הודעה סגורה תודה 0
30.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 29

לא מדובר במקרה יחיד.

לו היה מדובר במקרה אחד וזרובבל אחד- מטפלים נקודתית.

לאורך כל הקיץ האחרון קיבלתי מיילים מגולשים שנפגעו כי תמונות שלהם, או מפות שהכינו או מאמר, או בלוג או קיטוע של סיכום טיול -"עבר דירה" לפוסט /בלוג/חוברת של אחר.

ללא בקשת רשות

ללא הסכמה

ללא קרדיט

הרשימה ארוכה!

מה שכתב(ה) כבש- (תגובה 28) אלו תחושות של רבים שבאמת משתפים ורוצים לחלוק

"כי נמאס לי שכל העולם ואשתו מנצלים את מילותיי, ובעיקר גונבים תמונות" 

הודעה סגורה תודה 0
31.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 30

יונית, אני הרבה יותר ממבינה על מה את מדברת.

יתרה מזאת, ומבלי לחשוף פרטים מזהים - בעבר כיהנתי בהתנדבות בהנהלת עמותה כלשהי, ובמסגרת כנס שערכה נאמתי בפני באי הכנס, שנמנו עמם כמה מהאנשים הבכירים ביותר בארץ העוסקים באותו התחום.

אחד מהם גנב איזה חצי מהנאום שלי. הייתי בשוק, במיוחד ששנינו כיוונו לאותה מטרה טובה וברצון הייתי חולקת עמו כל טקסט ואפילו כותבת לו טקסט נוסף לבקשתו בהתנדבות, לו רק היה מבקש, אפילו הקרדיט עצמו היה פחות חשוב לי מהמטרה הנעלה.

השאלה היא - האם בקשתך תענה על-ידי אותם אנשים שאליהם היא מכוונת.

אני מצטרפת לתקוותך שכן.

הודעה סגורה תודה 0
32.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 31

שלחתי עכשיו חוברת של אוסטריה למשהו שביקש וקצת בחשש הלכתי לראות מה כתוב בכותרת בתקווה שלא יהיה שם איזה "כל הזכויות שמורות" ( למרות שממש לא מתאים לי לכתוב דברים כאלה אבל מי יודע מה העתקתי מאיפה לפני 3 שנים )
למרבה שמחתי לא רק שלא כתוב שום דבר על הזכויות אלא שהקפדתי לכתוב שהחוברת נערכה על ידי ולא נכתבה על ידי, בגלל שיש בה לא מעט CUT AND PASTE

אני אגיד 2 דברים :
פוטרת את כל מי שמעתיק טקסטים מסיפורים שלי לחוברות שלו מלתת לי קרדיט, זה לא איכפת לי.
בחוברות עתידיות שאכין אקפיד להעתיק את שם ה USER  כאשר אני מעתיקה קטעים שלמים ( ואני עושה זאת לא מעט ) כי אני רואה שיש אנשים שזה חשוב להם וזאת מבחינתי סיבה מצויינת.
אני לא אלך אחורה כמובן לתקן חוברות ישנות (שזו עבודת נמלים בלתי הגיונית ) וכן אמשיך לשלוח אותם כי ממש חבל לא לעשות שימוש בחומר.
בחוברות שלי כאמור אין שום יזכור לזכויות וגם לא כתוב שאני כתבתי אותן אלא שרק ערכתי אותן.

מקווה שזה בסדר מבחינת כל מי שהנושא חשוב לו ונמשיך לטייל ולהעביר מידע זה לזה

הודעה סגורה תודה 0
33.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 32

אני  חוששת שלא הובנתי נכון למעלה.

חלילה לי מלקפח זכויות יוצרים של מישהו. אני גם מקפידה לתת קרדיטים כולל לינקים ואתם יכולים לבדוק בסיפור טיול שלי שרץ כרגע בפורום.

אבל אני מכינה קבצים לטיולים שלנו משנת 2005.  לא קוראת להם חוברות ובטח לא שמה כל הזכויות שמורות. 

בקבצים שהכנתי בעבר , פחות הקפדתי על לינקים .  לומדים ....

אין לי שום כוונה ללכת אחורה ולתקן עשרות קבצים, כי מה לעשות טיילנו הרבה... וזו כן עבודה רבה  , זיוה ולא משהו פעוט כמו שכתבת.

אז יש שתי אפשרויות או לא להעביר אותם בכלל  או להעביר כמו שהם.  תחת המגבלות החדשות שאני מכבדת,  לא אוכל להעביר. 

ערב טוב

איריס

הודעה סגורה תודה 0
34.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 33

איריס חברתי היקרה,

אני הייתי בוחרת באפשרות הזו: להעביר כפי שהם, אבל רק לחברים שאת יודעת שלא "יגלגלו" הלאה את החוברות/ קבצים...😝😝😝 ושישתמשו בכך לצרכיהם הפרטיים.... מבטיחה לך, שאני נמנית עימם....❤💚💜

מניחה שכעת אשים לב יותר ואזכיר את המקור ממנו ליקטתי מידע, אך זה בוודאי לא יהיה עפ"י כללי הכתיבה האקדמיים...😝😝😝

אורנה

הודעה סגורה תודה 0
35.מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו. תגובה ל - 34

אני רוצה להבין משהו מה זה משנה אם רק החברים יקבלו חוברות או שזה יעבור גם לחברים של החברים?

אני עצמי גיליתי רק לאחרונה את פורום משפחות. קנינו כרטיסים לג'נבה והתחלנו לחפש ולגשש איפה הכי כדאי לטייל וחיפוש בנושא האלפים הצרפתיים בגוגל מביא אותך לכאן וכאן באמת גיליתי ים של אינפורמציה. אנחנו בדרך כלל קונים ספר לאיזור שבו אנחנו מתכוונים לטייל ומפה של מישלן ובזה מסתפקים אבל לאלפים הצרפתיים לא היה שום ספר ראוי בעברית מלבד כמה פסקאות בספר ענק על צרפת ,כך שלא היה טעם לרכוש אותו. מעולם לא ידעתי שיש חוברות יעודיות שמסתובבות. אני לא יודעת לחוות דיעה לגבי זכויות יוצרים ,אבל מה שאני מצאתי זה מפעל יפה של עזרה לאנשים שמטיילים מתוך הנאה וכיף ושיתוף ואני מקווה שימשיך גם לטובת המטיילים הבאים ולמעשה לטובת כל משתתפי הפורום.

הודעה סגורה תודה 0
36.והרי הודעה חשובה... תגובה ל - 35

אתם, כן. אתם! 

אלו שעושים קופי-פייסט לטיפ שמופיע פה ומועיל לכם ומורידים אותו לסיכומים שלכם...

ואני בינכם כמובן...

לא נראה לי שאליכם (או ליתר דיוק 'אלינו') כוונה ההודעה המקורית של יונית!!!!!!

באחת ההודעות כתב סנצ'ו וצדק - אף אחד פה לא ממציא את הגלגל...

אתמול שוטטתי בטיפים וגיליתי טיפ מהפכני:

יש מגדל בפאריז. קוראים לו אייפל. מומלץ לעלות. תצפית מקסימה. עדיף בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב.

וואלה.

נראה לי שאת אותו טיפ כבר קראתי פעם. אולי בטריפ-אדוויזר? ואולי פה?...

אז עשיתי קופי פייסט והעתקתי לסיכום שלי על פריז. אחלה סיכום. 

לא לזה נראה לי שכוונה ההודעה המקורית

ולא נראה לי שמישהו מנסה להציק פה לרוב המכריע של הגולשים שנמצאים פה כדי לאסוף מידע מועיל לטיולים שלהם.

ההודעה המקורית, אם הבנתי נכון -  היתה מכוונת לאילו שמעתיקים טקסטים שלמים, בעלי אופי אישי, מתוך סיכומים, בלוגים, תיאורים וחוויות מבלי לתת קרדיט ומנכסים זאת לעצמם.

קשה לאכוף. זה נכון (אגב - אפשר למרר את החיים של הרוב המכריע וההגון על ידי חסימת האופציה להעתקת טקסט - זה מקובל בהרבה אתרים, GOTRAVEL למשל) - לא נראה לי שאכיפה היא העניין פה אלא החדרת איזשהי נורמה של הגינות מינימלית

נכתב ב-08/09/2016 10:39[עודכן ב-:08/09/2016 10:42]
הודעה סגורה תודה 0
37.העתקתי ממך תגובה ל - 36

"לא נראה לי שאכיפה היא העניין פה אלא החדרת איזשהי נורמה של הגינות מינימלית"

נורמה של הגינות מינימאלית.

אנחנו אלו שקובעים לעצמנו את ההתנהלות כאן - את קודי התגובה, כולל השפה, תרבות הדיון, הפרסומות ועוד.

אותו דבר

הגינות מינימאלית- זו המילה החסרה בתשבץ (טוב , 2 מילים)

פשוט הגינות.

אחד כלפי השני

מזה שלא איכפת לו שמעתיקים ממנו במלואו

לזה שמטריד אותו שאפילו פסיק מעתיקים ממנו.

רק לחשוב על האחר, על ההשקעה, על העבודה הרבה .

ולכבד את הזולת .

זה הכול.

הודעה סגורה תודה 0
38.לכבד את הזולת תגובה ל - 37

אם להודות באמת - לא התכוונתי להגיב באשכול הזה. 

בעיקר מכיוון שלדעתי האישית, ובאמת בלי רצון לפגוע - אין בו תועלת. אם בכלל - הוא עלול להזיק. 

אין בו תועלת לטעמי מכיוון שמי שלא מכבד את הזולת לא יתחיל לעשות זאת בעקבות האשכול הזה. 

הוא עלול להזיק מכיוון שמי שכן מכבד את הזולת עלול בעקבות האשכול הזה לעזור פחות לזולת. ראינו חלק מהתגובות כאן.  

ולמה בכל זאת החלטתי לכתוב כאן?

מכיוון שאני שומע עוד ועוד (וגם מתרשם כאן) מאנשים מאוד מאוד טובים, שמאוד מאוד מאוד מכבדים את הזולת, ומאוד מאוד מאוד מאוד עוזרים לזולת - שנפגעו ממנו. 

והשאלה שאני שואל את עצמי היא, האם, בשם אותו עיקרון כל כך חשוב של כיבוד הזולת, לא היה כדאי לפתוח אשכול כזה, למשל, במילים - 

אנחנו יודעים שהאשכול הזה לא נוגע לרובם הגדול מאוד של הכותבים כאן. 

אנחנו מוקירים את הסיוע האדיר שאותם כותבים קבועים מעניקים, הן באמצעות פרסום האשכולות שלהם והן מאחורי הקלעים. 

ויחד עם זאת, הובאו לידיעתנו מקרים בהם ארע כך וכך ואנחנו מבקשים ש....".

גם אז - אגב - אני עדיין מחזיק בדעתי שתועלת לא היתה בזה, אבל אולי הנזק היה נמנע, ולפחות - מצטמצם מאוד.  אולי אנשים יקרים לא היו נפגעים.

שמוליק 

הודעה סגורה תודה 0
39.לכבד את הזולת תגובה ל - 38

שמוליק יקר, חבל שיש לי רק שתי כפות ידיים, כי זה ממש לא מספיק לכל מחיאות הכפיים שהייתי רוצה להעניק לתגובה שלך.

הודעה סגורה תודה 0
40.לכבד את הזולת תגובה ל - 39

באתי לעזור 👏🏻

הודעה סגורה תודה 0
';