בחזרה לפורוםלתצוגה מדורגת

פורום אוסטרליה ניו-זילנד

מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות

להלן מסגרת כללית למסלול טיול ללא טראקים וללא פעילות אקסטרים עקב גילנו. כאשר מטרת הטיול הינה בעיקר נופים וטבע. הטיול אינו טיול תרמילאים אלא טיול זוגי לבני 67. שיערך ברכב שכור. השתדלנו שהמסלול לא יחרוג מעבר לחודש אף על פי שזמנינו בידינו. אבל בגיל הזה התניידות בדרכים מעבר לחודש אינה קלה (כך לפחות אנחנו חושבים), מה גם שאנו אוכלי כשר ומסתמכים בעיקר על שמורים ומנות חמות. כאשר בניתי את המסלול במרכז ראייתינו עמד שאנו רוצים בשבתות עד כמה שניתן לשהות במקומות שיש בהם בית חב”ד או קהילה יהודית.

להלן תאור המסלול:

יום חמישי נחיתה באוקלנד

יום שישי אוקלנד הר אידן, סקיי טאואר, ואן טרי היל, מוזיאון אוקלנד, אוקלנד דומיין, טאמאקי דרייב.

יום שבת טיול רגלי סיינט קווינס ארקייד, בית העיריה, הגלריה לאומנות, פארק אלברט, מבנה הממשלה הישן, היי סטריט, תחנת הרכבת בריטומארט, נמל וייאדאקט, רובע ויניארד (4.5 ק”מ 3 שעות)

יום ראשון קורמנדל נסיעה 168 ק”מ 2 שעות 25 דקות המרכז למרבצי הזהב של קורמנדל ומכונת הריסוק, מסילת דרייבינג קריק ומפעל הקרמיקה (שעה) חוף הוט ווטר, קרת’ידרל קוב בעיירה האהיי.

יום שני מערות וואיטומו נסיעה 219 ק”מ 3 שעות 9 דקות מערת התולעים הזוהרות (45 דקות) המשך נסיעה רוטרואה 139 ק”מ שעה 50 דקות טה פויה (2.5 שעות) מוזיאון רוטרואה (במידה ויהיה זמן)

יום שלישי רוטרואה העמק הגעשי וואימאנגו, המשך נסיעה טאופו 81 ק”מ שעה, מפל הוקה, המרכז לפעילות געשית, מכתשי הירח (45 דקות)

יום רביעי טונגרירו נסיעה 103 ק”מ שעה 24 דקות, שביל הטבע פקפאפה (רבע שעה), טרק הרכס ( חצי שעה), מפל טרנאקי (6 ק”מ שעתיים), או מסלול אשדי סיליקה (7 ק”מ 2.5 שעות) המומלץ מבין שניהם.

יום חמישי הר הגעש טרנאקי נסיעה 208 ק”מ 2 שעות 58 דקות, המסלול המעגלי נגאטורו (שעה) או המסלול המעגלי ורוניקה( שעתתים) המסלול המעגלי קאפוני למפל דוסון (שעה) או נקודת התצפית ממרכז המבקרים למפל דוסון (10 דקות הליכה) המשך נסיעה לוולינגטון (326 ק”מ 4 שעות 10 דקות)

יום שישי ולינגטון נקודת התצפית של גבעת ויקטוריה, רכבת כבלים, הגן הבוטאני של ולינגטון, זילנדיה (במידה ויהיה זמן).

יום שבת ולינגטון טה פאפה.

יום ראשון העברה במעבורת הגעה פיקטון והמשך נסיעה נלסון שייט במעבורת 3.5 שעות נסיעה לנלסון 107 ק”מ שעה 47 דקות.

יום שני פארק לאומי אבל טסמן נסיעה 67 ק”מ שעה 7 דקות שיט על ספינה וטיול רגלי.

יום שלישי פארק לאומי אגמי נלסון נסיעה 118 ק”מ שעה 47 דקות, שביל הליכה מקר ביי שבאגם רוטויטי עד לקצה השביל באגם רוטורואה.

יום רביעי פונקאיקי נסיעה 172 ק”מ 2 שעות 42 דקות, מסלול טרומן  (חצי שעה) המשך נסיעה פרנץ ג’וזף 217 קר”מ 2 שעות 51 דקות, מסלול קה רוימאטה או הינה הוקאטרה (שעה וחצי).המשך נסיעה קרחון פוקס 23 ק”מ 26 דקות הליכה של 40 דקות ממגרש החניה אל קצה הקרחון.

יוןם חמישי מאתיסון לייק ( אגם המראה) נסיעה 5 ק”מ 5 דקות, הקפת האגם (שעה וחצי) המשך נסיעה וואנקה 286 ק”מ 3 שעות 39 דקות, טיפוס אל פסגת איירון (שעה וחצי).

יום שישי קווינסטאון נסיעה 67 ק”מ שעה 5 דקות, גני קווינסטאון, פארק הקיווי והצפורים, סקיילין גונדולה, ביקור בעיירה ארוטאון.

יום שבת קווינסטאון טיול רגלי בעיירה.

יום ראשון טה אנאו נסיעה 173 ק”מ 2 שעות 6 דקות, מרכז חיות הבר של טה אנאו, מסלול שפת האגם כוון צפון (שעה) כיוון דרום דרך מרכז המבקרים (50 דקות).

יום שני דאוטפול סאונד שייט בין צוקים

יום שלישי מילפורד סאונד נסיעה 118 ק”מ שעה 44 דקות, טיול שייט של כשעתיים

יום רביעי הקטלינז נסיעה 320 ק”מ 4 שעות 13 דקות נסיעה בכביש sh92.

יום חמישי נסיעה דאנידין 161 ק”מ 2 שעות 24 דקות

יום שישי דאנידין תחנת הרכבת, מוזיאון אוטאגו, רחוב בולדווין, שביל חוף טאנל (45 דקות)

יום שבת דאנידין טיול רגלי בעיירה.

יום ראשון חצי האי אוטאגו שמורת חי נייצ’רז וונדר נצ’רלי, שמורת הפינגווינים פינגווין פלייס (שעה וחצי)

יום שני מואראקי נסיעה 76 ק”מ 58 דקות, סלעי מואראקי (45 דקות), שביל הטבע קאיקס. המשך נסיעה אומרו 40 ק”מ 32 דקות, פינגווינים.

יום שלישי הר אאוראקי/ הר קוק נסיעה 210 ק”מ 2 שעות 29 דקות, מרכז המבקרים אאוראקי/הר קוק, שביל התצפית אל קרחון טסמן (40 דקות), מסלול עמק הוקר (3 שעות) או מסלול קיה פוינט (2 שעות).

יום רביעי נסיעה אקרואה וחצי האי בנקס 386 ק”מ 4 שעות 48 דקות.

יום חמישי אקרואה וחצי האי בנקס בית הענק, מוזיאו אקרואה, שייט צפיה בדולפינים (שעתיים).

יום שישי כרייסטצ’רץ’ נסיעה 81 ק”מ שעה 20 דקות , המרכז האנטארקטי הבינלאומי, קוויק סיטי, הגונדולה רכבל הנוסע עד לפסגת מאונט קוונדיש, נקודת תצפית של צוק קוונדיש (חצי שעה), שיוט בכדור פורח.

יום שבת כרייסטצ’רץ’ כיכר הקתדרלה, מוזיאון קנטרברי, הגן הבוטני.

יום ראשון טיסה מכרייסטצ’רץ’ לאוקלנד ושייט לאי ראנגיטוטו הליכה אל פסגת האי (שעה).

יום שני טיסה לישראל

שאלותי :

1. אשמח גם אם אין הערות או הארות אם תגיבו שהכל בסדר זה יתן לי מדד שהתכנית תקינה.
  2. אשמח אם תציינו לי במקומות שכתבתי שישנם שתי אופציות של מסלולים (במקומות שציינתי או) באיזה מסלול לבחור.
  3. אשמח אם תציעו שמות של עיירות שבהם כדאי להזמין לינה מידי יום על פי תכנית זו. ואם תוכלו גם לציין את שם המלון או המוטל כמובן בשבתות אני רוצה שיהיו בקרבת קהילה יהודית או בית חב”ד.
  4. תודה מרדכי          
2.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 1

ממש קשה לקרוא ככה עם הזמנים בתוך הטקסט. בכל מקרה, שמתי לב שחישוב הזמנים שלך לנסיעות הוא הזמן נטו שמוצג בגוגל מפות. כדאי להוסיף לזה עוד 20-30%, בעיקר בנסיעות הארוכות יותר. עצירות פיפי, תידלוקים, וכו’.. או סתם עיכובים שלא תלויים בכם כמו כבשים על הכביש.

נכתב ב-04/12/2017 16:16[עודכן ב-:04/12/2017 16:21]
3.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 2

הבעיה העיקרית היא חישוב הזמנים שלך. זמן גוגל רחוק מאוד מאורך הנסיעות שיהיו בפועל, בעיקר בהתחלה כשרק מתרגלים לנהיגה. כבישי ניו זילנד לא קלים !! תגלה שחלק מהדרכים הראשיות שגוגל מחשב לך לפי נסיעה של 100 קמ”ש הן בעצם דרך עפר שבמקסימום תסע בה על 30

התוכנית מאוד צפופה, אמנם אתם לא יוצאים לטרקים אך קח בחשבון שמזג אוויר בהחלט יכול לשנות את התוכנית

בנושא השבתות- למיטב ידעתי בקווינסטאון אין בית חב”ד קבוע (רק בחגים), בוואנקה יש בעונה . כך לפחות היה בשנה שעברה. אולי עדיף לכם לבלות את השבת שם. תברר כשהמועד יהיה יותר קרוב מן הסתם (זכור לי שמדובר על שנת 2019?)

לגבי הזמנת מקומות מראש- וואנקה וקווינסטאון (גם דנידין, אבל פחות) עמוסות מאוד במיוחד בתקופת החגים וחופשת הקיץ של המקומיים, שם כדאי לשריין מקומות מוקדם

4.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 2

הי !

יש לי טבלת אקסל עם לוח זמנים ומסלול כל אחד בטור נפרד .אבל איני יודע כיצד לצרף את הטבלה לפורום. ולכן רשמתי זאת כטקסט.

5.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 3

הי !

ידוע שכל תכנית הינה בסיס לשנויים.

לגבי בית חב”ד בוואנקה האם יש כתובת אצל מי לבדוק.

הזמנת מקומות מוקדם כמה זמן מראש והאם להזמין דרך סוכנות בארץ או בניו זילנד

כנ”ל לגבי מעבורת ושייט בכל מקום שיש שייט.

מכיוון שהיית שנה שעברה האם יש לך הערכת עלות לטיול כזה.

תודה

מרדכי

6.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 2

טרי  מהשטח הערות

זמני נסיעה ק:מ במפה =מייל ימי בזמן. כי הכביש מפותל כי יש מה לראות בדרך כי אתה לא ממהר לשום מקום. יתכן ופה ושם תצטרך לטחון כבישים אבל אל תתכנן מעבר ל300 ק”מ ליום.

קוינסטון-העיר אינה מעניינת. הפעילויות בה היא מצטיינת אינן לגילך, בדרך מוואנקה לקוינסטאון אתה עובר באתר הבאנג’י  והרכבל למרומי התצפית בקוינסטון גם הוא שווה. מעבר לשעתיים שלוש אין לך מה לעשות בה אז תעשה חושבים שנית.

פעילויות בהרי הגעש- תביא בחשבון שמזג האויר מאד משוגע וסכוי שתכנית בת שנה תתגשם קטן.אני תכננתי משהו לטוגרירו -ראיתי ענן שחור בלבד המשכתי להקיף הרכס לפתע נפתחו העננים וזכיתי לראות את ההר הדרומי ברכס- MT.RUAPEBU המושלג כולו.

הקרחונים-אם יהיה לך זמן מציע לך לשריין יום מלא לשניהם (הפרנץ יוזף והפוקס)

שוב עננות זו הבעיה שתקבע מה תראה.כדאי לישון  באחת העירות (באותם השמות) כי בבוקר יש פחות עננות.

הערים – לא מענינות וחבל לטחון בהן זמן. מוזיאון טה פהפה לשבת מעולה (הכניסה חופשית) כנ”ל המרכז המשתקם בכריסטצ’רץ’ והגן הבוטני הסמוך לו. באוקלנד אפילו לא עצרתי עברתי בה בחטף.

נסה לתכנן כניסה דרך אוקלנד ויציאה דרך כריסטצ’רץ’ מבלי לטוס לחזרה לאוקלנד או להפך יתכן וזה יעשה לך את החיים קלים יותר. רכב אני לקחתי באוקלנד והחזרתי בכריסטצרץ’ ללא תוספת עלויות.

רנצי

7.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 4

הטיול שלי היה לגמרי שונה והתבסס כמעט רק על טרקים, לכן אין לי איך להעריך עלויות בשבילך.

לא מכירה התנהלות מול סוכנות בארץ, אלא תקשורת ישירה עם מקום הלינה. לגבי השיט- נוח דרך האינטרנט, אך א]שר במלונות או בלשכות ההסברה לתיירים I SITE שיש בכל מקום

לגבי בית חבד אשלח לך בהודעה פרטית

8.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 6

הי ranchy מקווה שהנך נהנה מאד בטיולך!

מעבר ל-300 ק”מ ביום יש לי רק מקורמנדל לרוטרואה דרך מערות וואיטמו סה”כ 358 ק”מ מחוסר ברירה שאין לי טעם לשהות במערות וואיטמו למשך שעה ולא להמשיך הלאה. לכן האתרים  ברוטרואה חולקו ליומיים.

פעם נוספת יש לי מטונגרירו לוולינגטון 528 ק”מ עם הפסקה לביקור בהר הגעש טראנקי. בתחילה חשבתי לנסוע לולינגטון 326ק”מ ביום שישי בבוקר אבל מכיוון שאנו דתיים ואנחנו רוצים להספיק לראות משהו בוולינגטון ביום שישי לכן חשבנו להמשיך את הדרך מהר הגעש טרנאקי לוולינגטון ביום חמישי. אבל אם יש לך פתרון כיצד לחלק את הדרך בין הר הגעש טרנאקי לוולינגטון חלק ביום חמישי וחלק ביום שישי והיכן לעשות את חניון הלילה אשמח לשמוע אבל בהתחשב בזאת שנגיע לוולינגטון ויהיה לנו מספיק זמן לטייל במקומות שציינתי.

פעם נוספת יש לי 412 ק”מ לפונקאקי פרנץ ג’וזף  וקרחון פוקס אבל במקרה זה רוב היום הינם רק נסיעה עם חניה בפונקאיקי של חצי שעה. פרנץ ג’וזף שעה וחצי ואם לא אספיק להגיע לקרחון פוקס באותו היום אסע אליו למחרת.

פעם אחרונה נסיעה לאקרואה 386 ק”מ זה לאורך כל היום נסיעה בלבד ללא בקורים  אם יש לך רעיון כיצד לחלק נסיעה זו במשך יומיים והיכן ללון אשמח לשמוע.

קוינסטאון לא הייתי שוהה בה מעבר לחצי יום אבל מכיוון שהיום למחרת הינו שבת ואיננו נוסעים בשבת לכן מתוך אילוץ אני נשאר יומיים אבל אם יתברר שיש בית חב”ד בוואנקה אחליף בין וואנקה לקוינסטאון זאת אומרת יום חמישי נשהה בקויינסטאון וימים שישי ושבת נשהה בוואנקה.

לגבי הרי הגעש במידה ויהיה מעונן אז בוודאי שלא נעשה את כל המסלולים שציינתי.

לגבי הקרחונים כבר ציינתי שאם לא נספיק ביום הראשון נטייל בפונקאקי חצי שעה ו-פרנץ ג’וזף שעה וחצי וקרחון פוקס ו-מאתיסון לייק נטייל למחרת יום חמישי.

לגבי הערים שים לב שהינם מתוכננים רק לשהייה בימי שישי שבת מחוסר ברירה שאיננו נוסעים בשבת אלא רק מטיילים רגלית.

כאשר ישבתי על התכנית ניסיתי לבדוק מה קורה היום האם ניתן למצוא טיסת קונקשיין מכרייסטצ’רץ לישראל ולא מצאתי. אם וכאשר אזמין את הטיסות מצב זה ישתנה בוודאי שלא אחזור לאוקלנד רק בגלל שייט לאי ראגיטוטו.

לקחת רכב באוקלנד כפי שאני  מתכוון לעשות ולעבור איתו במעבורת לאי הדרומי ולהחזיר בכרייסטצ’רץ’ ניתן רק במקרה ששוכרים רכב מחברה ניו זילנדית. אגב בגלל הנהיגה ההפוכה אנו רוצים לשכור רק רכב אוטומטי ואני מקווה שלחברות ניו זילנדיות יש רכבים אוטומטיים.

תודה והמשך טיול נעים 

מרדכי     

9.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 3

תודה שהארת את עיני לגבי מיקומם של בתי חב”ד. אצטרך לבדוק מה מרחק ההליכה בין מיקומם למקומות טיולי ההליכה בשבת ובהתאם לזאת לשנות את התכנית

מרדכי

10.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 9

הסר דאגה מלבך כל הרכבים שמושכרים הינם אוטומטים. בנושא זה ניו זילנד כמו ישראל.

אני שכרתי הרכב דרך אורן מרום בחברת ACE הניו זילנדית. היה מעולה.

לקחתי באוקלנד החזרתי בכריסטצ’רץ’.

גם בחברות הבינלאומיות ניתן לעשות זאת אלא שאז מחזירים רכב אחד לפני המעבורת ולוקחים רכב שני אחרי המעבורת.מצד אחד זה קצת מסבך החיים מצד שני חוסכים את מחיר העברת הרכב שאינו זול.

358 ק”מ +הסיור במערות הם די והותר ליום אחד מציע לך שוב לבדוק עצמך.

אני נסעתי מהמערות להר טארנקי וישנתי בHawera. למחרת טיילתי דרך עמק הנהר Wanaganu   ל Raettihi כאן עליתי שוב על כביש 1 עד ולינגטון.

יצא לי לנסוע יום אחד כ 500 ק”מ וזה טירוף למרות הכבישים המעולים והריקים והנהיגה האדיבה.

מציע לך שוב לבדוק תכניות ולרווח זמנים על חשבון הערים.

רנצי

11.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 10

הי רנצ’י

האם יש לך רעיון כיצד לרווח זמנים מבלי לשנות את מקומות השהות בשבתות (בגלל היותינו דתיים) ובשבתות נוח לנו לשהות במקומות שיש קהילה יהודית או בית חב”ד. והבנתי שברוב המקומות שציינתי שהות בשבת אכן קיים כזה דבר. אגב אם יש לך רעיון אינך חייב לרשום כעת זה יכול לחכות לשובך לארץ איננו נוסעים מחר.

אגב אין לי אפשרות להאריך את מסגרת ימי הטיול מעבר לימים שהוקצבו.

אז אם יש לך רעיונות במסגרת שתי ההגבלות שציינתי אשמח לשמוע.

תודה המשך טיול נעים

מרדכי  

12.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 8

קשה לקרוא כך את התוכנית, אז רק כמה נקודות למחשבה:

זמני נסיעה בגוגל לא אומרים הרבה. קודם כל, הם לא מדויקים, ושנית בניו זילנד הדרך לעתים יפה יותר מהיעד ועוצרים הרבה. כבר קרה לי שנסעתי באיזה כביש קטן ונידח בחור, בלי תנועה בכלל, אבל לקח לנו פי 4 זמן להתקדם כי כל פעם עצרנו לצלם, להסתכל, לעשות איזה פיקניק וכו’.

זה נחמד לומר שביום X תהיו פה ולמחרת ב-Y. אבל זו ניו זילנד. גם בשיא הקיץ יכול ליפול עליכם יומיים של גשם רצוף שבו לא תוכלו ליהנות מכלום, והכל יכוסה עננים. מניסיון, לאזור טונגרירו הגעתי בחיי כמה וכמה פעמים, וברובם הראות היתה איומה מכדי להצדיק הליכה לפארק. עם טאראנאקי היה לנו מזל בטיול האחרון – ועדיין ביממה הראשונה שהיינו באזור שלו אפילו לא קלטנו שההר שם, כי היה כה מעונן שהוא התמזג לגמרי עם שאר השמיים… וגם קרה לי שבשיא הקיץ אזור מסוים נסגר בגלל שלג. הכל יכול לקרות. אתם צריכים להחליט מה השיאים מבחינתכם, ולהבין האם שווה לכם לפעמים להתעכב בשביל לראות אותם, לוותר על משהו בשביל משהו אחר, ואיך להיות יותר גמישים.

השבתות מרווחות מדי (אם כי זה אילוץ מבחינתכם, יש להניח) ואילו השאר לא פעם מואץ ודחוס מדי. לעומת זאת השבוע מדנידין לכרייסטצ’רץ’ ממש חסר בשר. למעט מאונט קוק המרהיב, זה אזור יחסית פחות מעניין של המדינה. למה לבזבז עליו כל כך הרבה זמן כשכל השאר ריצה ממקום למקום?

שימורים ומנות חמות זה לא אוכל שאפשר לחיות עליו חודש. יש מוצרים עם סימון כשרות בסופרמרקטים ויש בכמה מהערים הגדולות חנויות כשרות. יש באינטרנט מידע בנושא. הרי יש גם שומרי כשרות שחיים בניו זילנד… מה שכן, אם אתם הולכים לבשל בעצמכם כדאי לקחת את זה בחשבון מבחינת לינה, ולמצוא מקומות לינה עם מטבח.

אגב, כבר קניתם בכלל את כרטיס הטיסה? כי נדמה לי שדיברתם על עוד שנה בכלל – אם לא, איך אתם יודעים באיזה יום בשבוע תתחילו ובאיזה יום תסיימו?

13.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 12

הי keves מהבוקר אני שואל את עצמי איך זה ש- keves עדיין לא התייחס למסלול. וכאשר ראנצ’י הגיב והעלה נקודות חשבתי לענות לו נחכה גם לתגובה של כבש. יש לי תוכנית מסודרת וברורה בקובץ אקסל. אבל איני יודע כיצד לעלות קובץ אקסל  לפורום זה לכן זה נרשם בצורה זו. לחלק שהיה לי כתובת מייל שלהם שלחתי במייל את קובץ האקסל שיש לי לגבי התכנית.

לגבי מזג האויר כל תכנית הינה בסיס לשנויים בשטח. וכנגד מזג אוויר איני יכול להלחם, אלא רק לקוות ולהתפלל לטוב. אבל בכל טיול צריך שתהיה איזו מסגרת של תכנית כי אחרת הזמן יתבזבז ותאבד כיוון ותכנית זו הינה המסגרת. שאני אבקר ב100% של התכנית שהצגתי ואעשה את כל מסלולי ההליכה שציינתי כמעט וודאי שלא . אבל השאיפה הינה להשתדל לעמוד בלוח זמנים. אגב אנו לא מסוג המטיילים שמתחילים את היום בתשע או עשר בבוקר. כאשר טיילנו בהוואי היו ימים שבגלל אורך הנסיעה יצאנו גם בחמש או שש בבוקר וסיימנו את היום בערב מאוחר. אנחנו גם לא נוהגים לשבת במהלך היום בבתי קפה אנחנו בבוקר שותים קפה וחטיף לוקחים איתנו לדרך עוגיות, חטיפים, פירות, אוכלים תוך כדי נסיעה או תוך כדי הליכה במסלול במקרה הכי גרוע יושבים רבע שעה על ספסל בחיק הטבע ואוכלים. כך שמבחינת זמן שאינו מנוצל במהלך היום לא קיים. בערב מגיעים לחדר מכינים מרק, מנה חמה, או שמורים ולחם. אנו לא מפונקים מבחינת אוכל וכבר טיילנו בשנה שעברה בדרום אמריקה פרו ואקוודור כולל איי הגלפגוס והסתדרנו מלבד שבתות עם שמורים כחודש ימים ושרדנו.

מלונות מוטלים אטרקציות שייט טיסות פנים יוזמנו מראש טרם יציאתנו מהארץ זאת אומרת כאשר אצא מהארץ אדע היכן אלון להיכן עלי להגיע  ולכן לא נוכל להתעכב בשביל לראות מקומות שיש בעיה באותו יום עם מזג האויר. הגמישות בטיול זה תהיה לוותר על חלק מהדברים שלא ניתן לעשותם. בגלל ההזמנות מראש ובגלל שבשבתות אנו רוצים לשהות בערים בגלל הנוחות. אם לא נשמעתי מספיק ברור הגמישות תהיה זהה לגמישות של טיולים מאורגנים.

נכון שמדנדין עד כרייסטצ’רץ רוב הדרך הינה נסיעות ופחות בקורים באתרים. אבל שמעתי שבדרכים אלה הנוף מקסים. ואם תהיה אפשרות לקצר בכמה ימים את הטיול בשבוע האחרון ולהספיק להגיע לישראל לקראת השבת האחרונה אקצר במספר ימים את הטיול. אם אתה רואה אפשרות כזאת אנא ציין לי את המקומות שהיית מבקר בשבוע זה לפי ימים ובאיזה יום היית חוזר לארץ על מנת לנחות ביום חמישי בלילה הכי מאוחר. 

זה נכון שבערים הגדולות ישנם סופרים כשרים אבל מה אקנה שם בשר אני לא אתחיל לבשל בשר. מוצרי חלב לא הייתי מסתכן בנסיעה לאורך היום עם מוצרי חלב. אז מה נשאר לקנות שם שמורים. הגענו לאותה תוצאה. תראה הנוסע הדתי למד שאם הוא אינו נוסע בטיול מאורגן הוא נוסע עם שתי מזוודות האחד בגדים השני אוכל. ותאמין לי לא מתים מזה מוסיפים פירות וירקות ובדרך כלל לא משילים אפילו גרם אחד בגלל האוכל אלא רק בגלל הפעילות.

נכון הטיול אמור להיות בעוד כשנה או שנה פלוס וכרטיסי טיסה טרם ניקנו. אבל בגלל מורכבות הטיול והלוגיסטיקה הלא פשוטה אני כבר בונה את הטיול מהיום. איני יודע באיזה יום אני טס וגם לא ציינתי זאת מה שכן אני יודע שעל מנת לטייל באי הצפוני ולהגיע לשבת לוולינגטון אני חייב להתחיל את הנסיעה מאוקלנד ביום ראשון בבוקר ועל מנת להיות בשבת הראשונה באוקלנד ולהספיק לראות משהו

מאוקלנד. אני חייב לכל המאוחר לנחות באוקלנד ביום חמישי וזה מה שכתוב בתכנית.

כעיקרון בבניית התכנית קודם קבעתי היכן הכי נח לנו לשהות בשבתות מבחינה קהילה יהודית או בתי חב”ד ולפי זה נקבע ימי הביקור בשאר המקומות כאשר זה הולך לפי סדר המקומות במפה. ולכן ישנם מקומות שדילגתי עליהם כי לא מצאתי שום עניין במקומות האלה. אם תסתכל שוב בתכנית תראה שקווינסטאו בא אחרי וואנקה. כך ראיתי במפה . אבל מישהי כבר כתבה לי שבקווינסטאון בית חב”ד פתוח בחגים בלבד והיא ביקרה שנה שעברה בניו זילנד והיה בית חב”ד פתוח בוואנקה. לאחר שאבדוק זאת לקראת התאריך הסופי של הטיול. ויתברר שזה אכן כך אשנה את יום חמישי לקווינסטאון וימים שישי שבת בוואנקה אפילו שזה יעשה לי נסיעה של הלוך וחזור.

מקווה שהצלחתי להבהיר את עצמי קצת יותר,לגבי כיצד נבנתה התכנית ולכן כל שנוי שצריך לעשות צריך להיות מבלי לפגוע בשבתות

ערב טוב ותודה

מרדכי   

14.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 13

אהלן,

הערה כללית – כמו שאמרו קצת קשה לעקוב, אבל באופן כללי שימו לב לימים בהם יש נסיעה בינונית/ארוכה שעלולה לגרום לכך שכבר לא יישאר זמן בהמשך היום לטיול.

לפי אופי הטיול, מוסיף עוד כמה נקודות חמודות מאוד לדעתי ניתן לשלב במידה ותרצו:

1. צפונית לאוקלנד יש את יער הקאורי. אני אישית מאוד אוהב נופים ייחודיים ועצי הקאורי בהחלט נכנסים לקטגוריה כי מעולם לא ראיתי עצים בקוטר של כמה מטרים… 
  2. Kerosene Creek – נחל של מים חמים בין טאופו לרוטורואה. מקום נהדר לרחצה ופיקניק
  3. Hokitika Gorge – נהר מדהים עם מי טורקיז מהקרחונים. איפשהו בדרך בין גריימאות’ לקחונים
  4. הכביש בין טה אנאו למילפורד סאונד שווה כשלעצמו יום שלם. המון המון מקומות קטנים לעצירה, החל במפלים וכלה בקרחונים.
15.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 14

אהלן

לגבי יער הקאורי הינו מוזכר בלונלי פלנט אבל לצערי לא אוכל לעלות צפונה מאוקלנד כי אחרת לא אגיע לשבת לוולינגטון וחשוב לי כפי שכבר ציינתי עד כמה שניתן שבתות לשהות במקומות שיש בית חב”ד או קהילה יהודית.

מקומות בסעיפים 2,3 אינם מצויינים בלונלי פלנט אבל אם אצליח למצוא אותם בוויז אעצור בהם לתצפית הכל תלוי במזג האויר ובזמן. אבל בכל מקרה לא לרחצה לא נעים לנסוע רטובים ועם חול אבל לשבת רבע שעה ולעשות הפסקת אוכל קצרה במידה ונמצא ספסלים סביר שנשב שם לשחרר רגליים מהנסיעה.

לגבי סעיף 4 אם תעיין בעיון בתכנית אכן זה לוקח כמעט יום שלם

לגבי ההערה הכללית לכן ציינתי לוח זמנים ולפי לוח הזמנים שציינתי אמור להישאר זמן לטיולים. אבל שיבושים תמיד יכולים לקרות כגון מזג אויר, פקקים , התברברות, טעות ניווט, כבשים, וכו’ אבל אנו לוקחים  זאת בחשבון בכל טיולינו וכבר ציינתי באחד השרשורים שעם מדובר בדרך ארוכה לעיתים אנו יוצאים בשש בבוקר ואפילו לפני בכל מקרה לאחר השעה שבע וחצי בבוקר אף פעם לא יצאנו לדרך. לכן אני מציין זמני נסיעה זמני ביקור וכו’ על מנת לדעת מתי להתעורר בבוקר ומתי לצאת לדרכנו. ובאיזו נקודה להפסיק ולהגיע ליעד הבא או למלון בלי לחץ. ואם לא נספיק אתר או שתיים יהיה לנו סיבה לחזור. (אף על פי שעד היום מעטים המדינות שחזרנו אליהם)

תודה

מרדכי

16.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 15

אני עונה כשיש לי זמן, לפעמים הרבה ולפעמים לא במשך שבועות. זה מה יש…

ושוב הערות:

1. עזוב את הלונלי פלאנט. כשנוסעים בניו זילנד מסתכלים על השילוט בצדדים, שילוט חום אומר שמדובר באתר/מסלול למטיילים. לפעמים שלט אחד קטן כזה מוביל אותך לרבע שעה הליכה ביער שבסופה מפל יפה, וכל זה ממש על הכביש ולא מוזכר בשום ספר. שנית, ניו זילנד מדינה תיירותית ובכל חור יש משרד מידע לתיירים או DOC (החברה להגנת הטבע ורשות הפארקים) שאפשר לקבל בהם המלצות ומפות לאותו אזור. חשוב מאוד להדגיש שבניו זילנד הדברים הקטנים הללו שלא כתובים בספר הם לפעמים הכי מוצלחים.
  2. ברור שלא מתים מאכילת שימורים ומנות חמות, אבל זה לא מזין ולא כיף. אם יש מטבח אז בשבע וחצי עם סיום היום לדבריך (בקיץ בניו זילנד מחשיך מאוחר כך שאפשר גם לטייל עד יותר מאוחר) אפשר להכין אורז עם ירקות, מוקפץ צמחוני או פסטה טובה וליהנות מאוכל טעים באמת ולא מעובד מדי. גם גזייה יכולה להיות כיף, ופשוט לעצור בצהריים בנקודת תצפית נהדרת ולהכין פסטה או אפילו קפה חם. היכרתי לא מעט שומרי מסורת שאכלו אוכל טוב, טרי ובריא מבלי להתפשר על הכשרות. אפשר לעשות זאת.
  3. אין לי מושג ממי שמעת על הנוף המקסים בין דנידין לכרייסטצ’רץ’, אבל שוב אגיד: כן, חצי האי בנקס והנסיעה אליו מהעיר יפה, אבל בגדול זה האזור המיושב והיבש בצל ההר של האי הדרומי. הוא הרבה הרבה פחות מעניין. הדבר היחיד שבאמת עומד בתחרות עם שאר האי בשבוע הזה שלכם הוא הר קוק, שהוא בכלל גיאוגרפית בחוף המערבי אבל הגישה אליו היא מהמזרחי. לדעתי יהיה כבר יותר מעניין לרוץ את הימים הללו (למעט הר קוק אם מזג האוויר ישתף פעולה בכלל) ולנסוע במקום לארתור’ס פאס ולחזור בחזרה לקרייסטצ’רץ’ – הרבה יותר יפה.
  4. אם תגיעו לאוקלנד לפני חמישי אין בעיה לצאת צפונה ולטייל שם בנורת’לנד ואז לחזור לסופ”ש בעיר לכמה שפחות זמן (הערים זה החלק הפחות מעניין במדינה). בכלל, יש הרבה אתרי טבע באזור, רק פחות מתוירים על ידי תיירים וכאלו שלא נמצאים בלונלי פלאנט.
17.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 16

הי keves

בתחילה אתנצל אם הבנת שיש לי טענה על זה שלקח לך זמן לענות להפך צחקתי מכיוון שכל מי שמפרסם שאלה ישר אני רואה שתי תגובות  כבש ורנצ’י וכל הכבוד לכם על זה ואתם ראויים לכל הערכה. 

לא אתייחס לכל ההערות על מנת שלא אנפח את השרשור אבל אני רוצה להתייחס להערה מספר 4 שאני חושב שהינה חשובה. מה שהנך מציע בוא ותגדיל את ימי הטיול שלך וכבר ציינתי שאיננו מעוניינים להאריך מעבר לימם שנקבעו. זאת אומרת שעל מנת לבקר מצפון לאוקלנד אני צריך להוריד ימים באי הדרומי. שאלתי הינה פשוטה האם הנך רואה פתרון במסגרת כמות הימים שנקבעו לטיול לעשות את השנוי שהנך מציע מבלי לפגוע בעקרון ששבתות נהיה במקומות שיש בהם קהילה יהודית או בית חב”ד. אם יש לך פתרון תרשום לי כיצד היית בונה את המסלול. אשמח לאמץ את השנוי. אני לצערי לא רואה פתרון. אבל אולי בעלי הניסיון שכבר ביקרו רואים דברים שאני לא רואה, לכן נרשם בכותרת הערות והארות.

תודה וערב טוב

מרדכי   

18.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 17

אני יכול להציע לך ליומיים הראשונים את מה שאני עשיתי אבל בגלל כניסת שבת הייתי עושה זאת אחרת קצת.

הכל מותנה באיזה שעה אתה  נוחת באוקלנד. אם תגיע לאוקלנד  בשעות הבוקר המוקדמות אזי אין בעיה לבצע את מה שאציע לך.

המסלול הוא לאורך החוף המזרחי משדה התעופה ל  Whangarei לידה המפלים בשם הזה. מכאן לחוף המערבי דרך    Kawakawa (בית השמוש הציבורי שעיצב הצייר הונדרטואסר) לשמורת עצי הקאורי בחוף המערבי ומכאן חזרה לאוקלנד.

הקטע הארוך הוא מעצי הקאורי לאוקלנד אז אולי כדאי לך לעשות זאת מיד לאחר הטיסה כי ביום חמישי אתה פחות מוגבל בזמני נסיעה.

בין עצי הקאורי ואוקלנד אין מה לראות רק לטחון ק”מ.

בכל מקרה שבת באוקלנד זה די והותר לעיר הזאת.

רנצי

19.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 18

הי רנצ’י

אני מתאר לעצמי שזה מסלול ליומיים ואז להגיע לאוקלנד ביום שישי לפני שבת. על כמה ק”מ הלוך וחזור מאוקלנד מדובר. האם מדובר בכבישים סלולים. מכיוון שקראתי באחד האתרים שאיני זוכר את שמו שישנה דרך מצפון לאוקלנד  שחברות ההשכרה אינם נותנות היתר לנסוע בהם. ונדרש טיול מאורגן. 

תודה

מרדכי

20.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 17

זה לא מה שהצעתי. לא הצעתי להוסיף ימים. אמרתי שאם תנחת באוקלנד לפני יום חמישי, אפשר לעשות כך וכך. כמו שאמרתי, זה נחמד בתיאוריה לומר שנה מראש “אני אנחת ביום חמישי”, אבל האמת היא שאין לך באמת ודאות כזו. אתה לא יודע איזה כרטיסי טיסה יהיו, באיזה ימים, אם יהיה מקום פנוי ובמחיר הרצוי וכן הלאה. יכול להיות שתצטרך לטוס יומיים קודם. יכול להיות שבסוף בגלל בעיות כאלו ואחרות הטיול יהיה ארוך בכמה ימים או קצר בכמה ימים. ולכן כל מה שאמרתי זה שאם ייצא שתגיע לאוקלנד קודם, הנורת’לנד (ואולי גם הקורומנדל) יכול להיות רעיון להעברת ה-2-3 ימים שלפני הסופ”ש הראשון.

21.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 20

בא נעשה סדר בדברים

הכבש צודק! בלי כרטיסי טיסה ביד אתה טוחן מים. שנה מראש (מהתאריך בו תרצה לחזור) נפתחים כרטיסי הטיסה. דבר ראשון שים יד על הכרטיסים וכך תוכל לתכנן לפי ימים.

קח בחשבון שאין טיסות ישירות וצריך לעבור שדות תעופה והעסק יכול להתגלגל גם 40 שעות ברצף. מה כושר העמידות שלך בתנאים כאלה?!

אורך הסיבוב שהצעתי לך הוא ± 700 ק”מ. זו נסיעה על כבישים סלולים וטובים אבל זה מרחק וגם מטיילים בדרך אז זה לוקח זמן.

מציע לך להתרכז בבחירת הטיסה וכשיהיו לך כרטיסים מוכנים ביד חזור וננסה לעזור אם צריך

בהצלחה

רנצי

22.תגובה ל: מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות תגובה ל - 21

לא כל החברות פותחות שנה מראש את טיסותיהן. שנה מראש זה עוד מוקדם להזמין, כי לא כל ההיצע מופיע לפניך. ואכן בלי כרטיסים ביד, אין לדעתי טעם להיכנס לרזולוציה של לו”ז יומי.