בחזרה לפורוםלתצוגה מדורגת

פורום טיולי משפחות

אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס

לחבריי המלומדים ואנשי האשכולות-לאחרונה חזרתי לקרוא בקצב סביר-הקריאה מהנה מאד ולוקחת אותנו על כנפי הדמיון למקומות מופלאים שהיינו ואולי גם נהיה.
אשמח לתרום מנסיוני וכן לשמוע מכם על ספרים מומלצים שאפשר ל"ספוג"מהם תרבות ואווירה של מקום וגם סופרים מפורסמים ממדינות כגון-גינטר גראס,מילן קונדרה (מישהוא יכול להמליץ לי על ספר אחד מייצג ומענין של סופרים אלו?)סארמאגו ואחרים.

כמה ספרים שאהבתי לאחרונה-

1)האפר של אנגלה-פרנק מקקורט -אירלנד
2)האי הירוק מקרר ואני-טוני הוקס-אירלנד.
3)הקתדרלה ליד הים -ספרד.
4)צילה של הרוח-קרלוס רואיס סאפון-ספרד.
5)על העיוורון-זוזה סארמאגו-פורטוגל.
6)רודף העפיפונים+אלף שמשות זוהרות-חאלד חוסייני-אפגניסטן(ארה"ב).
7)נער החידות ממומביי-ויקאס סווארופ-הודו.
8)היפוכו של גורל-אמי טאן-ארהב\סין.

כל נושא-מקום ומנעד הרגשות והסיטוציות יתקבל בברכה.
מקווה הענין האישי שלי ישרת את כולנו.
בברכה ותודה-רונן Smile
הודעה סגורה תודה 0 שלח
2.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 1
האי של סופיה, ויקטוריה היסלופ- כרתים
אהבתי מאד
הודעה סגורה תודה 0
3.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 2
הי, רעיון מקסים.

מאז שקראתי את סיפור על אהבה וחושך של עמוס עוז, אנחנו מטיילים המון לירושלים. בכל טיול אנחנו מבקרים רובע אחר שעוז היטיב כל כך לתארם.

ליד המטה מונח עכשיו החדש של עוז.
רבקה
הודעה סגורה תודה 0
4.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 1
אשכול כלבבי.
בכל מדריכי הטיולים שאני משתמשת בהם, יש המלצות על ספרים שכדאי לקרוא לקראת ובטיול למקום מסויים. מנסה לקרוא לפחות אחד או שניים מהספרים המומלצים.
אני חושבת שבאמת אפשר להיכנס לאווירה של המקום בעזרת ספר טוב ומתאים.

"לכל ספר, לכל כרך שאתה רואה, יש נשמה. הנשמה של מי שכתב אותו, ונשמתם של אלה שקראו בו וחיו אותו וחלמו עליו". בכל פעם שספר מחליף ידיים, בכל פעם שמישהו מעביר מבט על דפיו, הנשמה שלו גדלה ומתחזקת"
מתוך צילה של הרוח.(קרלוס רואיס ספון

והנה המומלצים שלי:

*סאראמאגו-אחד הסופרים האהובים עלי. דברי ימי מנזר, רפסודת האבן, תולדות המצור על ליסבון, הסיפור על האי הנעלם וכל השאר-נהדרים בעיני.

*גינטר גראס-הידוע ביותר שלו, כמדומני, הוא תוף הפח. קראתי גם את החולדה, והספיק לי ממנו .\

*מילן קונדרה-אחד המפורסמים והטובים שלו: הקלות הבלתי נסבלת של הקיום. אהבתי מאד גם את ספר הצחוק והשכחה. גם את הבדיחה ועוד.
*אם מדברים על סופרים צ'כיים- אז גם החייל האמיץ שוויק (ירוסלאב השק) שווה מאד, לפני ביקור בפראג ובכלל.

*גם קפקא. (המשפט, הטירה, הגלגול)

*פורטוגזי שאהבתי מאד-פרננדו פסואה. לא קל לקריאה כל כך, אבל שווה כל מאמץ.

*ספר שמעביר יפה את האווירה במילאנו-החיוך האטרוסקי, של חוסה לואיס סמפדרו הברצלונאי. בכלל לא עושה חסד למילאנו, אגב.

*ואם מדברים על ברצלונה, צילה של הרוח, והקתדרלה ליד הים, הם על ברצלונה, ולא על ספרד. מי שהיה בברצלונה, בטח מבין למה אני מתכוונת Laughing
אולי פעם ארחיב על כך..

* ספר מקסים המעביר את האווירה והרוח של שבדיה ונורבגיה -אנה וחנה ויוהנה, של מריאן פרדריקסון. הספר מתאר את תולדותיהן של שלוש שנים (סבתא, אמא, בת) שוודיות (עם קשר לנורבגים) מהמאה ה19 ועד ימינו. מהימים בהם הייתה שוודיה עניה, ותסלחו לי, די פרימיטיבית, דרך מלחמות העולם, ועד הפיכתה למדינה הסקנדינבית, המתקדמת, שאנו מכירים היום. נפלא בעיני.

*הסופר ההונגרי שאנדור מארי, כותב על הימים בין שתי מלחמות העולם. הספר שלו-הנרות בערו עד כלות, פשוט מקסים.

*ספר נהדר על רומא, אמנם לא עלילתי, אבל חביב וקריא-אל אחרון האלים (אריאל הירשפלד). זהו אחד מהספרים שהצטערתי שקראתי לאחר הביקור שלי בעיר הנצחית. אם הייתי קוראת אותו קודם, הטיול שלי היה נראה אחרת לגמרי...
*סופר גרמני שאני מאד אוהבת, הכותב בעיקר ספרים שעלילתם מתרחשת בהמבורג-זיגפריד לנץ. ספרים קריאים ויפים:הפלגה האחרונה, שיחת העיר, המופת ועוד.
*לא יכולה לסיים בלי ספר , שבימי נעוריי היה ממש חובה-זן ואומנות אחזקת האופנוע. (רוברט פירסיג) ספר המסע האולטימטיבי של אב ובנו על אופנוע, לא רק על הכבישים, אלא גם אל הערכים. לפני כמה שנים, עוד השאלתי אותו לתלמידי, אבל בינתיים, הדור החדש, כמעט הפסיק לקרוא.

ולצערי הרב מאד, גם אני קוראת הרבה פחות מאשר פעם, לפני ימי האיטרנט והפורום. Confused אבל משתדלת..

טוב, זהו בינתיים. אולי עוד אוסיף כמה לרשימה..
גם בימי פומפאי האחרונים קראו.jpg
נכתב ב-06/04/2009 21:39[עודכן ב-:06/04/2009 21:44]
הודעה סגורה תודה 0
5.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 1
הי לכולם,

רעיון נפלא!

1. נערה עם עגיל פנינה / טרייסי שבלייה - הולנד
2. שליטי ואדוני / טהמינה דוראני - פקיסאטן
3. חוויה ניו זילנדית / שפרה הורן
4. הפירנצ'יפסה - איטליה

ועוד שניים בנושאים כלל עולמיים:
1. "העולם הוא שטוח" של תומס פרידמן ןלאחרונה יצא ספר חדש שלו שעוד לא קראתי - "חם שטוח וצפוף".
2. אמת מטרידה / אל גור, על משבר התחממות כדור הארץ, מלווה בתצלומים מרהיבים, אפשר לקרוא אותו גם ל/עם ילדים שמגלים עניין.

המשך ערב נעים,

זיוית
הודעה סגורה תודה 0
6.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 5
היי זיוית,

כל הכבודותודה ,

שהזכרת את אמת מטרידה. ספר חשוב לכולנו!
הודעה סגורה תודה 0
7.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 4
הי נירית,

הזכרת לי שני ספרים שמאד מאד אהבתי "אנה חנה ויוהנה" ו"הנרות בערו עד כלות" - ממש מיוחד ומקסים.

נזכרתי בעוד שלושה:

הסוד/אנה אנקוויסט - הולנד
קנון מהופך/פאולו מאורסינג - הונגריה
הסיפור השלושה עשר/דיאן סטרפילד - אנגליה

זיוית
הודעה סגורה תודה 0
8.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 7
היי זיוית,
גם אני אהבתי מאד את הסוד, וגם את הסיפור השלושה עשר.

נזכרתי בעוד כמה ספרים מקסימים,

והיום אינו כלה, של צ'ינגיס אייטמסוב, המתרחש בערבות המדבר הקזחסטאני. פשוט נפלא. השני שלו, ג'מילה-פחות נהניתי ממנו.

ועוד אחד מעניין, מרגש ומעורר מחשבה--לקרוא את לוליטה בטהרן. ( אזאר נפיסי ) על מקום שכנראה לא נבקר בו בקרוב..בספר מתוארים החיים הקשים באיראן, (בייחוד של הנשים).....

וספר המתאר את הודו מזוית קצת שונה איזון עדין -רוהינטון מיסטרי.
ואם מדברים על הודו, נהניתי מאד מהספר-אדונית התבלינים ואחות ליבי של צ'יטרה דיוואקרוני .
הודעה סגורה תודה 0
9.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 7
אוי, יש המון. האמת, אני לא בתקופה טובה של קריאה. אולי האשכול הזה יעזור במשהו.

זיוית, אם קראת את "הסוד", אז תנסי גם את "יצירת מופת". הוא קצת פחות טוב, ובכל זאת... הולנד, אנשים מאוד - איך נקרא לזה? שקולים, משכילים, בעלי שליטה עצמית, קצת קרים... וכמה יצרים אנושיים קטנים Shocked .

ספרד, תוצאות מלחמת האזרחים: "אנה לא" מאת אוגוסטין גומז ארקוס - ספר קשה, קשה, קשה, ובכל זאת מצוין.

דרום אפריקה: "נערות", "עלומים", "מחכים לברברים" - כולם מאת ג'.מ.קוטזי. בתכנית היה לקרוא גם את "חרפה". עכשיו נזכרתיח. תודה, רונן. אולי זה מה שאני צריכה לקרוא.

יוון בתקופת הכיבוש הנאצי: "האמא של הכלב" מאת פאוולוס מאטסיס

רוסיה: "אנחנו ושכמותינו", "מרוסיה" - מאת סרגיי דובלטוב (על יהודי רוסיה שהיגרו לארה"ב)
ההגנה של יוג'ין", "לוליטה", מאת ולדימיר נובוקוב
יש עוד אחד יהודי רוסי שהיגר לגרמניה ושכחתי את שמו. שם הספר הוא "תזמורת צבאית" או משהו כזה. אברר ואוסיף אותו. הוא משעשע מאוד, ובכלל הרוסים בעלי חוש הומור שחור, בריא ונדיר.
אוקראינה: "הפינגווין והמוות" מאת אנדריי קורקוב

ויש צרפתים ואנגלים ואמריקאים והודים ואחרים.
...בפעם אחרת.

יש כאלה ששכחתי את שמם, למשל, סופרת דרום אפריקאית שכתבה ספר נפלא ומרגש על ילד לבן שאומץ על ידי משפחה שחורה. ומה שאני רוצה לומר - כשהולכים לספרייה או לחנות ספרים, כדאי לחפש לא רק את המפורסמים והידועים.

נכתב ב-06/04/2009 22:21[עודכן ב-:06/04/2009 22:24]
הודעה סגורה תודה 0
10.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 9
זיוה,
את צודקת יש כל כך הרבה ספרים מצויינים, ולא תמיד אלה העומדים במדף רבי המכר הם הטובים ביותר.

הזכרת לי את אנה לא. גם אני קראתי אותו, לפני די הרבה זמן. לא יכלתי לעזוב אותו עד הסיום, ספר מרגש, ומאד, מאד קשה.

דווקא הספר "הילד של פילה" (דלין מתייה), על הילד הלבן שאומץ על ידי משפחה שחורה, לא כל כך הצלחתי להתחבר.

ונזכרתי בעוד רוסי אחד שווה קריאה "האמן ומרגריטה" -מיכאיל בולגקוב.

בזכות האשכול יש לי כמה רעיונות לקריאה חג.
תודה לכולם,
וחג שמח לכולם!

הודעה סגורה תודה 0
11.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 9
מהרשימות שנפתחו כאן, יש אחדים שקראתי ורבים אחרים שלא. כבר רשמתי לי כמה רעיונות.
רציתי לספר לזיוית על "תאום" נוסף. אם אהבת את "נערה ועגיל פנינה", אז התאום הוא "הגבירה והחד-קרן". בשנה שעברה הייתי קצת ממוקדת צרפת ובעיקר פריז. הספרים של טרייסי שבלייה לא מופלאים כל כך בעיני מבחינה ספרותית, אבל כמובן סוחפים ומעניינים כסיפורים תקופתיים. "הגבירה והחד קרן" מתאר תרבות של טוויית שטיחים שנפרשת בין בריסל לפריז בתקופת ימי הביניים (אותו עם בסך הכול). בין לבין - טלנובלה שלמה מתרחשת שם.

הספרים שאני הכי אוהבת הם או קשים מאוד מבחינה רגשית - מלחמות, זוועות, צרות אנושיות (סוג של התעללות עצמית) או מצחיקים בטירוף. כאלה (מצחיקים) הם הרוסים, ואני חושבת שעלי להשלים כמה. גם הסופר האנגלי דן רודס התגלה ככזה. הספרים שלו שתורגמו לעברית הם "מכונית קטנה לבנה" ו"טימוליאון ויאטה בוא הבייתה".

צחקתי גם בספריו של הסופר הסיני דאי סיג'י - "הספה הנודדת של מר מואו" ו"בלזק והתופרת הסינית הקטנה". אחרי שקראתי אותו נאלצתי לקרוא ספר לדוגמה של בלזק. אם הסינים מעריצים אותו, אז שאני, שלא אילצו אותי להחביא ספרים במסגרת "מהפכת התרבות" - לא אקרא?

ספר הודי מצחיק מאוד: "מהומה בגן הגויאבות" מאת קיראן דסאי.

מובן שבכל המצחיקים האלה יש גם אמיתות רציניות.

אני חושבת שאני מחפשת ספרים דווקא בעיקר על מקומות שכנראה לא אגיע אליהם או לא בהכרח אגיע אליהם. ובאמת, ממעטת לקרוא ספרות ישראלית, לא מפני שהיא לא טובה, אלא שאני מתקשה לראות את עצמי ואת עצמנו במראה דרך הספרים, זה קשה לי מדי. מעדיפה לברוח לצרות של אחרים.
נכתב ב-07/04/2009 00:04[עודכן ב-:07/04/2009 00:08]
הודעה סגורה תודה 0
12.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 11

וואלה, נירית, הזכרת לי - "הילד של פילה", לו בדיוק התכוונתי. זו סאגה אנושית גדולה. נכון, אני בורחת בדרך כלל מהמלודרמות האלה. אבל הוא בכל זאת ריגש אותי מאוד.
הודעה סגורה תודה 0
13.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 12
איזה אוצר תכנים נפתח לי פה-חבל על הזמן.
בטוח שאדלה מספר מובחרים לשנתיים הקרובות-ובמו שאוזכר לעיתים הפחות מפורסמים מרגשים ומפתיעים יותר.
לא זוכר את השם אבל קראתי בהמלצת מנהלת הספריה ספר של דילן מתיה (דר"אפ)שכחתי שמו קליל מחד ומיוחד גיסא ספר וסופר שספק אם הייתי שומע עליו..מומלץ מאד לכל הגילאים-נדמה לי "שנה ביער".
בכלל יש לי מנהלת ספריה שיודעת להמליץ על ספרים טובים שהם מעבר למפורסמים שציינתי שתלקם מוצלחים מאד ואחרים אולי פחות אבל אתם יודעים מסקרו גם לקרוא את אלו שמככבים ברבי המכר-צילה של הרוח,רודף העפיפונים וכו.
אגב סופר איטלקי טוב שאהבתי-ארי דה לוקה.
רונן
הודעה סגורה תודה 0
14.נזכרתי במה ששכחתי וגם באנקדוטה היסטורית משעשעת תגובה ל - 13
רונן, אתה מזכיר לי את "אתה, שלי" מאת ארי דה לוקה, שאהבתי. דווקא את המפורסמים שלו לא קראתי והם נמצאים ברשימות המתארכות Smile

הספר שלא ידעתי להזכיר אתמול את שמו המדויק הוא "מוסיקה צבאית" מאת ולדימיר קמינר. ככה זה, בבוקר המוח עובד קצת יותר טוב Smile. הסופר די צעיר (אני חושבת שיותר ממני) ועדכני. יש בספר אנקדוטה משעשעת על נער גרמני שהצליח לחצות את קווי ההגנה של רוסיה במטוס קל ולנחות בכיכר האדומה. מעניין אם מישהו זוכר את האנקדוטה ההיסטורית הזאת שאירעה אי-שם בשנות השמונים. הסופר משתמש בה כדי להוציא את האוויר מהגלגלים הנפוחים של המשטר הסובייטי.
בשביל התזכורת - הנה הסיפור על "הכוכב" מהמבורג:
http://www.iaf.co.il/Templates/Journal/Journal.In.aspx?lang= HE&folderID=543&subfolderID=545&docfolderID=1013 &lobbyID=50&docID=18433

נירית בטח תסכים איתי שברשימת "החשובים" כדאי להזכיר את "ארבעים הימים של מוסה דאג" מאת פרנץ ורפל, המספר על שואת הארמנים; ולנוסעים לפירנאים (דווקא לשם יש סיכוי שאגיע) מומלץ בחום רב מאוד לקרוא את "שירת ברנדט" של אותו סופר.

נכתב ב-07/04/2009 07:23[עודכן ב-:07/04/2009 07:24]
הודעה סגורה תודה 0
15.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 13
בוקר טוב לכולם,

זיוה ונירית,

תודה על שפע ההמלצות. ממש רשימה מכובדת כבר יש לי.

נירית, גם אני אהבתי את "לוליטה בטהרן". הכוח של הנשים והרצון העז ללמוד ולהשכיל הם בהחלט מרשימים. ואם הזכרתי כוח של נשים, אז ספר טוב נוסף הוא "האפיפיורית יוהנה".

"והיום אינו כלה" מונח לי בראש הערימה ליד המיטה. חברה המליצה לי עליו לא מזמן.

זיוה, שמעתי בזמנו על הספר הנוסף של אנה אנקוויסט "יצירת מופת" והבנתי שהוא פחות טןב מ"הסוד" ולכן לא קראתי אותו. דווקא בדר"כ קורה לי שאני קוראת ספר ונהנית ומגלה שלאותו סופר יש ספרים ישנים יותר, שהיו פחות מפורסמים והם מוצלחים לא פחות. כפי שאמרתן, הספרים הטובים הם ממש לא בהכרח רבי המכר.

אתמול בין ההכנות לחג לביקורים פה בפורום סיימתי את "ימי שלישי עם מורי" של מיץ' אלבום. מקסים ומרגש!

יום נפלא לכולם,

זיוית

הודעה סגורה תודה 0
16.דוקא משהו מהילדות וקצת מעכשיו תגובה ל - 1
כשהייתי ילדה היתה סידרה של ספרי ילדים מהעולם.
התאהבתי ב"אלה קארי הילדה מלפלנד" ותמיד חלמתי להגיע ללפלנד.

כשטיילתי בסקנדינביה אחרי הצבא הגעתי ללפלנד והתאכזבתי קשות.

את הספרים:
צילה של הרוח וקתדרלה ליד הים קראתי לאחר הביקור בברצלונה (וקוראת שוב עכשיו) ונהנתי מאד איך התקשר לי יפה לטיול.
לטיול הזה קניתי ספר חדש על ברצלונה: הבית של גאודי (אם אני זוכרת נכון את השם)
הודעה סגורה תודה 0
17.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 15
ואני מאוד אוהבת ספרי בלשים, ובמיוחד, סדרות שמתמקדות בבלש מסוים, ועוסקות באוירה היחודית בארץ מסוימת.

כך, כבר המלצתי על ספריה של דונה ליאון, שכותבת על שוטר בונציה (ובישוליה המעולים של אשתו, הפמיניסטית...) ודרך ספריה אפשר ממש לספוג את אוירת העיר המתפרקת לאיטה.
הנינג מנקל, כותב ספרי בלשים מצוינים המתרחשים בשוודיה הקודרת. וכמוהו סופרים שוודים נוספים.
פיטר רובינסון, ספריו על הבלש אלאן בנקס, מתמקדים ומתארים את יופיו של איזור האגמים באנגליה.
איאן רנקין, השוטר רבוס מתגורר באדינבורו, סקוטלנד
לאחרונה גם קראתי ספר המתאר עלילותיו של שוטר ששכחתי את שמו, ממשטרת איסטנבול.
לא לשכוח את דיקנס, שרלוק הולמס כמובן ולונדון של תקופתם כמו גם ג'יין אוסטן, שספריה עושים חשק רב לבקר בבאת'.

ומיותר להזכיר את ספרי הילדים שאהבנו, שגורמים לנו לרצות לבקר בכל מיני מקומות בעולם, ומעל כולם, האסופית...
הודעה סגורה תודה 0
18.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 17
תודה לכם על המלצות קריאה מצויינות - את חלקם קראתי רבים לא..

בשנים האחרונות אני מוצאת עצממי קוראת כמעט רק ספרות עברית.

בעיקר ספרות נשים. לא יודעת למה , התחלתי ונדבקתי...

גם בספרות עברית יש ספרים עם ניחוח של חו"ל.

אהבתי מאד את ספריה הותיקים של דורית רביניאן "סמטת השקדיות בעומריג'אן " ו "החתונות שלנו" שמעבירים בשפה עשירה וציורית את חיי היהודים בכפר בפרס.

איריס
הודעה סגורה תודה 0
19.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים -תמי תגובה ל - 18
פעם שלישית גלידה-השכמתי הבוקר מוקדם בסמוך להודעות שלך ועכשיו הפלא ופלא עופרית אוהבת ספרי בלשים..שימי לב מה מפרסמים היום ב"הארץ"- בלש.קובני.סקסי -ליאונרדו פדורה\אדיוס,המינגוויי.

כמה מילים-"ליאונרדו פדורה,מחשובי הסופרים היום בקובה,טווה ביד קלילה סיפור בלשי סקסי שיש בו הכל:קובה של פעם והוואנה של היום,רצח ובלש במיטב מסורת הספרות הבלשית,המינגווי ו..תחתונים של אווה גארדנר!".

נשמע מתאים-צברית "גזעית" אוהבת לטייל גם בקרוואן למקומות מענינים-אולי יש גם סיפור על בלשית כזו?אחלה תמשיכי כך Razz

לשאר חברינו-נפקד בינתיים מקומם של פאולו קואלו -גבריאל גרסיה מרקס!!וגם של סופרים צרפתיים...

אשמח גם להמלצות של מלומדינו הגברים.

לבסוף אציין שיצא לי מישמש בין תמי לעופרית-מאוחר מידי לעריכה-עמכן הסליחה Rolling Eyes Smile Razz Shocked

יום נפלא-רונן
הודעה סגורה תודה 0
20.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים -תמי תגובה ל - 19

רונן, יש הרבה סופרים חשובים, אבל נדמה לי שאלה רשימות אישיות. נפקדו מרשימותנו לחלוטין האמריקאים (ג'ונתן פויר וניקול קראוס שלבושתי טרם קראתי, פול אוסטר המעניין שקראתי שניים מספריו). בכל אופן, קראתי כמה וכמה צרפתיים, חלק מהשמות של הספרים או הסופרים אני צריכה לשחזר, אבל הספר הכי חזק, מעניין ומוזר שקראתי בשנים האחרונות מהספרות הצרפתית הוא "הבושם" מאת פטריק זיסקינד.

התחברתי מאוד להמלצה של איריס. אכן, ספריה של דורית רביניאן היו יכולים להיכתב גם על ידי סופר או סופרת שאינם ישראלים. אני תמהה איפה היא בשנים האחרונות. היא חסרה. התחילה כצעירונת, ממש מטאור, ונעלמה קצת.

זיוית, "יצירת מופת" באמת פחות טוב מ"הסוד", ובכל זאת נהניתי. לא ספר חובה (אם יש כזה דבר).
"ימי שלישי עם מורי" שוכב אצלי בבית (הספרנית המליצה), אז בעקבות המלצתך הערב אשתדל לבלות פחות בפורום Smile

את ספרי הבלשים של תמי אני צריכה לנסות פעם.
הודעה סגורה תודה 0
21.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים -תמי תגובה ל - 19
אכן, לגבי הצברית הגזעית, המטיילת בקראוון - לא מצאתי את עצמי בתיאור הזה... שייך לחלוטין עופרית.

אבל לגבי ספרי הילדים, והחשק שהם עושים לנו לבקר בעולם ולמצוא את המקומות בהם הסתובבו הגיבורים - אני ועופרית כנראה מסכימות.

הודעה סגורה תודה 0
22.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים -תמי תגובה ל - 21
רציתי להוסיף ולהזכיר בהקשר של ספרות וטיולים, גם את ספריהם הפסטוראלים של פיטר מייל, על שנה בפרובאנס, ופרננס מי (השם נכון?) על הבית שקנתה ושיפצה בטוסקנה. הספורים מעוררי הקנאה (ושיקום מי שזה לא גרם לו לקנאה...) הצליחו לגרום לאנשים נוספים לשאוף לשינוי כזה, וגם הפכו את העיירות שתיארו, למתוירות.

ועוד ספר שעשה לי חשק לבקר במקומות אותו הוא מתאר: מגילת סן מיקלה הנפלא של אקסל מונתה, על קפרי.

אני ממליצה גם על הספר של פיטר הוג, חוש השלג של העלמה סמילה, המתאר את חי האינואיטים (אסקימואים) הקשים. גם סוג של בלש... שלוקח אותך למקומות רחוקים וקרירים.
הודעה סגורה תודה 0
23.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים -תמי תגובה ל - 22
תמי-את מקסימה בעלת טעם טוב ומעוררת נשכחות-חוש השלג של העלמה סמילה ושנה בפרובאנס-מקסימים.
אחלה-תודה רונן
הודעה סגורה תודה 0
24.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים תגובה ל - 21
ומבחינת הקשר בין ספרים לטיולים, לא לשכוח את ספריהם הפסטוראלים של פיטר מייל, על שנה בפרובאנס, ושל פרננס מי (אני מקווה שאני לא טועה בשם)הבית ששיפצה בטוסקנה, סיפורים שמעוררים קנאה עזה בליבם של כל מי שחולם על שינוי מסוג זה, וכנראה גם השפיעו על אנשים רבים ללכת בדרכם והפכו את העיירות שהם מתארים, לעיירות מתוירות יותר.
הודעה סגורה תודה 0
25.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 18
ארבעה מכתבי אהבה של ניאל ויליאמס (אירלנד)
ושנת הארנב של ארטו פאסילינה שקראתי בהמלצתה של זיוה ונהנתי(פינלנד).
הודעה סגורה תודה 0
26.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 17
ממש במקרה, גם באתר של sloWtravel דנים בימים אלה, בדונה ליאון, וספריה, ומציינים שיצא ספר של מסלולי טיול בונציה, בהתאם למסלוליו של השוטר ברונטי! הלוואי ויכולתי לממש...

http://slowtalk.com/groupee/forums/a/tpc/f/862600685/m/62310 4501/r/135106601#135106601
הודעה סגורה תודה 0
27.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 26
אורחת אצלכם בפורום, מציצה מפעם לפעם מבעד לחלון, חג שמח לכולכם
ובאשר לספרים , מי לא זוכר את ספריו של ג'ראלד דארל "משפחתי וחיות אחרות" ועוד אחדים כולם על האי הקסום קורפו, אנחנו הגענו לשם ממש בעקבות הספרים הנ"ל, שלא לדבר על "זורבה היווני" באי כרתים וספר נוסף על יוון "המורה זהובת העיניים" של סטראטיס מיריביליס.
הודעה סגורה תודה 0
28.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 26
וואו! איזה אשכול מלבב!!
ורק עכשיו נחשפתי אליו, אם כי בדיעבד אני שמחה, כי אני מגלה כאן אוצר בלום וכבר הכנתי לעצמי רשימת קריאה... כל כך הרבה יש לי להשלים!

לא אחזור על ספרים שכבר הומלצו כאן, אבל אני בכל זאת רוצה לציין את "והיום אינו כלה" פשוט ספר חובה! קראתי אותו פעמיים ואני בטוחה שאקרא אותו שוב.

אני שמחה להוסיף לרשימת המומלצים את ספריה של ניקול קראוס אליה נחשפתי לאחרונה - תולדות האהבה ו-איש נכנס לחדר- סיפורים עדינים רגישים ויפים.

מהספרות העולמית יש לי כמה סופרים אהובים שאני משתדלת לקרוא את כל ספריהם כמו למשל סלמן רושדי, שאני אוהבת במיוחד את ילדי חצות שלו ואת ג'ון אירווינג, שקשה לי להחליט מי מבין ספריו אני אוהבת יותר אבל יש לי מדף שלם משלו בספריה שלי- אלמנה לשנה אחת, תקנות בית השיכר, בן הקרקס, העולם עפ"י גארפ ועוד - צריך רק לדעת להחשף לספריו מאחר והם במידה מסויימת גרוטסקיים וביזאריים, אך חושפים עולם ומלואו תרתי משמע, כי הוא נוהג לסייר בספריו בכל העולם.

אני רוצה לציין גם את אורסולה הגי- אבנים מן הנהר והחלום על אמה בלאו . פשוטים ונפלאים- הראשון מתאר מזוית אחרת את גרמניה של ימי המלחמה והשני קורות מהגרים מגרמניה בארה"ב.

ואפרופו זוית אחרת על גרמניה של המלחמה- גנבת הספרים ( לא זוכרת כרגע את שם המחבר) - סיפור שמסופר מנקודת מבטו של המוות בכבודו ובעצמו. מרגש עד דמעות.

מה עוד? יש כל כך הרבה...

לאחרונה קראתי גם שני ספרים של פאולינה סימונס האמריקאית - פרש הברונזה וטטיאנה ואלכסנדר - סאגה אפית על אהבה וגיבורים גדולים מהחיים, שמתרחשת בזמן מלחמת העולם ה2 ברוסיה ובאמריקה- לקרוא ולבכות מהנאה...

ולמי שאהב את קתדרלה ליד הים אני יכולה להמליץ על שני ספרים עבי כרס של הסופר קן פולט, המתארים בצורה נפלאה ומרתקת את אנגליה של ימי הביניים- עמודי תבל ועולם ללא קץ.

בינתיים זהו,

בטח אזכר בעוד כמה מחר...

לילה טוב

נורית Cool

הודעה סגורה תודה 0
29.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 28
איזה אשכול נפלא Smile Smile Smile Smile

מצטרפת להמלצות של נורית-פרש הברונזה וספר ההמשך טאטיאנה ואלכסנדר- ע נ ק י ם !!! כל כך נהניתי.

עמודי תבל ועולם ללא קץ של קן פולט- אין דברים כאלה- פשוט מעולים!!!

ומוסיפה- הספרים של פליפה גריגורי(אנגליה של ימי הביניים)- בת בולין האחרת, השוטה מחצר המלוכה וירושת בולין, ועכשיו יצא קתרין מאורגון (מי שהייתה אשתו הראשונה של הנרי השמיני)

הקורטיזנה של שרה דוננט - איטליה של המאה ה16.

הולדת ונוס של שרה דוננט- איטליה (פירנצה) של המאה ה15.

פומפי של רוברט האריס- הקיסרות הרומית.

בית התה הצועני של ניקי פלגרינו- איטליה (ליתר דיוק דרום איטליה).

הסופרת- קולין מקאלוג- מי שכתבה את ציפרים מתות בסתר כתבה עוד שני ספרים נפלאים המגע (אוסטרליה) ושירתה של טרויה (טרויה...)(ועוד אחד שממש לא אהבתי- האזרח הראשון ברומא- אז..הוא לא מומלץ)

אני יכולה להמשיך כך עוד ועוד כי ספרים זו אהבה גדולה שלי , במיוחד ספרות העוסקת באירופה של ימי הביניים.

לילה טוב וקריאה נעימה Smile

מג

נכתב ב-08/04/2009 00:08[עודכן ב-:08/04/2009 00:12]
הודעה סגורה תודה 0
30.אשכול בנושא ספרים וסופרים מומלצים סביב הגלובוס תגובה ל - 29
קטונתי מלהגיב מול שפע הידע והבקיאות.
אבל פטור בלא כלום אי אפשי.
אולי בגלל הגיל ואולי מסיבה אחרת.
אני בקטע של שירה.משלים.פיתגמים .מכור.
לרוב שירת ימי הבינים איבן גבירול.א.איבן עזרא.
אל חריזי הנגיד.לא אמנה את כלם.
בקןראי שיר בפעם העשירית.רק אז אני מתחיל לחוש את טעמו.
כמו שכתב הריה"ל:וטעם רגביך לפי מדבש יערב.
ועוד הארה.כלכם מכירים את תחילת השיר.
מת אב ומת אלול ומת חומם.גם נאסף תישרי ומת אימם.
מלים אלו נכתבו לפני אלף שנים .בידי המשורר האלמותי
שמואל הנגיד.ולא נתן יונתן.
על משלים ופיתגמים. בפעם אחרת

אינטר
הודעה סגורה תודה 0
31.נכון עימם ולא האמא שלהם תגובה ל - 30
הודעה ללא תוכן
הודעה סגורה תודה 0
32.נכון עימם ולא האמא שלהם תגובה ל - 31

איזה אשכול נהדר ומעניין!
קראתי את הקתדרלה ליד הים לאחר שהיינו כבר בברצלונה ונהנתי מקריאתו מאוד.
את האי של סופיה קראתי ליד הבריכה במלון בכרתים. תאמינו לי חוויה! ספר מקסים! המלצתי עליו בעבר.
חוה ואדם של רם אורן. מתרחש בו זמנית באוסטריה בזמן תחילת מלחמת העולם השניה ובארץ ישראל.
יש עוד המון ספרים ששכחתי...
סדרת ספרים לילדים לפני נסיעה למדינות מסויימות:
מי זוכר את סדרת דליה כשהיינו קטנים?
דליה נוסעת לחוץ לארץ- תיאורים וציורים מרהיבים על הולנד, בלגיה, שוויץ ואיטליה.
סדרת מכתבים מפליקס.
אני תמיד מחפשת ספרים שאני יכולה להקריא לילדים שיתאימו לנסיעה.
חג שמח
הודעה סגורה תודה 0
33.עוד בכרתים תגובה ל - 2
הראשון הוא כמובן הספר שלי "שפירא מטיל בכרתים", העוסק בתיירות בכרתים וכולל מחקרים מיוחדים וסיפורים בין היתר.
(הספר עצמו הוא מחקר שהתחיל ב-1990, כולל היום 1866 עמודים, 206 מסלולי טיול ומידע רב מאוד, והוא הספר הראשון והיחידי המפורט על כרתים והוא בא על דיסק-און-קי).

אני ממליץ בספר על ספרים שונים - יש ספרים הקשורים ישירות לכרתים ויש ספרים העוסקים בנושא איי יוון אבל יש השראה גם לכרתים :

1.
הוזכר "האי של סופיה" - ויקטוריה הינסלופ - מספר על אי המצורעים קאלידו (שבטעות נקרא ספינלונגה) ועל הכפר פלאקה הנמצא מולו.

2.
"המנדולינה של קפטן קוראלי" - לואי דה ברנייר - גם ספר וגם סרט המספרים על הכיבוש הגרמני-איטלקי במלחמת העולם2

3.
"זורבה היווני" או "חייו ומעלליו של אלכסיס זורבה" - ניקוס קזנצקיס - מספר על עלילותיו של איש כרתים שמוצאו בעצם מיוון.
הספר והסרט משלימים אחד את השני.

4.
"הרץ הכרתי" (באנגלית) - ג'ורג' פסיחונדאקיס - מספר על לוחם במלחמת העולם השניה נגד הצורר הגרמני.

5.
"דבר שקרה" (השם המקורי ביוונית-"היסטוריה") - יאניס יוטרומונולאקיס - חיי האנשים בכרתים בשנות העשרים של המאה העשרים, חיי עוני קשה מאוד. (התיירות החלה רק בשנות ה-70).

6.
"ירושלימה" - י.א.פרנקל - האיש שהיה בדרך לבנות את בית הספר העברי למל בירושלים ועשה חניה ארוכה בכרתים.

7.
"תותחי נברון" - אליסטר מקליין - קבוצת קומנדו בריטית שנשלחה מכרתים לפשוט על בסיס גרמני שחסם מעבר של אוניות בריטיות. הספר והסרט בהחלט רבי השראה.

8.
"שודדי שבעת הימים" - ישראל זנגרוב - כולל השודד חיר-דין-ברברוסה שאיוה לו למושב את האי כרתים במאה ה-16 בטרם מונה להיות שר הימיה הטורקי.

9.
"חיי איסמעיל פאריק פאשה" - ראה גלנאקי - על חיי ומלחמות הטורקים בכרתים מהיבטו של הכובש.

10.
"חירות או מוות" (ביוונית "קפטן מיכאליס") - ניקוס קזנצקיס -
על לוחמי החירות הכרתיים מול הכובש הטורקי האכזר.

11.
קודקס גורטינה (אנגלית) - אדוניס ואסילאקיס - סיפור חוקי גורטינה הרומית הכתובים על הקיר וכוללים את תקדים בנות צלפחד.

12.
"הלבירינט הכרתי" (גרמנית) - בורחארד טראגר - על הלבירינט האמיתי כולל תרשימים ומפות, כאשר ברור לחלוטין שבניגוד לאגדה הלבירינט איננו בקנוסוס אלא מערבית לגורטינה.

13.
"שאנחאת המצרי" - מיקה ולטארי - על החיים במצרים בתקופת הפרעונים, ובישובים באיזורים אליהם הגיעו המצרים כולל כרתים.
הודעה סגורה תודה 0
34.דוקא משהו מהילדות וקצת מעכשיו תגובה ל - 16
האמת שיש לי מליון ספרים עם גיבורי ילדות ונעורים שדחפו אותי לטייל, גם אלה קארי ביניהם ונילס הולגרסן.האמת שלאפלאנד אותי לא איכזבה. שבוע ימים בקייץ, בלאפלאנד השבדית, היה חויה מכוננת לכל החיים לנו ולילדים.אני חוזר וממליץ על ספר עדכני שנכתב בתיילאנד על שפת הברכה .תיילאנד של הכותב נמצאת כל הזמן ברקע."לבלוע את אלוהים" הוא ספר קליל וצידה לדרך לקריאה מהנה בזמן טיסה או ליד הברכה.
כמו נירית ורבים אחרים, הזמן המקדש לאינטרנט הולך ודוחה סיפורת,אבל גם זה זמן איכות ביחוד לפני טיול.(אנחנו כל הזמן לפני איזה טיול) הנה דוגמא לבלוג מהרשת, עם תמונות ומידע שימושי עבורי. וזו גם סיפרות מסע ,אבל בלי שום יומרה פלצנית.
http://www.travbuddy.com/travel-blogs/8828/MORE-OF-BERGEN-AN D-GETTING-ON-THE-BOAT-Bergen-3
בצד ימין למטה ממוספרים הבלוגים של הכותבת, לפי התקדמות המסע של ההורטיגרוטן צפונה.את המסע דרומה אפשר לקרוא בהמשך.זו גם המסגרת
הכללית לטיול שלנו שיהיה לשם שינוי בשיא האביב עם תקוה לחורף בצפון הרחוק וליותר שמיים בהירים.אפילו נשוט במינדסטול, ממש אותה אוניה.
הודעה סגורה תודה 0
35.דוקא משהו מהילדות וקצת מעכשיו תגובה ל - 34
וואו, איזו רשימה מכובדת!!!
אורי, אני מעדיפה בטיסה, ליד הבריכה ולבד שיהיו טיולים כל הזמן!

הוזכר כאן גבריאל גרסייה מארקס, ואין כמו מקנודו שלו במאה שנים של בדידות לגרום לאדם לצאת למסע. זיוה - אם יש ספר חובה, אז זהו הספר!

בימים שלא יכולנו לראות ארצות רחוקות דרך העדשה און-ליין, ספרים כמו הנסיך הקטן (עליו דיברנו כאן רבות), נילס הולגרסן ועליסה מארץ הפלאות גרמו לנו לחלום הרבה.
אין ספק שהאסופית הוא ספר מכונן עבורי.

קצת מהתקופה האחרונה:

לפני המקום - של חיים באר, שמדבר בעיקר לאוהבי ספרים, אך מתאר באופן נפלא את ברלין העיר.

השעות של מייקל קנינגהאם, ספר מצויין שבעקבותיו הופק גם הסרט, עוסק בספרה המצויין של וירג'יניה וולף - גברת דלוואי. לאור הצלחת הספר, בעקבות הסרט יצא תרגום לעברית.
אנחנו נסענו לריצ'מונד בעקבות, מקום מגוריה של וירג'יניה וולף, ושחקן משנה עקב היות המקום מרוחק מלונדון, אזור הכפר. עצם הביקור מוכיח שאנחנו לא יכולים לתפוס את האתמול, לא יכולים לחוש את הבדידות של וולף במרחק העצום הזה מהכרך - היום - חצי שעה נסיעה ברכבת...

הבושם - שקראתי בעקבות המלצתה של זיוה ונהניתי מכל רגע, ומתאר את רחובותיה של פריז - ושוב, את הרחובות האלה לא נמצצא עוד.

מתי ואיך הומצא העם היהודי - של פרופ' שלמה זנד, הגיע לשיא מכירות והסופר עצמו אינו מבין מדוע... והוביל אותי, או זירז את טיול השורשים שלי, ואין ספק שראיתי דברים דרך עיניים אחרות.

אין ספק שצריך להזכר בעוד כדי להוסיף לרשימה...

רבקה
הודעה סגורה תודה 0
36.ברבורי הפרא - סין. מרתק. תגובה ל - 1
הודעה ללא תוכן
הודעה סגורה תודה 0
37.סרטי נושא על סמך ספרים תגובה ל - 36
חבריי היקרים-אתם (כרגיל)נפלאים ומרתקים-יש לנו פה חומר ספרותי לשנים הקרובות-תודה.
אבקש לטובת כולנו לציין סרטים (על סמך הספרים)שניתן להשיג בDVD קולנוע או אחר.
אני מצרף את-
1)האפר של אנגלה.
2)רודף העפיפונים.
3)חוש השלג של העלמה סמילה.
4)נער החידות ממומביי.
5)לוליטה
6)אדונית התבלינים.
7)שם הורד.
8)זורבה היווני.
9)תותחי נברון.
10)הגשר על נהר קוואי.
11)הפרפר.

ועוד ועוד-כל סרט טוב יתקבל בברכה.
לעיתים זמין יותר לראות סרט כולל חברת המשפחה... Rolling Eyes Razz
חג שמח וכשר-שנחזור מהר לכושר וגזרה
רונן Shocked Smile
הודעה סגורה תודה 0
38.סרטי נושא על סמך ספרים תגובה ל - 37
דונה פלור נשואה לשנים Twisted Evil
הודעה סגורה תודה 0
39.סרטי נושא על סמך ספרים תגובה ל - 38

שלום לכם וחג שמח,

רבקה, את "מאה שנים של בדידות" קראתי לפני שנים רבות. אולי הגיע הזמן לחזור אליו. אבל יש כל כך הרבה ברשימה...

את "השעות" לא קראתי, אבל ראיתי את הסרט, והוא קשה נורא לעיכול, עשה לי דייסה רצינית בבטן.

ברשותכם, וברשותך רונן - הייתי רוצה להוסיף גם רשימה, שאני יכולה רק להתחיל אותה, ואולי היא תתארך בעזרת החברה' כאן.
הרשימה שלי:
היכן נולדו וגרו הסופרים המפורסמים, והאם אפשר "לפגוש" אותם "בבית שלהם"?
לאחרונה טיילתי קצת באופן וירטואלי ברחבי צרפת, וגיליתי שאנטואן דה אקזופרי (הנסיך הקטן) גר בטולוז. האם יש משהו בעיר לכבודו? בטח יונית יודעת.
ז'ול ורן נולד בננט, ובהחלט יש שם מוזיאון המוקדש לו.
בבית ויקטור הוגו בפריז הייתי, והוא בהחלט שווה ביקור (גם ביקור נוסף שלי, כי זה היה די מזורז, הייתי אומרץ).
אחרים? מי יודע? Rolling Eyes
הודעה סגורה תודה 0
40.סרטי נושא על סמך ספרים תגובה ל - 39
זיוה-בהחלט אפשר למשוך גם לכיוונים אחרים Razz .
נדמה לי שקפקא זה פראג?
רונן Rolling Eyes
הודעה סגורה תודה 0
';